کد خبر : 85020 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ مرداد - 16:28
بی قانون/مناظره در باب رژیمِ حقوقی دریای خزر عرضم به حضور شما که از دیرباز یک ایران بوده و یک شوروی. خزر هم نصفش مال ما بوده و نصفش مال آن‌ها.

قانون-شنوندگان عزیز رادیو گفت‌وگو، امروز موضوع بحث ما تعیین رژیم حقوقی دریای خزر است که در هفته گذشته توجه بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان را به خود معطوف داشت. در همین زمینه دعوت کرده‌ایم از آقای دکتر تمامیت استاد علوم سیاسی در پاره‌ای از دانشگاه‌ها، دکتر تسامح استاد وعده‌های انتخاباتی در پاره‌ای دیگر از دانشگاه‌ها و دکتر خوش‌اندام استاد علوم تغذیه در دانشگاه‌ پیام دور. از حضور شما عزیزان سپاسگزارم. با آقای دکتر اصولی شروع می‌کنیم. آقای دکتر به نظر شما ساز و کار تعیین رژیم حقوقی دریای خزر چگونه باید باشد؟

- عرضم به حضور شما که از دیرباز یک ایران بوده و یک شوروی. خزر هم نصفش مال ما بوده و نصفش مال آن‌ها. من واقعا از این جنگولک‌بازی‌های اخیر و خرده‌کشورهایی که خودشان را به کرانه‌های دریای خزر چپانده‌اند سر در نمی‌آورم. تحمل هم حدی دارد. دریا مال ما و شوروی است. ترکمنستان و آذربایجان و قزاقستان فوق فوقش اجازه‌ شنا کردن در این دریا را داشته باشند. آن هم نه همین‌طوری هِرتکی. ما خودمان می‌رویم و طرح جداسازی ساحل را برای‌شان انجام می‌دهیم. همین و بس. حالا اگر خواستند قایق موتوری هم کرایه بدهند اشکالی ندارد. سری 10 هزار تومن بگیرند و ملت را ببرند با قایق‌موتوری یک چرخی بزنند و عکسی بگیرند و این‌ها... اما دریا مال ما و شوروی است. وگرنه که ما هم گیلان و مازندران و گلستان را به عنوان کشور مستقل می‌بریم به کنوانسیون تا برای‌مان در رژیم حقوقی سهم بگیرند.

- جناب دکتر! ولی امروزه که عملا شوروی وجود ندارد...

- چرا بابا... این روسیه همان شوروی است. فقط نمی‌خواهند تابلو کنند. شما از سیاست سررشته ندارید. الان خود بنده دوتابعیتی هستم. ولی اصلا معلوم است؟ هیچ‌کس نمی‌فهمد. این‌ها ظرایف سیاست است.

- جناب دکتر تسامح! نظر شما چیست؟

- به نظر من حالا یک دریاچه زیاد هم اهمیتی ندارد. تو فکر کن یک حوض باشد کنج یک حیاط درندشت... این‌قدر کولی‌بازی و رژیم حقوقی و کنوانسیون و کنسرسیوم نمی‌خواهد. کلا بدهیمش برود پی کارش خودمان را خلاص کنیم. دریای خزر تا حالا برای ما جز دردسر چه داشته؟ دوست عزیزم دکتر اصولی در میان فرمایشات‌شان اشاره کردند به طرح جداسازی ساحل... این‌ها هزینه اضافی نیست که بر دوش مملکت تحمیل می‌شود؟ الان شما پایت را که توی آب دریا می‌گذاری تا شعاع دو کیلومتری آشغال و چاه ویلاهایِ زیر آب رفته و پلاستیک و ماهی مرده و هزار جور کثافت دیگر است. این دریا به چه درد ما می‌خورد؟ از این گذشته شما به آمار غرق‌شدگان سالانه این دریا نگاه کنید... واقعا به صلاح مملکت است که همچین دریایی داشته باشد؟ بعد هم عده‌ای بنشینند و بگویند در گذشته پلاژ بود و کوفت بود و خاک‌برسری بود و خاطرات شمال محاله یادم بره... خب بدهیم این جرثومه‌ فساد را به همین ترکمنستان و این‌ها و از شرش خلاص شویم... این‌همه دعوا ندارد که... ما چرا از تاریخ عبرت نمی‌گیریم؟ ما سوابق درخشانی داریم چون معاهده ترکمانچای و گلستان و گس-گلشاییان و این‌ها... اتفاقا در دو تای اولی هم طرفمان روس‌ها بودند... ولایات قفقاز را دادیم رفت، راحت شدیم. سرمان خلوت شد... دریای خزر را هم بدهیم برود! مال بد بیخ ریش صاحبش.

- دکتر خوش‌اندام عزیز... شما از اول بحث ساکت بودید. نظر شما درباره رژیم حقوقی دریای خزر چیست؟

-ما دو جور رژیم داریم در کل. اولی رژیم چاقی است. مثل رژیم غاصب صهیونیستی... یعنی یک رژیمی می‌گیرد که به مرور زمان هی بر وسعت سرزمین‌های اشغالیش اضافه و در نتیجه چاق‌تر می‌شود. یک رژیمی هم داریم که رژیم لاغری است... مثل همین رژیم حقوقی دریای خزر... این رژیمی است که هی از محدوده تحت اختیار ایران کم می‌شود به مرور زمان. در نتیجه محدوده ما روی نقشه لاغرتر می‌شود. باید ببینیم کدام رژیم برای سلامت فرد مفید است و او را به اندام متناسب می‌رساند.

- خب به نظر شما کدام رژیم الان برای ما مناسب‌تر است؟

- باید ابتدا اندازه‌گیری‌های علمی و دقیق انجام بگیرد. اما فراموش نکنید که تمام کرم‌ها، داروها، کمربندها و سایر محصولات لاغری که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود تقلبی و ناکارآمد هستند. فقط ورزش و تغذیه درست می‌تواند وزن بدن را بدون عوارض بالا یا پایین ببرد.

- با وقت قبلی بیاییم؟

- نه پس... با وقت بعدی بیایید! هرهرهر...

-هرهرهر

-هرهرهر

-هرهرهر