کد خبر : 81452 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۵ تير - 00:00
آلودگی هوا موجب سوء تغذیه درختان می‌شود بررسی‌ها نشان می‌دهد آلودگی هوا موجب سوء تغذیه درختان می‌شود.

قانون- بررسی‌ها نشان می‌دهد آلودگی هوا موجب سوء تغذیه درختان می‌شود.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، محققان انگلیسی در مطالعه‌ای دریافتند آلودگی هوا ناشی از کارخانه‌ها و موتورهای دیزلی موجب می‌شود قارچ‌هایی که درختان را تغذیه می‌کنند از بین بروند و در نتیجه درختان دچار سوء تغذیه شوند.

به گفته محققان به تازگی نشانه‌هایی از بیماری در درختان انگلیس و اروپا مشاهده شده که از آن جمله می‌توان به تغییر رنگ و رشد پراکنده برگ‌ها اشاره کرد. بین ۱۵ تا ۹۰ درصد از جنگل‌ها در انگلیس به دلیل آلاینده‌هایی که وارد خاک شده‌اند، آسیب دیده و اجتماعات میکروبی اطراف ریشه درختان از بین رفته است.

اکنون محققان دریافتند عامل تاثیر گذار در این شرایط آلودگی هواست که با آسیب رساندن به قارچ‌های مفید در ریشه درختان موجب سوء تغذیه در آن‌ها می‌شود.

ریشه درختان به قارچ‌های مایکوریزا وابسته هستند تا مواد مغذی خاک از قبیل نیتروژن، پتاسیم و فسفر را استخراج کنند. همچنین ریشه درختان کربن را به قارچ برمی‌گرداند. این یک رابطه دو طرفه است که برای سلامت درختان حیاتی است.

محققان انگلیسی به مطالعه روی ۱۳ هزار نمونه خاک در ۱۳۷ منطقه جنگلی در ۲۰ کشور اروپایی پرداختند. آنها اظهار داشتند مطالعات اخیر نشان ‌دهنده بروز علائم سوء تغذیه در درختان است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، به گفته محققان روند هشدار دهنده‌ای از سوء تغذیه درختان در سراسر اروپا مشاهده شده که درختان را در برابر بیماری‌ها، آفت‌ها و تغییرات اقلیمی آسیب‌پذیر می‌سازد.