کد خبر : 84273 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۳ مرداد - 12:19
اولویت، شکستن حصر روحانی است! اولین اولویت شکستن حصر روحانی است؛ امری سخت و دشوار تا آنجا که وقتی با خبر رفتن محمدباقرنوبخت از جايگاه سخنگويي دولت یک کشور امیدوار به شکستن یکی از قفل های این حصر می‌شود، بازهم ...

قانون-ابوذربابايي‌زاده/ فعال سياسي

«از حامیانش فاصله گرفته است». این جمله ای است که این‌روزها بسیاری از کنشگران سیاسی، روزنامه‌نگاران و حتی مردم کوچه و بازار با شنیدن نام حسن روحانی به ذهن‌شان می‌رسد اما آیا حسن روحانی از حامیانش فاصله گرفته است؟! اگر پاسخ مثبت است ،چه کسانی باعث ایجاد این فاصله شده‌اند و ريیس‌جمهور ایران چرا خود، متوجه‌ این میزان دوری از مردم نمی‌شود؟! بي‌انضباطي بودجه‌اي، تزريق بي‌محاباي نقدينگي و کم اثر ديدن پس لرزه‌هاي اقتصادي ناشي از تحريم‌ها عليه جمهوري اسلامي ايران به ويژه دست کم گرفتن تنگناهاي تشديد کننده التهابات ارزي که منجر به از دست رفتن کم سابقه‌ ارزش پول ملي شد در اواخر عمر دولت احمدی‌نژاد فضایی را ایجاد كرد که بسیاری دست بر زانوی غم اعتراف می‌کردند که حق با هاشمی بود و در همان شرایط که اکبر هاشمی رفسنجانی به حکم شورای نگهبان اجازه حضور دوباره در میدان انتخابات را نیافت، نزدیک‌ترین تفکر به او، یعنی حسن روحانی به عنوان منجی شرایط بد اقتصادی ایران و با شعار شکستن تحریم‌ها پا به کارزار انتخاباتی گذاشت. شیخ دیپلمات بسيار زود توانست زبان مردم را پیدا کند و با تکیه بر حمایت قاطع اصلاح‌طلبان که منجر به کنار گذاشتن محمدرضا عارف شد و البته با هنر بیان خودش در مناظره‌ای تاریخی با رقیبی همچون قالیباف توانست رای لازم برای هدایت کشور را کسب کند.

انتخاب همراهی همچون محمدجواد ظریف در راس تیم دیپلماسی دولت تدبیروامید به برگ آس روحانی مبدل شد و این‌گونه بود که به تعبیر رهبری با مجاهدت فرزندانی انقلابی در میدان دیپلماسی، حسن روحانی موفق به کنترل قدرتی به نام 1+5 کشور جهان و پیروزی در کشمکشی به نام برجام شد، تا آن‌روزها بسیاری فکر کنند این گام مهم در سیاست خارجی، دولت روحانی را به یکی از ماندگارترین دولت‌ها تبدیل می‌کند. اما در ایالات متحده‌ آمریکا دیوانه ای از قفس پرید تا حضورش در کاخ سفید برای سیاست های صلح طلبانه روحانی یک سد بزرگ باشد. با موفقيت ترامپ، برجام به پایان خودش نزدیک شده بود اما روحانی تلاش می‌کرد با وعده‌های داخلی همچون رفع حصر و سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی و ایجاد ثبات در کسب و کار و آزادی‌های بیشتر اجتماعي، همچنان حامیان خود را در سبد حمایت خویش نگه دارد و این اتفاق نیز به لطف حضور چهره‌هایی که حامیان روحانی از آن‌ها بیم داشتند محقق شد و حسن روحانی این بار با رای قابل توجهی توانست خود را یک بار دیگر در انتخابات تکرار کنداما روحانی که در دل تبلیغات انتخاباتی بسیار فراتر از اعتدال و با چرخش به منتهی‌الیه چپ سخن گفته بود و تصویری فرااصلاح طلبی از خویش رونمایی کرده بود، به محض تحلیف فروکش کرد و درحالی که حامیانش منتظر یک روحانی اصلاح‌طلب بودند او درگیر برخی مسائل حاشیه ای همچون بازداشت برادرش آن هم همزمان با چالش انتخاب کابینه شد! او برخلاف شعارهایش مبنی بر اعتماد به جوانان و بانوان بازهم به یک حلقه خاص در کابینه اعتماد كرد و البته با انتخاب ريیس دفتری از حزب اعتدال و توسعه خود به دست خویش حکم به حصری تلخ داد تا جایی که نمایندگان فراکسیون امید با ناامیدی از قطع رابطه خود با ريیس‌جمهور خبر بدهند و از نامه‌هایی بگویند که به جای ريیس‌دولت ، واعظی زیر آن دستور می‌دهد یا از به حاشیه رفتن برخی مهره‌های کلیدی اصلاحات در دولت بگویند؛ مهره‌ای همچون اسحاق جهانگیری که هرازچندگاهی خبر استعفای او هم مطرح می‌شد. اين مسائل همگي سبب دل‌سردي حاميان شده بود و به نظر بايد اقداماتي فراي شعارهاي روحاني صورت مي‌گرفت تا مردم از اين بي‌اعتمادي و سرخوردگي خارج شوند.در همين حال به نظر می‌رسد امروز اولین اولویت شکستن حصر روحانی است؛ امری سخت و دشوار تا آنجا که وقتی با خبر رفتن محمدباقرنوبخت از جايگاه سخنگويي دولت یک کشور امیدوار به شکستن یکی از قفل های این حصر می‌شود، بازهم با ماندن اين فرد در مراكز حساس و تصميم‌ساز ديگر، این پیام به مردم مخابره شود که روحانی را باید با همین اطرافیانش تحمل کنید.