کد خبر : 81632 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۶ تير - 15:17
برگزاری نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره مسائل اقتصادی اخیر بحران اقتصاد، امنيتي شد! همان‌گونه كه مشخص است وضعيت كشور دوران حساسي را پشت سر مي‌گذارد و برخي افراد كه مي‌گويند فشارهاي جهاني تاثيرگذار نبوده و بايد درهاي كشور را به خاطر تفكراتي خاص روي دنيا بست بايد اين روزها پاسخگو باشند

قانون- حال و اوضاع كشور در اين روزها ملتهب است. البته اگر اين گفته مارا برخي به حساب سياه‌نمايي نگذارند بايد گفت در صورت ادامه بي‌توجهي‌ها به وضعيت موجود، كشور با بحراني روبه‌رو خواهد شد كه تا كنون آن را تجربه نكرده است. فشارهاي اقتصادي و سرخوردگي‌هاي اجتماعي كه اين روزها گريبان‌گير ملت ايران است را هيچ مسئولي نمي‌تواند انكار كند زيرا نمايان شدن آن در سطح جامعه و كف خيابان‌ها گواهي بر اثبات اين گفته است كه حال كشور خوب نيست و دردهايي كه مردم از آن‌ها گلايه‌ دارند اگر درمان نشود مي‌تواند ضربه‌هاي سنگين‌تري از آن‌چه در 88 و 78 به پيكر كشور وارد شد در اين بازه بر چهره ايران خدشه وارد كند.

نگراني از وضعيت موجود

در ميان سكوت و خواب عميق يا خرگوشي برخي از مسئولان عده‌اي هستند كه يا از ترس آشفتگي و برهم‌ريختگي كشور يا از روي دلسوزي مي‌كوشند تا مشكلات حل شود و به نوعي معضلات را مي‌خواهندكنترل كنند. در همين راستا حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه، ريیس جديد کمیسیون امنیت ملی مجلس، از برگزاری نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره مسائل اقتصادی اخیر با حضور مسئولان مربوطه خبر داد. حشمت ا... فلاحت‌پیشه در توضیح نشست فوق‌العاده ديروز (سه‌شنبه 5 تیر) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: مسائل اقتصادی اخیر در دستور کار فوق‌العاده کمیسیون قرار گرفته است و از این جهت مسائل را مورد بررسی قرار داديم. نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در برخی موارد ضعف‌های مدیریتی موجب بروز مسائل اخیر اقتصادی شده است بنابراین باید بدانیم که اقتصاد برای مردم تنها کالای معیشتی نیست و اقتصاد سرمایه‌ای است. وقتی بازاریان و کسبه نگران وضعیت اقتصادی هستند یعنی نگرانی در مورد سرمایه مردم وجود دارد. وی افزود: به اسم حفظ شرایط حساس اقتصادی یا سیاسی نباید سرمایه مردم نادید گرفته شود، از این رو پیشنهاد داریم در هر نوع تصمیمات اقتصادی دولتمردان، نماینده‌هایی از اصناف حضور داشته باشند، تا اصناف میزان آسیب را مطرح كنند و نحوه مدیریت این آسیب‌ها بررسی شود. در صورتی که به نظر اصناف در تصمیمات اقتصادی توجه می‌شد، شاهد این وضعیت اقتصادی نبوديم. فلاحت‌پیشه معتقد است: جلسه امروز کمیسیون با مسئولان مربوطه برگزار خواهد شد. در واقع طبق قانون برنامه توسعه بندهایی در رابطه با اقتصاد بین‌المللی سیاسی است و سالانه باید 63 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم که وزارت امور خارجه پیش قراول امنیت اقتصادی است. رييس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: دستگاه‌های داخلی در زمینه مقابله با فساد، امنیت مرزها و جلوگیری از رانت باید حضور داشته باشند. در صورت گسترده شدن رانت در کشور، اقتصاد از کار افتاده می‌شود و این مساله بي‌شك ضد امنیتی عمل خواهد کرد.

دوره حساس

همان‌گونه كه مشخص است وضعيت كشور دوران حساسي را پشت سر مي‌گذارد و برخي افراد كه مي‌گويند فشارهاي جهاني تاثيرگذار نبوده و بايد درهاي كشور را به خاطر تفكراتي خاص روي دنيا بست بايد اين روزها پاسخگو باشند. مسئولان بايد دست آن‌ها را رو كرده و توبيخ و بازخواست كنند كه چرا اين وضعيت را براي كشور ايجاد كرده‌اند و براي بدتر شدن وضعيت نيز تلاش مي‌كنند.

تصورهاي نادرست

معيار اقتدار و قدرت يك كشور تنها به برخي مسائل باز نمي‌گردد و اقتصاد و رضايت عمومي يكي از اصلي‌ترين مؤلفه‌هاي اقتدار و پيشرفت يك نظام سياسي است. اينكه عده‌اي تصور كنند تنها با شعار و سخنوري از پشت تريبون مي‌توانند خود را موفق و پيروز نشان دهند بدانند كه سخت در اشتباه‌ هستند و مردم در زماني كه لازم باشد پاسخي مناسب به آن‌ها خواهند داد و تمام اين تصورات را از بين مي‌برند.