کد خبر : 85960 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ شهريور - 17:23
راه‌اندازی سینما سیار در شهرهای فاقد سینما مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با تاکید بر ورود مباحث فرهنگی به سطح جامعه، به تشریح رویدادهای مهم سینمایی این استان در سالجاری از جمله سیزدهمین جشنواره ملی فیلم رضوی پرداخت.

قانون-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با تاکید بر ورود مباحث فرهنگی به سطح جامعه، به تشریح رویدادهای مهم سینمایی این استان در سالجاری از جمله سیزدهمین جشنواره ملی فیلم رضوی پرداخت.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، مجید جوادیان زاده بعدازظهر امروز در جمع اهالی رسانه ضمن تبریک هفته دولت، هنر سینما به عنوان هنر هفتم را جامع سایر هنرها دانست و گفت: امروزه سینما یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورهاست و از آن به عنوان یک صنعت یاد می‌شود.

وی از سینما به عنوان ابزاری برای اعمال قدرت در برخی کشورها یاد و تاکید کرد: کشورمان و به ویژه یزد به دنبال ثبت جهانی بافت تاریخی خود امروز بیش از گذشته نیازمند زبان و تصویر مشترک بین‌اللملی برای معرفی توانمندی‌های خود است و سینما ابزاری مناسب در این خصوص است.

جوادیان زاده با تشریح سیاست‌ها و رویدادهای سینمایی استان پرداخت و گفت: اینکه مردم بتوانند در هر منطقه از کشورمان از خدمات اجتماعی و فرهنگی بهره‌مند شود از حقوق شهروندی محسوب می‌شود لذا سیاست اداره کل فرهنگ و ارشاد در بخش‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی کردن آنهاست و این که آنها را تنها محصور به سالن‌ها و گالری‌ها نکند.

وی در همین رابطه با اشاره به وجود 18 سالن سینمایی در استان که 9 مورد آنها در شهر یزد است، گفت: با توجه به تجهیز شهرستان اشکذر به سینما با افتتاح سینما خاطره این شهر، هم‌اکنون به جز شهرستان‌های بهاباد و خاتم در سایر شهرستان‌های استان دارای سالن نمایش فیلم هستیم.

مدیر کل ارشاد استان گفت: البته در مورد شهرستان‌ها و سایر مناطق محروم استان که فاقد امکانات سینمایی هستند، در راستای اجتماعی کردن فرهنگ، به طور موقت از سینما سیار بهره‌ خواهیم برد تا هیچ فردی در استان از این هنر محروم نگردد.

وی در ادامه به رویدادهای مهم سینمایی استان تا پایان سال اشاره و از مهمترین آنها را سیزدهمین جشنواره فیلم رضوی در استان ذکر کرد.

جوادیان زاده با بیان این که آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره که در روزهای 27 تا 30 آبانماه برگزار می‌شود، دهم مهرماه است، گفت: تاکنون 232هنرمند  در این جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند که از آنها 314 اثر شامل 204 اثر داستانی و 110 اثر در بخش مستند تابحال دریافت شده است.

وی استقبال از جشنواره امسال را خوب خواند و گفت: تقریباً از اکثر استان‌های کشور به دبیرخانه جشنواره سیزدهم فیلم ارسال شده که بیشترین آنها مربوط به استان تهران با 100 اثر است.

جوادیان زاده در پایان نیز به برگزاری و اکران همزمان فیلم‌های جشنواره‌های بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان، جشنواره بین‌المللی فیلم تهران و جشنواره بین‌المللی فیلم فجر همزمان با تهران در استان یزد به عنوان دیگر رویدادهای مهم سینمایی این استان تا پایان سال اشاره کرد.

فهیمه سهیلی راد رییس اداره امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از سیاست‌های این اداره برای جلب مخاطبان بیشتر به سینماهای استان خبر داد و گفت: در حالی در سال گذشته تعداد مخاطبان سینماهای استان 357 هزار و 868 نفر بوده که این رقم در سه ماهه ابتدایی امسال 166 هزار و 297 نفر بوده که بیانگر رشد در این حوزه است.

محمود دهقان هراتی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز یزد را از استان‌های موفق در حوزه سینما خواند و گفت: جشنواره فیلم رضوی یزد از موفق‌ترین جشنواره های هنری رضوی در کشور است.

عباس گلرسان دبیر اجرایی جشنواره هم به تشریح بخش‌های جنبی جشنواره سیزدهم فیلم رضوی پرداخت و گفت: با توجه به تاخیر افتادن زمان برگزاری جشنواره به بعد از ماه محرم یعنی آبانماه، بخش جنبی «حسینی» برای مخاطبان یزدی در بخش‌های فیلم داستانی، فیلم مستند، آثار تلویزیونی و آثار مردمی موبایلی راه‌اندازی شد.

وی همچنین برگزاری نمایشگاه عکس و بخش‌های ویژه با موضوعات نماز و آب را از دیگر بخش‌های جنبی جشنواره سیزدهم خواند.

سید حسین پیغمبری دبیر تخصصی جشنواره سیزدهم فیلم رضوی هم از برگزاری کارگاه‌های تخصصی از 24 شهریورماه تا دهم آبانماه برای هنرمندان سینما از کل کشور خبر داد و گفت: این ورکشاپ‌ها با موضوعات تبدیل محتوی به زبان سینما، صدا  وصدا گذاری، موسیقی فیلم، پژوهش در سینمای مستند و کارگاه تولید فیلم ویژه هنرمندان نوپای سینما برگزار خواهد شد.