کد خبر : 80261 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ خرداد - 16:17
مسائل کلان کشور مورد توجه فراکسیون امید نیست به‌نظر می‌رسد فراکسیون اميد به خوبی به این مشکلات نپرداخته است

قانون-بهروز بنیادی / عضو فراکسیون امید

نمایندگان با افکار و طیف‌های سیاسی مختلف در مجلس شورای اسلامی حضور دارند تا با انسجام و وحدت بتوانند مسائل کشور را حل و فصل کنند. اما در حالت کلی برنامه‌ریزی‌های اساسی به عهده هیات ريیسه مجلس است که در این زمینه ضعف‌هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. واقعیت این است که در حال حاضر به مسائل فرعی بیشتر از موضوعات اصلی توجه شده است و هیات ريیسه در این زمینه عملکرد مطلوبی نداشته است. در نگاه کلی باید گفت که این نقطه ضعف تنها به دلیل کوتاهی نمایندگان اصلاح طلب نبوده و یکی از مشکلاتی است که از طرف کل احزاب و مجلس ایجاد شده است. اما با این همه وجود انسجام کافی در میان احزاب مختلف مطلوب است. در این میان عملکرد فراکسیون امید نیز به نحوی بوده است تا بتواند کشور را برای پیشبرد در زمینه اهدافش به نتیجه مطلوبی رسانده و توقعات مردم را به منصه ظهور برساند. فراکسیون امید در ابتدا با تعداد بالایی از نمایندگان در مجلس دهم تشکیل شد که در اواسط کار برخی از افراد از این لیست خارج شدند و این فراکسیون تا حدودی انسجام خود را از دست داد. در واقع این فراکسیون با بیشترین تعداد نمایندگان در مجلس تشکیل شده بود که در نهایت تعداد افرادش را تعدیل کرد. به عبارتی در ابتدای فعالیت این فراکسیون در مجلس دهم، 170 نفر از نمایندگان حضور داشتند که کم کم با تصمیمات فردی و تغییراتی که در مجلس ایجاد شد، راه خود را از این گروه جدا کردند و این فراکسیون عده‌ای از افراد حاضر در لیست خود را به این دلیل از دست داد. با این همه به عقیده بنده نه تنها فراکسیون امید، بلکه هر یک از فراکسیون‌های دیگر در مجلس از هماهنگی کافی برخوردار نیستند که این موضوع موجب شده است تا به نتایج مطوبی دست نیابند. در مجموع باید بگویم که امروز در مجلس هیچ فراکسیونی اکثریت مطلق را ندارد و تصمیم‌گیری‌‌‍‌های فراکسیون‌های مختلف با ایجاد آرای بالای نمایندگان در فراکسیون‌ها صورت نمی‌گیرد. نبود اکثریت مطلق در پیشبرد اهداف موجب شده است تا دستیابی به اهداف به مشکل بربخورد. به عقیده بنده باید فراکسیون‌ها بر اساس اعداد و شمارش‌ پیش بروند که در هیچ کدام از آن‌ها این اکثریت مطلق وجود ندارد. اگر امروز فراکسیون‌ها در پیشبرد اهداف خود دچار مشکل هستند، به دلیل نداشتن اکثریت مطلق در این گروه‌هاست که دستیابی به اهداف را با مشکل مواجه کرده است.

فراکسیون امید تلاش کرده است تا به وظایفی که در قانون اساسی یا آيین‌ نامه‌های مجلس برایش تعریف شده است، عمل کند. باید گفت که این فراکسیون در بسیاری از مسائل داخلی کشور از جمله انتخابات هیات ريیسه، استیضاح مسئولان، تذکر و حتی انتخابات شورای شهر و روستا به خوبی عمل کرده است. انتخابات شهر و روستا یکی از برجسته‌ترین حرکت نمایندگان حاضر در فراکسیون امید بوده که نتیجه خوبی داشته است.

اما با این وجود هنوز در حل و فصل مسائل کلان کشور با مشکلاتی مواجه هستیم که به‌نظر می‌رسد این فراکسیون به خوبی به این مشکلات نپرداخته است. به عبارتی دیگر مسائلی همچون آب، محیط زیست و بیکاری از جمله معضلاتی هستند که فراکسیون امید در حل و فصل آن‌ها نقش نداشته است. اما این مشکلات کلان موضوعاتی نیستند که تنها فراکسیون‌ها به آن‌ها بپردازند؛ بلکه بخش اساسی این موضوعات به دولت برمی‌گردد که باید مردم را در جریان امور داخلی کشور قرار دهد و آن‌ها را در این زمینه آگاه‌تر کند. وقتی اطلاع رسانی مناسبی درباره مشکلات کشور نباشد، هیچ گاه فراکسیون‌ها قادر نخواهند بود تا فضای ایده‌‌آلی که ترسیم کرده‌اند، را به واقعیت تبدیل کنند و به اهداف خود دست یابند. در کل حل این مشکلات نیاز به انسجام و برقراری آرامش دارد و باید به جامعه انعکاس داده شود. بر همین اساس باید از افراد با تجربه کمک گرفت و مدیریت فراکسیون‌ها را به دست این افراد سپرد تا با اتحاد فراکسیون‌ها در مجلس، در زمینه پیشبرد اهداف به خوبی عمل کنیم.