کد خبر : 85217 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۲۶ مرداد - 01:30
سیستم ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح مغز ساخته شد سیستم پوشیدنی «الکتروکورتیکوگرافی» برای ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز توسط محققان و متخصصان کشور طراحی و ساخته شد.

قانون-سیستم پوشیدنی «الکتروکورتیکوگرافی» برای ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز توسط محققان و متخصصان کشور طراحی و ساخته شد.

به گزارش قانون به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر امیر مسعود سوداگر عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی و پژوهشگر علوم و فناوری ­های شناختی گفت: در اجرای این طرح تحقیقاتی یک سیستم ثبت هشت کاناله «الکتروکورتیکوگرافیم» برای برقراری ارتباط با سیستم عصبی طراحی و ساخته شد.

وی گفت: از این فناوری می توان برای ثبت فعالیت ­های برون غشایی مغز استفاده کرد.

این محقق درباره اهداف اجرای این طرح پژوهشی گفت: طراحی و ساخت سیستمی که بتواند برای ثبت سیگنال های الکتروکورتیکوگرام مورد استفاده پژوهشگران علوم اعصاب قرار گیرد و نیز تربیت پژوهشگرانی برای نمونه سازی این نوع سامانه ها در کشور، دو هدف عمده از اجرای این طرح تحقیقاتی است.

سوداگر خاطر نشان کرد: گروه های پژوهشی حوزه علوم اعصاب  و علوم شناختی که به نحوی به آزمایش های بالینی و رفتاری می پردازند از کاربران اصلی این سامانه ها به شمار می آیند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی افزود: نتایج اولیه اجرای این طرح تحقیقاتی با انجام آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی با موفقیت همراه بوده و تلاش می شود با انجام تغییراتی در سیستم، دامنه استفاده از آن در حوزه های پژوهشی علوم شناختی گسترش یابد.

وی نقش ستاد علوم شناختی در فراهم آوردن بستر لازم برای شبکه سازی و برقراری ارتباط میان متخصصان در حوزه های مکمل علوم و فناوری های شناختی را بسیار مهم و حیاتی دانست و تاکید کرد: یکی از وجوه مهم این طرح، توسعه فناوری داخلی و بومی سازی آن در بعضی بخش های سیستم ثبت سیگنال های عصبی از سطح مغز بود که با حمایت ستاد علوم شناختی به انجام رسید.

سوداگر گفت: با معرفی طرح های تحقیقاتی در حوزه علوم شناختی و آشنایی علاقه مندان با فعالیت های علمی و پژوهشی اساتید و دانش پژوهان، زمینه برای گسترش فعالیت ها در بخش های توسعه فناوری ها در حوزه های علوم شناختی هرچه بیشتر فراهم شود.

به گفته وی با پیشرفت سریع «علم میکروالکترونیک»، امکان ساخت «آرایه های میکروالکترود» فراهم شد و محققان فعال در زمینه های مهندسی و پزشکی را بر آن داشت تا فعالیت خود را برای درک سیستم عصبی در سطح سلول، در زمینه های تحریک سلول های عصبی و همچنین ثبت فعالیت سیگنالهای عصبی بیشتر کنند.

محقق توسعه علوم و فناوری در حوزه علوم شناختی با بیان اینکه سیستم عصبی در میان بخش های مختلف بدن انسان، از پیچیده ترین قسمت های بدن بحساب می آید و به همین دلیل بیماری های مرتبط با سیستم عصبی از سخت ترین درمان ها محسوب می شود، گفت: سیستم ثبت فعالیت های سیگنال عصبی، کمک فراوانی به محققان حوزه عصب شناسی در زمینه شناخت سیستم عصبی می کند.