کد خبر : 83726 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۵ مرداد - 21:50
بي قانون/چرا باید به رییس جدید بانک مرکزی امیدوار باشیم باور کنید ولی‌ا... سیف از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شد. بله درست شنیدید... خواب نیستید... نه دروغ نمی‌گوییم... یک لیوان آب بخورید و به ادامه متن توجه کنید.

قانون- طیبه رسول‌زاده

باور کنید ولی‌ا... سیف از ریاست بانک مرکزی کنار گذاشته شد. بله درست شنیدید... خواب نیستید... نه دروغ نمی‌گوییم... یک لیوان آب بخورید و به ادامه متن توجه کنید.

این اتفاق بالاخره افتاد. البته دولت اعلام کرد ایشان را کنار نگذاشته‌اند بلکه دوره‌اش تمام شده. ما هم مدت‌ها بود که می‌گفتیم نحوه مدیریت ایشان به دوره قبل بیشتر شباهت دارد ولی کسی باور نمی‌کرد. شنیده‌ها حاکی است بعد از این اتفاق اقتصاد ایران برای چند لحظه به دیوار تکیه داده و نفس راحتی کشیده است.

البته سیف تا لحظه آخر هم سعی کرد جامعه را امیدوار نگه دارد و گفت: «با توجه به پیش‌بینی‌های درآمد ارزی می‌توان با اطمینان روی آرامش بلند مدت بازار حساب کرد» و رفت. ولی از آنجایی که او نشان داده حساب کتاب‌هایش معمولا درست از آب در نمی‌آید، ما همان‌قدر روی آرامش بازار حساب باز کردیم که روی ماندن ایشان در پست ریاست بانک مرکزی. رییس‌جمهور هم هرچه فکر کرد، نتوانست موقع خداحافظی دستاورد دندانگیری در کارنامه او پیدا کند، در نهایت به خاطر انضباطی که به موسسات مالی غیرمجاز داده از او تقدیر و تشکر کرد و عبدالناصر همتی را به عنوان رییس جدید بانک مرکزی منصوب کرد. کارشناسان دلایل متعددی برای انتخاب همتی برای این‌‌ سمت برشمرده‌اند که ما به چندتای آن اشاره می‌کنیم: با وضعیت حباب در حبابی که نرخ ارز و سکه پیدا کرده تنها یک انسان با همت می‌توانست اوضاع را کمی سر و سامان بدهد. از آنجایی‌که قد جناب همتی هم نسبتا بلند است، می‌توان پیش‌بینی کرد که اقتصاد کشور از همت بلند به یک جایی برسد. از طرف دیگر ایشان مدتی رییس بیمه مرکزی هم بوده‌اند. به خاطر همین اگر در مرکز هر چیزی قرار بگیرند، برای‌شان عادی است و ذوق زده نمی‌شوند. علاوه بر آن می‌توانند ریال را هم بیمه کنند تا اگر نوسانات قیمت ارز روانی‌اش کرد، مردم هر چه درمی‌آورند را خرج درمانش نکنند. جناب همتی یک دوره هم مدیر بانک سینا بوده‌. از آنجایی‌که بانک سینا قبلا خودش موسسه مالی و اعتباری بوده، اگر یک موسسه مالی غیرمجاز بخواهد ادای مجازها را در بیاورد، دکتر بلافاصله می‌فهمد و جلوی فعالیتش را می‌گیرد.

حتی عده‌ای معتقدند ایشان بعد از تجربه ریاست بانک ملی، موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز را در هوا نعل می‌کند. آخرین مسئولیتی‌ که عبدالناصر همتی داشت، سفیر ایران در چین است. اگر یادتان باشد در زمان سیف جنس حباب‌ها چینی بود و اصلا نمی‌ترکید. تجربه حضور همتی در چین به او کمک می‌کند جنس اصل را از جنس چینی به خوبی تشخیص داده و مانع از ورود حباب‌های چینی به بازار کشور شود.

فقط امیدواریم رییس جدید بانک مرکزی مثل رییس قبلی خیلی راز نگه‌دار نباشد و لیست نهادها و شرکت‌هایی را که ارز دولتی گرفته‌اند اعلام کند. بالاخره مردم حق دارند بدانند صدا و سیما این‌بار قرار است با وارد کردن خوراک چه دامی غافلگیرمان کند.