کد خبر : 79489 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد - 16:35
۱۲۰ میلیارد برای اتمام تونل آرش اسفندیار نیاز داریم شهردار تهران گفت: اعتبار پروژه اسفندیار ۲۰۵ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۸۰ میلیارد هزینه شده است.

قانون- شهردار تهران گفت: اعتبار پروژه اسفندیار ۲۰۵ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۸۰ میلیارد هزینه شده است. از آنجا که با محدودیت منابع روبرو هستیم و قرارگاه خاتم‌الانبیا توافق کرده که پروژه‌هایی که با آنها قرارداد داریم را به اتمام برساند، ما نیز در موعد مقرر تامین اعتبار می‌کنیم.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، محمدعلی افشانی (شهردار تهران) صبح امروز (7 خرداد ماه) در جریان بازدید از پارکینگ نیایش و مراحل پایانی تکمیل پروژه تونل آرش و اسفندیار در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالاتشان پاسخ داد.

افشانی در ابتدا در رابطه با افتتاح پروژه آرش اسفندیار و مشخصات آن گفت: مشخصات پروژه باید از مدیر پروژه گرفته شود اما این پروژه براساس اطلاعاتی که به من داده شده است؛ در سال جاری به اتمام خواهد رسید. اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه ۱۲۰ میلیارد تومان است و تلاش این است که با احداث این اتوبان، ترافیک از شرق به نیاش منتقل شده و به حل مشکل ترافیکی این منطقه کمک شایانی خواهد شد.

شهردار تهران؛ پیشرفت فیزیکی پروژه را مطلوب دانسته و افزود: در نشستی که با پیمانکار، مشاوران و مدیر پروژه داشتیم، وعده دادند که در کوتاهترین زمان ممکن این تونل به بهره‌برداری برسد. آنها وعده دادند که تونل نیایش تا هفته دولت به اتمام برسد اما از آنجا که نمی‌خواهم به مردم وعده‌ای بدهم که تحقق پیدا نکند، فقط اعلام می‌کنم که در سال جدید به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: اعتبار پروژه ۲۰۵ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۸۰ میلیارد هزینه شده است. از آنجا که با محدودیت منابع روبرو هستیم و قرارگاه خاتم‌الانبیا توافق کرده که پروژه‌هایی که با آنها قرارداد داریم را به اتمام برساند، ما نیز در موعد مقرر تامین اعتبار می‌کنیم.

شهردار در پاسخ به این سوال که با فرارسیدن عید فطر چه عیدی به شهروندان می‌دهد، گفت: امیدوار هستم تا عید فطر تعدادی پروژه به بهره‌برداری برسد. در آینده احتمالا اعتبار و جزئیات این پروژه‌ها را اعلام خواهیم کرد.

شهردار در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا واقعا تونل آرش اسفندیار می‌تواند از بار ترافیکی بکاهد یا باری به مشکلات ترافیک تهران خواهد افزود، گفت: این پروژه حتما مورد بهره‌برداری قرار گرفته و تاثیر مثبت خواهد گذاشت اما اینکه تصور کنیم با یک تونل؛ مشکل ترافیکی تهران حل می‌شود؛ ممکن نیست بلکه فقط می‌تواند روی ترافیک تاثیر بگذارد.

افشانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که پرسید "آیا در پروژه‌های عمرانی دیدگاه انسانی لحاظ خواهد شد یا خیر"؟ افزود: شهرداری یک منظومه دینامیک است و همه بخش‌های آن دارای اهمیت است. بخش فرهنگی و اجتماعی همان قدر اهمیت دارد که محیط زیست دارای اهمیت است و محیط زیست همان قدر مهم است که حمل و نقل عمومی، بنابراین همه بخش‌ها باهم دیده می‌شود. استفاده از پیاده‌روها و دوچرخه نکته‌ای بود که من بارها در برنامه خود روی آن تاکید کردم اما اینها پروژه‌هایی است که با گذشت زمان نتیجه‌اش مشخص خواهد شد.

شهردار همچنین در جریان بازدید از پارکینگ نیایش درباره روند پروژه‌ها گفت: همانطور که همه مردم تهران استحضار دارند وضعیت مالی شهرداری تهران مطلوب نیست و میزان بدهی شهرداری بسیار بالاست همه تلاش ما این است که پروژه‌ها را با ترتیب میزان پیشرفت فیزیکی زودتر تمام کنیم.

افشانی با اشاره به اینکه وعده اتمام پارکینگ نیایش را باید از پیمانکار بگیریم، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنم که در آینده پروژه‌های عمرانی و همچنین سایر بخش‌های شهرداری ازجمله اجتماعی و فرهنگی و خدمات سرعت بیشتری پیدا خواهند کرد.

شهردار در پاسخ به این سوال که چرا پروژه‌هایی که نیاز به بودجه کمتری دارد همچون پل ارتش سریع‌تر تمام نمی‌شود، افزود: شهرداری یک منظومه است و نمی‌توان با اهمیت دادن به یک بخش سایر بخش‌ها را فراموش کرد. بخش‌های مختلف ازجمله بخش عمرانی دارای اهمیت است و بخش عمرانی متناسب با حجم وزن و اولویتش در تخصیص بودجه دیده خواهد شد و پروژه‌هایی که اعتبار کمتری برای بهره‌برداری دارند، در اولویت قرار می‌گیرند.

شهردار در رابطه با دیدار اخیرش با رئیس‌جمهور نیز گفت: در دیدار من با آقای رئیس‌جمهور سطح گفت‌وگوها بالاتر از پروژه‌های عمرانی بود. مهمترین مباحث مطرح شده نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بود که توسط رئیس‌جمهور نیز به عنوان اولویت در سال ۹۷ اعلام شد.

وی ادامه داد: نکته بعدی که در این جلسه مطرح شد معضل بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری بود که ایشان تاکید کردند حمایت کافی را خواهند داشت و در جلسه هیئت دولت نیز تاکید کردند که دولت با تمام توان کنار شهرداری تهران است و شهرداری تهران هم باید با قدرت کنار دولت باشد. امیدوارم هستم با این تعامل و همکاری قدم‌های اساسی برداشته شود اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که محدودیت منابع هم برای دولت و هم برای شهرداری وجود دارد اما با توجه به اهمیت این دو موضوع بی‌تردید دولت همکاری لازم را خواهد داشت.

وی در انتها خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه در رابطه با حفظ باغات و وضعیت صحبت شد و این موارد مورد تاکید ایشان بود که من آنها را در دستور کار و در اولویت قرار خواهم داد.