کد خبر : 79905 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد - 16:29
به دنبال قانوني مناسب براي نحوه اداره صداوسيما هستيم شورای نظارت تنها وظیفه رسیدگی به گزارشات و تخلفات مطرح شده را دارد و نمی‌تواند درخصوص نحوه ساخت و اجرای برنامه‌ها نظر خود را اعمال کند. زیرا دستور ساخت برنامه‌ها از اختیارات این شورا نیست

قانون-سید احسان قاضی‌زاده هاشمی/ عضو شورای نظارت بر عملکرد صدا و سیما

صدا و سیما یک رسانه ملی و همگانی است که حجم متنوعی از مطالب را اجرا می‌کند، در همين راستا یک رسانه جمعی با چنین حجم بزرگی از مطالب و برنامه‌ها، نمی‌تواند همه را راضی کند.

بنابراين طبيعي است كه با تهیه هر برنامه‌ای یک طیف خاصی راضی باشند و طیفی نيز ناراضی شوند. در مجموع باید گفت که عملکرد این سازمان بسته به اقتضائات باید قضاوت شود. وظیفه ما تنها نظارت بر عملکرد این سازمان است. ما وظیفه داریم تا به گزارشات رسیده شده در خصوص عملکرد صدا و سیما رسیدگی کنیم.

از طرفی هم اگر شکایتی از طرف مردم درباره برنامه‌های پخش شده از این سازمان وجود دارد، بنده و جناب آقای کاتب به آن‌ها رسیدگی خواهیم کرد. همچنین گزارشاتی که از سوی دبیرخانه شورای نظارت به دست ما می‌رسد، را پیگیری می‌کنیم.

در این باره هر دو هفته جلسه‌ای تشکیل می‌شود که در این جلسات اگر نیازی باشد تذکراتی به عملکرد این سازمان داده می‌شود و به سوالات موجود درباره فعالیت این سازمان پرداخته شده و هر جا که لازم باشد صدا و سیما باید پاسخگو باشد. در مجموع باید گفت که تا به حال این سازمان در برخی از موارد پاسخگوی خوبی به سوالات مطرح شده بوده و در برخی موارد نیز کوتاهی کرده است. به گونه‌اي كه گاهی این سازمان به سوالات پاسخ نداده است که به ناچار این سوالات را برای چندمین بار پیگیری کرده‌ایم تا پاسخ آن‌ها را بیابیم.

بنده به عنوان یکی از اعضای فعال در شورای نظارت بر عمکلرد این سازمان معتقد هستم که روند پاسخگویی این سازمان نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است؛ هرچند این عملکرد عالی هم نیست اما در مقایسه با گذشته بهبود یافته است.

واقعیت این است که شورای نظارت ارکان اجرایی لازم را برای اعمال نظارتش بر این سازمان در اختیار ندارد. اما با این همه شورای نظارت می‌تواند این نواقصات را به مقام معظم رهبری و سران سه قوه گزارش دهد تا در صورت لازم با عملکرد این سازمان برخورد شود. در واقع تابه حال گزارش‌هایی نیز به دست ما رسیده است که با نهایت دقت و توجه بررسی و پیگیری شده‌اند.

بر همین اساس باید گفت که شورای نظارت تنها وظیفه رسیدگی به گزارشات و تخلفات مطرح شده را دارد و نمی‌تواند درخصوص نحوه ساخت و اجرای برنامه‌ها نظر خود را اعمال کند. زیرا دستور ساخت برنامه‌ها از اختیارات این شورا نیست.

از طرفی هم ما ملزم به اجرای دستوری برنامه‌ها به صدا و سیما نیستیم یا مجاز نبوده‌ایم تا از اجرای برنامه‌ای خاص به‌دست این سازمان جلوگیری کرده و اعمال نظر کنیم. زیرا از نظر قانونی اختیار پخش یا عدم پخش برنامه‌ها در سازمان صدا و سیما به ما داده نشده است.

بنده امیدوار هستم تا این قانون تقویت شده و اختیارات لازم درباره ساخت برنامه‌های این سازمان نیز به شورای نظارت داده شود. از طرفی نیز باید برای تقویت پاسخگویی صدا و سیما تلاش کرده و با اختیارات قانونی از این سازمان بخواهیم تا پاسخگو باشد. در کل باید بگویم که تابه‌حال نحوه همکاری سازمان صدا و سیما با ما عالی نبوده است.

این در حالی است که این پاسخگویی و همکاری با ما نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است؛ هرچند هنوز قابل قبول نیست. باید گفت که برای پاسخگو کردن این سازمان با ارکان قانونی اقدام کرد. در این باره طرح جدیدی در دستور کار ما قرار دارد تا درخصوص نحوه اداره و فعالیت‌های این سازمان قانونی مناسب به تصویب برسد.