کد خبر : 8286 تاریخ : ۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۷ شهريور - 17:05
تار فرهنگ ، خاموش شد فرهنگ شریف؛ نوازنده تار و استاد موسیقی ایران؛ درگذشت. پیکر این هنرمند؛ شنبه 20 شهریور؛ از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود.

قانون-فرهنگ شریف؛ نوازنده تار و استاد موسیقی ایران؛ درگذشت. پیکر این هنرمند؛ شنبه 20 شهریور؛ از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود.

به گزارش «قانون» به نقل از ایلنا، فرهنگ شریف (نوازنده تار و استاد موسیقی ایران) صبح امروز در سن 85 گذشت.

فرهنگ شریف، متولد۱۳۱۰ خورشیدی در آمل نوازنده صاحب سبک تار اهل ایران بود. او از چهار سالگی تحت تأثیر آموزش موسیقی به وسیله پدرش و نیز رفت‌وآمد بزرگان موسیقی به منزل آن‌ها خصوصاً عبدالحسین خان شهنازی برادرحاج علی اکبرخان شهنازی، موسیقی را فراگرفت. پدر فرهنگ شریف دکتر داروساز بود و با اهل هنر نیز معاشرت می‌کرد.

او تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داو‌د، تارنوازان بزرگ اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی آموخت، اما شیوه نوازندگی وی به اساتیدش شباهتی ندارد و مخصوص خود اوست. وی از تکنوازان و بداهه‌نوازان سر‌شناس موسیقی ایرانی شناخته می‌شود. در ‌دوازده سالگی نخستین تک‌نوازی خود را که‌ زنده از رادیو پخش می‌شد با موفقیت اجرا کرد و به دنبال آن در اغلب برنامه‌های گل‌ها به عنوان تک نواز آواز، خوانندگان برنامه را همراهی می‌کرد.

یکی از مهم‌ترین و دلنشین‌ترین سبک‌های نوازندگی تار متعلق به اوست. وی با ابداعاتی که در نحوهٔ انگشت‌گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داده، از تار صدایی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقدند زیبا‌ترین صدای تولید شده از ساز تار است.

او با قریحه بی‌مانندش، ملودی‌هایی بسیار لطیف و زیبا ساخته ‌است. استفاده از ظرفیت‌های تار در صدادهی‌های متنوع، سکوت‌های سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالب‌های ردیف، جواب‌های کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کشش‌ها و مالش‌های طولی و عرضی که ریشه در روش‌های ویولن‌نوازی ایرانی دارد، تکیه بر خیال آزاد و قدرت ایجاد موقعیت‌های خلسه‌آور در هنگام تک‌نوازی و آفرینش کوک‌های گوناگون اختصاصی از ویژگی‌های برجسته هنر نوازندگی فرهنگ شریف به‌شمار می‌رود به گونه‌ای که سبک و اسلوب نوازندگی‌اش منحصر به خود او بوده و از ساز هیچ نوازنده‌ای به غیر از ساز خودش شنیده نشده است.

فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون اکبر گلپایگانی، حسین خواجه‌امیری، تاج اصفهانی، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان همنوازی داشته‌است و در چند فستیوال بین‌المللی ازجمله فستیوال موسیقی برلین توانسته‌است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند. فرهنگ شریف چند سالی را در دانشگاه‌های مطرح آمریکا به امر آموزش موسیقی مشغول بود.

فرهنگ شریف همچنین دارای نشان درجه یک هنری معادل دکترا است که در دوره ریاست جمهوری آقای خاتمی به ایشان اهدا شده است.

این استاد موسیقی که امروز (17 شهریورماه) در سن 85 سالگی در تهران رخت از عالم خاکی بر بست، در مرداد امسال چندبار به‌دلیل بیماری در بیمارستان بستری شده بود.

بنا بر اعلام خانه موسیقی؛ پیکر فرهنگ شریف ساعت 9 صبح روز شنبه 20 شهریور از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود.