کد خبر : 8499 تاریخ : ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۱ شهريور - 17:06
فضای پیرامون شغل قضاوت، خطر و فتنه است رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید براینکه قضاوت باید مستند و مستدل باشد، مطرح کرد: فضای پیرامون قضاوت، آزمایش، درد، مصیبت، خطر و فتنه است و واقعاً قضات در محل کار با دنیایی از سختی ها مواجه هستند.

قانون-رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید براینکه قضاوت باید مستند و مستدل باشد، مطرح کرد: فضای پیرامون قضاوت، آزمایش، درد، مصیبت، خطر و فتنه است و واقعاً قضات در محل کار با دنیایی از سختی ها مواجه هستند.

به گزارش قانون به نقل از دادگستری کل استان، غلامحسین اسماعیلی در نشست شورای مدیران دادگستری کل استان تهران که با هدف بررسی و ارزیابی عملکرد نیمه نخست سال جاری برگزار شد، گفت: قضاوت باید عادلانه باشد. من و شما امروز در مسند قضاوت می باشیم و باید تمام تلاش و همت ما و تمامی همکاران‌مان این باشد که قضاوت عادلانه کنند و نباید خدای ناکرده، قضاوت نا حقی از سوی ما و همکارانمان صادر شود. از سوی دیگر قضاوت باید عالمانه باشد و این علم در قضاوت را مردم باید ملاحظه نمایند و اگر این قضاوت عالمانه نباشد، آن وقت قضاوت خوبی صورت نپذیرفته است.

وی با تاکید بر اینکه قضاوت باید مستند و مستدل باشد، تصریح کرد: مردم در قضاوت استناد و استدلال می خواهند و امروز آرای قضایی ما باید بیشتر از پیش دارای محاسبات و استدلال های قوی، شفاف و مشخص بوده و قضاوت ما باید بطور کامل منطبق بر قواعد دادرسی مربوطه باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران رعایت قواعد دادرسی را ضروری دانست و گفت: قاضی محکمه باید بعد انجام فرآیند دادرسی، استنطاق و استماع اظهارات طرفین پرونده و با ملاحظه اظهارنظر کارشناس، نظر قضایی خود را اعلام کند. در حال حاضر آفت دستگاه قضایی این است که گاهی اوقات هنوز دادرسی به پایان نرسیده قاضی نظر خود را به یکی از طرفین یا هر دو آنها اعلام می نماید؛ در حالی که قاضی باید پس از مراحل مختلف دادرسی و با اعلام ختم آن انشاء رای نماید و قبل از ختم دادرسی پیش داوری ننموده و نظر خود را اعلام نکند. اگر ما این بدیهیات دادرسی را که در قرآن ، روایات و توصیه ائمه اطهار (ع) است رعایت نمائیم نتیجه اش این است که قضاوت ما برای مردم قانع کننده خواهد بود؛ چرا که آنان قضاوت عالمانه ، مستدل، مستند و مطابق قواعد و ضوابط دادرسی می خواهند و اظهار نظرهای عجولانه و خارج از چارچوب را نمی پذیرند.

اسماعیلی  با یادآوری این نکته که ما قضات افتخار می کنیم که در نظام جمهوری اسلامی ایران عهده دار منصب خطیری هستیم که از شئون نبوت، امامت و ولایت  به شمار می رود، بیان کرد: مایه بسی افتخار است که ما ابلاغ فعالیتمان را با یک واسطه از مقام عظمای ولایت دریافت می نمائیم و افتخار دیگر ما این است که در عالم اسلام الگویی داریم به نام امیر مومنان علی (ع) که هم امام عدالت و عهده دار منصب قضاوت بود و در تاریخ انبیاء سلف نیز سنخیت کار قضات به حضرت داود (ع) می باشد؛ لذا ما باید به شغل خودمان افتخار کنیم و خانواده های ما نیز که این میدان خطر و قضاوت را پذیرفته‌اند و یا از سوی مسئولان به این سمت و یا مدیریت های قضایی برگزیده شده اند نیز به آن مباهات نمایند.

اسماعیلی عرصه قضاوت را سخت و غبارآلود عنوان کرد و متذکر شد: فضای پیرامون این شغل قضاوت ، آزمایش ، درد، مصیبت، خطر و فتنه است و واقعاً قضات در محل کار با دنیایی از سختی ها مواجه می باشند و خانواده های آنان نیز این موضوع را درک نموده و متوجه آن باشند.

وی گفت: در این ماه شیعیان با مصیبت های فراوانی از جمله حادثه روز 6 ماه ذی الحجه سال 1366 مواجه بوده اند و از سوی دیگر در آستانه سالگرد اندوه بار منا هستیم، فاجعه ای که در اثر بی کفایتی حکام آل سعود رخ داد و جمع زیادی از زائران خانه خدا و با لباس احرام و با زبان تشنه به شهادت رسیدند و مایه ننگی شد برای حکام نابخرد آل سعود که در این مجال یاد و خاطره همه شهدای عزیز از جمله مکه مکرمه و منا و همچنین شهدای مدافع حرم را گرامی می داریم و به روح همه آنان بویژه امام راحل (ره) درود می فرستیم و برای خدمت گزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آرزوی موفقیت ، صحت ، سلامت و سربلندی را دارم.