کد خبر : 81556 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۶ تير - 00:30
صدور مجازات حبس برای جرایم سبک و غیرعمد کج سلیقگی است نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قضات تا حد توان از اعمال مجازات حبس در پرونده ها جلوگیری کنند.

قانون- نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قضات تا حد توان از اعمال مجازات حبس در پرونده ها جلوگیری کنند.

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت،محمد کاظمی درخصوص اظهارات رییس قوه قضاییه مبنی براینکه برخی حبس ها ناشی از کج سلیقگی قضات است، گفت: این اظهارات رییس قوه قضاییه کاملا قابل قبول است، زیرا برای مجرمان با جرایم سبک به جای مجازات حبس، باید از مجازات های جایگزین استفاده کرد تا زمینه اصلاح آن ها ایجاد شود.

نماینده مردم ملایر درمجلس شورای اسلامی افزود: صدور احکام قضایی همواره بر اساس قدرت تشخیص قضات صادر شده، از این رو آن ها باید بررسی تمام جوانب حکم دهند، از این رو صدور مجازات های سنگین برای مجرمی که ناخواسته دست به تخلف شده، کج سلیقگی است.

وی با بیان اینکه قضات دارای اختیار بین حداقل و حداکثر برای تعیین مجازات هستند، تصریح کرد: قضات باید از اختیارات خود به درستی، منطقی و معقولانه استفاده کنند، از این رو قضات باید جامعه شناس و روانشناس بوده و با آسیب های اجتماعی آشنا باشد؛ یعنی بدانند که استفاده از مجازات حبس چه تبعاتی برای خانواده مجرم داشته و با علم براین مسائل احکام لازم را صادر کند، اما متاسفانه این مسائل در حال حاضر رعایت نمی شود.

کاظمی گفت: البته دادستان استان ها نیز در صدور مجازات های جایگزین برای متهمان نقش مهمی دارد، زیرا در نشست های هم اندیشی باید تمام ابعاد و تبعات صدر احکام حبس برای مجرمان مورد بررسی قرار گیرد، تا بتوان از صدور احکام مجازات حبس در موارد ممکن جلوگیری کرد، البته جامعه ما بیمار بوده و مشکلات اقتصادی و آسیب های اجتماعی بسیاری درحوزه خانواده وجود دارد.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با اشاره به اینکه دربودجه سالیانه برای این قوه درحد نیاز اعتبارات لازم مصوب نمی شود، افزود: متأسفانه میزان پرسنل قوه قضاییه در سال های گذشته ثابت بوده اما میزان پرونده ها روی به افزایش است، که این مسئله موجب شده که قضاوت تحت الشعاع افزایش پرونده ها و فشار کار قرار گیرند؛ ضمن اینکه از این شرایط نمی توان توقع قضاوت عادلانه داشت./