کد خبر : 83784 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۶ مرداد - 22:00
فاش شدن راز سر به مهر سرقت با شکایت زن جوان چندی پیش زنی با مراجعه به دادگاه خانواده به قاضی گفت که از دست شوهرش جانش به لب رسیده و می‌خواهد از او طلاق بگیرد.

قانون-غلام اسکندری

چندی پیش زنی با مراجعه به دادگاه خانواده به قاضی گفت که از دست شوهرش جانش به لب رسیده و می‌خواهد از او طلاق بگیرد. وقتی قاضی از او خواست تا توضیحات بیشتری دهد، وی گفت: شوهرم چند سال پیش به‌دليل دزدی از شریکش یک‌سال زندان رفت. آن زمان وضعیت زندگی‌مان خیلی خراب بود. می‌خواستم طلاق بگیرم ولی با پادرمیانی خانواده شوهرم و بزرگان فامیل منصرف شدم. شوهرم قول داد که دست به خلافی نزند و مثل بقیه زندگی کند و نان حلال به خانه بیاورد. تا چند ماه پیش سر قولش بود ولی به‌تازگی رفتارش عوض شده و معلوم نیست از کجا پول می‌آورد. 

شب‌ها از خانه بیرون می‌زند و دم صبح بازمی‌گردد؛ وقتی از او می‌پرسم کجا می‌رود و چه می‌کند جواب درستی نمی‌هد. می‌گوید شب‌ها توی گاراژی کار می‌کند و هر چقدر اصرار می‌کنم محل کار جدیدش را نشان دهد، هربار به بهانه‌ای طفره می‌رود. هفته پیش که خانه آمد، پایش را بسته بود. وقتی خوابش برد پتو را کنار زدم و دیدم که پایش خونریزی می‌کند. هنگامی که بیدار شد جریان را پرسیدم؛‌او گفت که در جریان جابه‌جا کردن آهن‌های ضایعات زخمی شده است ولی مطمئن هستم دروغ می‌گوید.

با اظهارات این زن قاضی پرونده را برای رسیدگی تخصصی در اختیار  تیمی از ماموران کلانتری گذاشت. در ادامه ماموران به دستور قاضی تحقیقات خود را آغاز کردند و از شوهر زن خواستند به کلانتری بیاید ولی او برای روشن شدن موضوع نه تنها به کلانتری نیامد بلکه به طرز غیرمنتظره‌ای غیبش زد.

ماموران در گام بعدی تجسس‌ها از کلانتری‌های دیگر استعلام کردند آیا در ۱۰ روز گذشته تیراندازی به‌سوی متهمی داشته‌اند یا خير. روز بعد یکی از کلانتری‌های جنوب تهران اعلام کرد که نیمه‌های شب به‌سوی دو مرد که در حال دزدی از مغازه‌ای بوده‌ شلیک کرده و ترک‌نشین موتور از ناحیه پا مجروح شده است و البته موفق به فرار شده‌اند. مشخصاتی که ماموران آن کلانتری اعلام کردند با مشخصات شوهر زن شباهت زیادی داشت و با توجه به اینکه این مرد از خانه‌اش فراری بود، ظن تیم تجسس به تبهکار بودن وی قوت گرفت.

با این سرنخ ماموران برای دستگیری مرد فراری، اقدام به تهیه تصویر از وی کردند و در اختیار سایر کلانتری‌ها گذاشتند تا در صورت شناسایی، او را دستگیر کنند. چند روز بعد از این ماجرا تماسی از درمانگاهی در مرکز شهر با پلیس ۱۱۰ گرفته شد. نگهبان درمانگاه به پلیس گفت مردی برای پانسمان زخمش مراجعه کرده و شواهد نشان می‌دهد پایش مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

دقایقی بعد ماموران برای بررسی موضوع به درمانگاه رفتند و این مرد را در حالی که روی تخت خوابش برده بود، دستگیر کردند. مرد تبهکار که به دروغ خود را افشین  معرفی می‌کرد، مدعی شد که چند روز پیش با موتور زمین خورده و کسی به‌سویش تیراندازی نکرده است. در حالی‌که او با اظهارات ضد و نقیض قصد فریب پلیس را داشت، پزشک درمانگاه با دلیل و مدرک اثبات کرد زخم او به دليل اصابت گلوله است. این تبهکار که بررسی‌ها نشان می‌داد هویت اصلی‌اش مرتضی و ۳۵ ساله است، چند سابقه سرقت در سال‌های گذشته نیز در پرونده دارد.

با این وجود مرتضی که چاره‌ای جز بیان حقیقت نداشت به دزدی اعتراف کرد. او گفت: چند ماه پیش که بیکار شده بودم یکی از دوستانم که از زندان با هم آشنا شده بودیم از من خواست تا در یکی از سرقت‌ها کمکش کنم. از فرط بیکاری و بی‌پولی قبول کردم و در سرقت اول از مغازه‌ای سه میلیون دستم آمد. با جواد شب‌ها در شهر گشت می‌زدیم برای شناسایی مغازه‌ای که بتوانیم از آن سرقت کنیم. ۱۵ روز پیش مغازه‌ای را برای سرقت انتخاب کردیم و در حال بریدن قفل‌هایش بودیم که پلیس سر رسید. با موتور فرار کردیم ومامورها هم دنبال‌مان آمدند. مامور گشت پشت بلندگو مدام اخطار می‌داد و چند تیر هوایی زد ولی چاره‌ای جز فرار نداشتيم. چند لحظه بعد احساس کردم پای راستم می‌سوزد وقتی نگاه کردم، دیدم زخمی شده‌ام.

از ترس اینکه لو بروم به مطبی در حاشیه شهر رفتم و تزریقاتچی گلوله را از پایم درآورد. امشب که برای تعویض پانسمان آمده بودم، تصور نمی‌کردم که دستگیر شوم.

با انتقال مرتضی به کلانتری و ادامه بازجویی‌ها با راهنمایی او، متهم دیگر هم در مخفیگاهش در شهرری دستگیر شد. این دو متهم پس از مواجهه حضوری و روبه‌رو شدن با شواهد دیگر به چند سرقت از مغازه‌های سطح تهران اعتراف کردند.

بنابراین گزارش تحقیقات برای شناسایی سایر سرقت‌های احتمالی در دستور ماموران قرار دارد.