کد خبر : 79659 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۹ خرداد - 14:25
استراتژی اسرائیل تحریک تهران است هدف اسرائیلی‌ها، تحریک ایران است چرا که می‌دانند هیچ راهکار سیاسی برای حل مشکل‌شان با ایران وجود ندارد درحالی‌که ایران در منطقه قدرت گرفته است.

قانون- عضو شورای روابط خارجی آمریکا (سی اف آر)با تاکید بر اینکه استراتژی اسرائیل بازدارندگی نیست، گفت: هدف اسرائیلی‌ها، تحریک ایران است چرا که می‌دانند هیچ راهکار سیاسی برای حل مشکل‌شان با ایران وجود ندارد درحالی‌که ایران در منطقه قدرت گرفته است.

به گزارش قانون به نقل از ايلنا،ماکس آبراهامز عضو شورای روابط خارجی آمریکا در خصوص تحولات اخیر منطقه که با حملات پی در پی اسرائیل به پایگاه‌های سوریه آغاز شده و استراتژی آمریکا در قبال ایران که در راستای استراتژی‌های اسرائیل در منطقه است، گفت: زمانی که از نتانیاهو پرسیدند چه چیزی بیش از همه اسرائیل را تهدید می‌کند او گفت سه تهدید بزرگ علیه اسرائیل وجود دارد؛ ایران، ایران و ایران. در نتیجه از نظر اسرائیل ایران تهدید اصلی است.

وی با بیان اینکه درون اسرائیل تقریبا یک اجماع درباره این رویکرد که ایران تهدید اصلی است، وجود دارد گفت: در مورد سایر موارد این اجماع وجود ندارد. در نتیجه به نظر می‌رسد دو مساله از نظر آنها در مورد ایران تایید شده است؛ یکی نفوذ رو به گسترش ایران از جمله توسعه نظامی در سوریه و دیگری توسعه هسته‌ای ایران.

آبراهامز با بیان اینکه رژیم صهیونیستی سعی می‌کند این تهدیدات را از سر خود بردارد، گفت: دلیل تلاش‌های روشن اسرائیل برای از بین بردن توافق هسته‌ای هم همین بود. نتانیاهو در یک برنامه تلویزیونی به طور علنی اسنادی را برای تضعیف توافق هسته‌ای منتشر می‌کند و بعد بارها و بارها و احتمالا بسیار بیشتر از آنچه ما اطلاع داریم وارد سوریه شده و اهدافی را که به ادعای آنها دارایی‌های نظامی ایران است مورد هدف قرار می‌دهد.

وی در خصوص اقدامات رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به آنچه نفوذ منطقه‌ای ایران می‌خواند، گفت: اسرائیل برای این منظور به محموله‌هایی که به سمت حزب الله ارسال می‌شود حمله می‌کند و افراد ایرانی در سوریه را هدف قرار می‌دهد.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه نورث وسترن آمریکا استراتژی اسرائیل در قبال ایران را استراتژی «چمن زنی» خواند و گفت: این عبارت عمدتا به روابط اسرائیل و فلسطین اطلاق می‌شود. اینکه به نظر می‌رسد هیچ راه حل سیاسی واقع بینانه‌ای بین این دو وجود ندارد و در آینده قابل پیش‌بینی این دو با هم دشمن خواهند ماند و ممکن نیست که این دشمنی به طور کامل از بین برود. از این رو اسرائیل به طور دوره‌ای سعی می‌کند ظرفیت‌های حماس و حزب الله را تضعیف کند.

وی با بیان اینکه اسرائیل این استراتژی را در غزه برای خنثی کردن آنچه تهدید فلسطینیان علیه خود می‌داند به کار گرفته است، گفت: به نظر می‌رسد همین استراتژی را در قبال ایران هم در سوریه به کار گرفته است؛ چرا که هیچ راه حل سیاسی پیش روی این دو وجود ندارد.

این استاد علوم سیاسی گفت: اسرائیل جنگ آتی با ایران را پیش‌بینی کرده و برای این منظور شرایط را بررسی می‌کند تا مطمئن شود دشمنش در ضعیف‌ترین حالت ممکن است.

وی به یک تفسیر محتمل دیگر در خصوص استراتژی رژیم صهیونیستی در قبال ایران اشاره کرد و گفت: اغلب زمانی که درباره ایران، حزب الله و اسرائیل حرف می‌زنند منظورشان تلاش اسرائیل برای جلوگیری از حملات حزب الله است که می‌گویند در صورت هرگونه حمله پاسخ اسرائیل به آنها بسیار سخت خواهد بود. این درحالی است بازدارندگی بر پایه جلوگیری از حمله بنا شده اما این کاری نیست که اسرائیل می‌کند.

