کد خبر : 79613 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۸ خرداد - 23:11
در حال تدوین قانون برای خط مشی گذاری در صدا و سیما هستیم اکنون ما در صدد تدوین قانونی هستیم تا بر اساس این قانون، همه فعالیت‌های صدا‌وسیما خط مشی‌گذاری شوند. با تصویب این قانون سیاست نظارت بر فعالیت‌های این سازمان با حساسیت بیشتری می‌تواند بر فعالیت‌های این رسانه ملی نظارت کند

قانون-حجت الاسلام احد آزادی‌خواه/ سخنگوی کمیسیون فرهنگی

مجلس به صورت مستمر بر فعالیت‌های صداوسیما نظارت می‌کند. یکی از اولویت‌های اصلی کمیسیون فرهنگی در سال جدید، نظارت مستمر بر نحوه فعالیت سازمان صداوسیمای ایران است.

واقعیت این است که مجلس در حال حاضر یکی از اعضای شورای نظارت بر صداوسیماست. این سازمان یکی از دستگاه‌هایی است که به صورت قانونی باید پاسخگوی شورای نظارت باشد.

در این باره یکی از فعالیت‌های مهم کمیسیون فرهنگی، انتخاب دو تن از اعضای این کمیسیون برای نظارت انفرادی بر عملکرد این سازمان است.

در حال حاضر جناب آقایان غلامرضا کاتب و احسان قاضی‌زاده هاشمی ماموریت دارند تا به صورت ویژه و خاص بر نحوه عملکرد این سازمان نظارت داشته باشند که به نظر می‌رسد به نتایج خوبی نيز دست یافته‌اند. از طرفی کمیسیون فرهنگی به صورت جداگانه مسئولیت این نظارت را بر عهده دارد و هم اکنون فعالیت‌های مهمی را در دست اجرا دارد.

بر همین اساس باید گفت که مجلس در حال حاضر هم با انتخاب افراد جداگانه و هم به صورت دسته‌جمعی در قالب کمیسیون فرهنگی، تمامی فعالیت‌های این سازمان را رصد کرده و تحت کنترل دارد.

درباره فعالیت‌های مهم این کمیسیون نيز باید بگویيم که ريیس سازمان صدا و سیما به مجلس دعوت شده است تا پاسخگوی عملکرد و فعالیت این رسانه ملی در بهارستان باشد.

در جلسه‌ای که با ريیس این سازمان داشتیم، مطالب مهمی مطرح شد. یکی از مهم‌ترین خروجی‌های این جلسه، پرداختن به شعار سال 97 بود.

بر همین اساس برای حمایت از کالای داخلی و ملی، گزارش‌هایی توسط صدا وسیما تهیه شد که بازخوردهای خوبی را نيز داشت. اعضای کمیسیون فرهنگی با ارتباط با ريیس سازمان صدا و سیما برنامه‌های مهمی را دارند که امید است به نتیجه مطلوبی برسند.

باید گفت که صدا و سیما نيز بر نظارت اعضای شورای نظارت به خوبی پاسخ داده و در این زمینه همکاری لازم را با ما داشته است. بنابراین کمیسیون به وظیفه نظارتی خود عمل کرده و این سازمان نیز پاسخگوی خوبی است و با تولید برنامه‌های مناسب و در جهت حمایت از اهداف بلند اقتصادی با ما همکاری می‌کند.

در حال حاضر یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کمیسیون فرهنگی برای ارتقای فعالیت سازمان صدا و سیما، تدوین قوانین مناسبی است.

اکنون ما در صدد تدوین قانونی هستیم تا بر اساس این قانون، همه فعالیت‌های صدا‌وسیما خط مشی‌گذاری شوند. با تصویب این قانون سیاست نظارت بر فعالیت‌های این سازمان با حساسیت بیشتری می‌تواند بر فعالیت‌های این رسانه ملی نظارت کند. این قانون نظارتی تنها مختص برنامه‌های صداوسیما نیست بلکه در صورت تصویب می‌تواند بر نحوه اداره سازمان صدا و سیما نیز نظارت داشته باشد.

در حال حاضر کمیسیون فرهنگی پیگیر تدوین این قانون است و امید است تا به زودی مفاد این قانون را به صحن علنی مجلس برساند.