کد خبر : 85469 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد - 18:14
شهرداریها درآمد خود را در گرو تخلفات ساختمانی نبینند تخلفاتی که در قانون شهرداری‌ها برای مهندسین ناظر و عوامل شهرداری پیش بینی شده است اشکال قانونی دیگری دارد و آن این است که اعلام کننده دستگاه شهرداری است و مرجع قضایی به عنوان مدعی العموم در اینجا پیش بینی نشده است.

قانون- غلامحسین اسماعیلی گفت: تخلفاتی که در قانون شهرداری‌ها برای مهندسین ناظر و عوامل شهرداری پیش بینی شده است اشکال قانونی دیگری دارد و آن این است که اعلام کننده دستگاه شهرداری است و مرجع قضایی به عنوان مدعی العموم در اینجا پیش بینی نشده است.
                                                                                                    
به گزارش قانون به نقل از میزان، غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران در حاشیه سومین نشست هم اندیشی تخصصی قضات دیوان عدالت اداری و دادگستری استان تهران با موضوع کمیسیون ماده صد قانون شهرداری‌ها در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در رابطه با اینکه آیا در رابطه با کمیسیون ماده صد برای شهرداری و یا مهندسین ناظری حکمی صادر کرده اید، اظهار کرد: تخلفاتی که در قانون شهرداری‌ها برای مهندسین ناظر و عوامل شهرداری پیش بینی شده است اشکال قانونی دیگری دارد و آن این است که اعلام کننده دستگاه شهرداری است و مرجع قضایی به عنوان مدعی العموم در اینجا پیش بینی نشده است.

آمادگی رسیدگی قضایی در صورت وقوع عمل مجرمانه از سوی عوامل شهرداری و مهندسین ناظر و پیمانکاران

وی افزود: به عنوان مثال اگر پرونده‌ای به دلیل عدم استحکام بنا مشمول رای تخریب شد به لحاظ اینکه ناظر فنی ساختمان نظارت کافی نداشته است، باید شهرداری و سازمان نظام مهندسی علیه کسی که به وظایف خودش اقدام نکرده اعلام جرم نماید و مدعی العموم نمی‌داند که مهندس ناظر این ساختمان که بوده است و مرجع اعلام جرم، آن‌ها هستند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: به عنوان دستگاه قضایی آمادگی داریم که هرکجا عمل مجرمانه‌ای از عوامل شهرداری و مهندسین ناظر و پیمانکاران رخ داد، رسیدگی قضایی را انجام دهیم.

شهرداری‌ها حیات و درآمد خود را در گرو وقوع تخلفات ساختمانی نبینند

رییس کل دادگستری استان تهران افزود: غیر از اشکال و ایراد قانون حتی وقتی جریمه وضع می‌شود، این جریمه‌ها بازدارنده نیست و ارزش این را برای مالک دارد که تخلف انجام دهد و باز با پرداخت جریمه کار خود را پیش ببرد.

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم این قانون اصلاح شود اولا باید اگر به غیر از تخریب، وضع جریمه هم می‌خواهد صورت گیرد، این جریمه باید به گونه‌ای باشد که هزینه تخلف را بالا ببرد و وقتی هزینه تخلف بالا رود؛ برای مالک و سازنده انجام تخلف نفعی نخواهد داشت.

اسماعیلی با اشاره به اشکال دیگر ادامه داد: عواید این تخلفات به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شود و لذا شهرداری‌ها تمایل دارند که تخلفی انجام شود تا این جرایم را بگیرند و درآمد شهرداری بالا رود.

وی بیان داشت: باید در اصلاح قانون این را پیش بینی کرد که این جریمه‌ها به خزانه عمومی کشور واریز شود ولو اینکه بعد از بودجه عمومی، کمکی به شهرداری شود؛ اما شهرداری‌ها حیات و درآمد خودشان را در گروی وقوع این تخلفات نبینند. بخشی از آرایی که اجرا نمی‌شود به این دلیل است که اراده‌ای در نظام شهرداری‌ها برای اجرای این آرا وجود ندارد و قانونگذار هم شهرداری را مجری این آرا شناخته است.

رییس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: باید تا زمانی که قانون اصلاح نشده است بر اجرای همین قانون قوی، مقتدر و با استحکام پافشاری کرد.

در مشورت‌هایی که با ما انجام شده گفته ایم دادگاه مشایی را علنی برگزار کنند

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا دادگاه مشایی علنی برگزار می‌شود یا خیر، اظهار کرد: تصمیم علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه با قاضی رسیدگی کننده به پرونده است نه با کسی دیگر.

وی افزود: در مشورت‌هایی که با ما انجام شده گفته ایم که دادگاه را علنی برگزار کنند.

هشدار به احتکار کنندگان کالا‌ها و مایحتاج اساسی مردم

رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه ضمن هشدار به احتکار کنندگان کالا‌ها و مایحتاج اساسی مردم، تشریح کرد: مطابق با تصمیمی که در قوه قضاییه برای ایجاد دادگاه‌های ویژه رسیدگی کننده به مفاسد اقتصادی و اخلال در نظام اقتصادی کشور گرفته شد و همچنین اینکه در این قانون برای مرتکبان مجازات‌های سختی پیش‌بینی شده است، هشدار ما به متخلفان این است که به لحاظ بالا بودن هزینه ارتکاب این جرم و تخلف، این هزینه سنگین را بر خود تحمیل نکنند.

وی تاکید کرد: دستگاه قضایی در برخورد با این تخلفات به ویژه بعد از استجازه از محضر مقام معظم رهبری، به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.

اسماعیلی افزود: این تلاطم اقتصادی که رخ داد باعث شد که برخی در رده‌های مختلف از دستگاه‌های اجرایی، ضابطین و بخش‌های مختلف احساس مسئولیت بیشتری کنند و اگر داشت خوابشان می‌برد، از خواب بیدار شوند و چشمهایشان را باز کنند و وقتی چشم‌ها باز شد تخلفات نمایان گشت.

آخرین وضعیت پرونده ناظم مدرسه‌ای در غرب تهران

وی در پایان در رابطه با پرونده ناظم مدرسه‌ای در غرب تهران که به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده است، گفت: قرار بود این پرونده روز گذشته به شعبه ارجاع شود و تاکید کرده ایم که در اقل زمان و ظرف کمتر از یک ماه دادگاه تجدیدنظر برگزار شود.