آبراهامز با تاکید بر اینکه استراتژی اسرائیل بازدارندگی نیست، گفت: هدف اسرائیلی‌ها برعکس، تحریک ایران است چرا که می‌دانند هیچ راهکار سیاسی برای حل مشکل‌شان با ایران وجود ندارد و می‌دانند ایران در منطقه قدرت گرفته است. پس چرا درگیری با ایران را در زمانی که برای آنها بهترین زمان ممکن است، تشدید نکنند؟

وی شرایط کنونی رژیم صهیونیستی را که از نظر او «بهترین زمان‌بندی برای تشدید تحرکات علیه ایران» است شرح داد و گفت: برای اسرائیل دلایل قانع‌کننده زیادی وجود دارد که از این زمان استفاده کند. اینکه ایران از هر زمان دیگری در خلیج فارس و جهان از سال ۲۰۰۳ به بعد قوی‌تر شده یک حقیقت است. از سوی دیگر روابط آمریکا و اسرائیل در سطح مقامات رسمی از هر زمانی در تاریخ اسرائیل نزدیک‌تر شده است. هرگز رییس‌جمهوری به این اندازه حامی اسرائیل در آمریکا روی کار نیامده بود. هیچ رییس‌جمهوری به اندازه ترامپ طرفدار اسرائیل نیست.

آبراهامز افزود: اگر به جنگ اسرائیل و حماس در سال ۲۰۰۶ نگاه کنید خواهید دید که آمریکا در حاشیه این درگیری ایستاده بود و هیچ تحرکی نداشت. من فکر نمی‌کنم اگر اسرائیل جنگی با ایران راه بیاندازد یا دست کم درگیری نظامی قابل توجهی با ایران و حزب الله داشته باشد، آمریکا مثل گذشته گوشه‌ای بیاستد و تماشا کند. به محض اینکه اسرائیل در یک موضع رسمی به ایران تجاوز کند، واشنگتن هم به عنوان یک موضع رسمی به ایران تجاوز خواهد کرد.

این عضو شورای روابط خارجی آمریکا گفت: این رابطه یک ائتلاف بر سر منافع استراتژیک است. شاید هم یک کار مشترک در استراتژی ضدایران، آمریکا و اسرائیل باشد. کاملا محتمل است که داده‌هایی که نتانیاهو به زعم خود علیه برنامه هسته‌ای ایران افشا کرد؛ یعنی داده‌هایی که گفته می‌شود به قبل از سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد هم قبلا به اطلاع واشنگتن رسیده باشد. پومپئو ممکن است نتانیاهو را تشویق کرده باشد که این اطلاعات را افشا کند تا کار آنها برای خروج از توافق هسته‌ای راحت‌تر شود.

وی در خصوص اینکه آیا دولت آمریکا در راستای سیاست‌های رژیم صهیونیستی علیه ایران قدم برمی‌دارد و اینکه آیا سیاست‌گذاری در خصوص ایران در دولت ترامپ آن طور که برخی کارشناسان معتقدند به نتانیاهو سپرده شده یا خیر؟ گفت: اگر در خیابان از مردم آمریکا سوال کنید بین ایران، القاعده و داعش کدام یک تهدیدی علیه آمریکا هستند خواهند گفت، داعش و القاعده.

آبراهامز با بیان اینکه از نظر مردم آمریکا، ایران در سراسر جهان انفجار به راه نمی‌اندازد و از همه مهمتر اگر هم اتفاقی بیافتد علیه غرب و به ویژه آمریکا نخواهد بود، گفت: اما اگر همین سوال را از مقامات رسمی آمریکایی بپرسید احتمالا ۹ نفر از هر ده نفر آنها خواهد گفت ایران بزرگترین تهدید آمریکاست. ایران یکی از نگرانی‌های اصلی سیاست خارجی آمریکاست.

وی با اشاره به اطرافیان ترامپ در دولت گفت: اگر به کسانی که ترامپ دور خود جمع کرده هم نگاه کنید به دلیل تمرکز سیاست خارجی بر نگرانی در مورد ایران پی خواهید برد. پومپئو و بولتون عقاید ضدایرانی قوی دارند. آنها مدت‌هاست که چنین باوری دارند و به دشمنی‌شان با ایران ایمان دارند. اینها کسانی هستند که درباره سیاست آمریکا در قبال ایران تصمیم‌گیری می‌کنند.

عضو شورای روابط خارجی آمریکا درباره سخنرانی ترامپ برای اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گفت: نکته جالب توجه بعد از این سخنرانی جایی بود که او به سوال خبرنگاران درباره اینکه این تصمیم چطور آمریکا را امن‌تر می‌کند، پاسخ نداد. از طرفی در این سخنرانی تلاشی نکرد که توضیح دهد چرا خروج از توافق هسته‌ای برای آمریکا بهتر است. این درحالی است که توضیح دلیل بهتر بودن خروج از برجام، وظیفه محوری او بود.

 ماکس آبراهامز اخیرا در صفحه شخصی توییتر خود به اظهارات ضد و نقیض مقامات دولت آمریکا درباره سیاست این دولت در قبال ایران واکنش نشان داده و گفته بود این سیاست در روزهای مختلف هفته دستخوش تغییر می‌شود.

1