کد خبر : 86147 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۰ شهريور - 13:07
نگاهي به وضعيت تيم‌ملي بوكس در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا كه با سه شكست همراه بود ناك اوت در مقابل مافيا تيم‌ملي بوكس در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا دست خالي بود و نتوانست مدالي كسب كند. بوكس ايران كه با تركيب اميد احمدي صفا در وزن 49 كيلوگرم، سجاد كاظم‌زاده در وزن 69كيلوگرم و شاهين موسوي در وزن 75 كيلوگرم در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا حضور داشت، نتوانست مدالي كسب كند.

قانون-تيم‌ملي بوكس در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا دست خالي بود و نتوانست مدالي كسب كند. بوكس ايران كه با تركيب اميد احمدي صفا در وزن 49 كيلوگرم، سجاد كاظم‌زاده در وزن 69كيلوگرم و شاهين موسوي در وزن 75 كيلوگرم در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا حضور داشت، نتوانست مدالي كسب كند.
اتفاقي كه البته قابل انتظار بود و با حذف سهميه‌هاي سنگين‌وزن هيچ كارشناسي انتظار كسب مدال را نداشت. به هر ترتيب شكست‌هاي پياپي ملي‌پوشان بوكس باعث شد فدراسيوني كه پيش از اين در اختيار احمد ناطق‌نوري قرار داشت و رو به افول بود، با حضور حسين ثوري نيز رو به پيشرفت نرود و نتايج ضعيف اين رشته ادامه‌دار باشد. در بازي‌هاي آسيايي جاكارتا، احمدي صفا ابتدا بوكسور تركمنستاني را از پيش رو برداشت اما در مقابل كيم جانگ ريونگ از كره‌شمالي با نتيجه سه بر دو شكست خورد و از دور بازي‌ها كنار رفت. سجاد كاظم‌زاده نيز كه موفق شده بود حريفاني از فيليپين و ژاپن را از پيش رو بردارد و در مرحله يك چهارم نهايي با نتيجه پنج بر صفر مغلوب آرد سايلوم از تايلند شد و با رينگ جاكارتا خداحافظي كرد و شاهين موسوي كه تا مرحله يك چهارم نهايي صعود كرده بود، در نهايت مقابل مادريمف ازبكستاني شكست خورد و به خانه بازگشت. شكست بوكس در بازي‌هاي آسيايي دلايل متعددي دارد، نخست آنكه اكبر احدي، سرمربي تيم‌ملي دست به جوانگرايي زده بود و آسيا، ميدان مناسبي براي ورزشكاران اين رشته بود تا براي بازي‌هاي جهاني آماده شوند. دومين دليل شكست ملي‌پوشان، حذف اوزان 81، 91 و 91+ بود كه با تصميم كميته برگزاري بازي‌هاي آسيايي اتفاق افتاد و مورد اعتراض بسياري از كشورها از جمله ايران قرار گرفت. نداشتن كرسي در فدراسيون جهاني باعث شد هرگز به اعتراض ايران توجهي نشود و سه بوكسور تيم ‌ملي كه شانس اندكي براي كسب مدال داشتند، راهي رقابت‌ها شدند. هرچند كه برخي اعتقاد دارند مافياي اين ورزش اجازه نداد ايران نتايج دلخواهش را بگيرد و در سنگين وزن راهي مسابقات شوند اما پيش از بازي‌ها، برخي از كارشناسان پيشنهاد داده بودند بوكسورهاي سنگين وزن با كاهش وزن خود در رقابت‌ها حاضر شوند اما اين پيشنهاد مورد موافقت حسين ثوري قرار نگرفت. او در اين باره گفته بود: «دلیل اینکه ما در بوکس سنگین وزن آسیا به مدال می‌رسیم، این است که تعداد بوکسورها در این اوزان کمتر است و به جز کشورهایی از جمله ایران، قزاقستان، ازبکستان، چین و ... سایر کشورها در این وزن ها قوی نیستند. در آسیا بوکسورهای سبک وزن حرف اول را می زنند و با آوردن بوکسورهای سنگین وزن در اوزان پایین‌تر به نتیجه نمی رسیم». به هر ترتيب تيم‌ملي بوكس در حالي از رقابت هاي آسيايي باز‌مي‌گردد كه همگان در انتظار مسابقات بعدي هستند تا عملكرد حسين ثوري را در فدراسيون بررسي كنند. او از مهم‌ترين آزمونش سربلند بيرون نيامد اما معتقد است با جوانگرايي صورت گرفته در آينده حرف‌هاي زيادي براي گفتن خواهيم داشت. همه كارشناسان مي‌دانند كه ملي‌پوشان ايران در بازي‌هاي آسيايي به وعده اكبر احدي، سرمربي تيم‌ملي عمل كردند و با تمام توان به رينگ رفتند اما چشم‌انتظار نتايج بهتري از آن‌ها هستيم. همان ورزشكاراني كه احدي درباره آن‌ها گفت: «ملی پوشان بوکس ایران مفت باز نیستند» و در آينده از افتخارآفريني آن ها خواهيم نوشت. پرونده امروز «قانون»، درباره وضعيت بوكس در بازي‌هاي آسيايي جاكارتاست. هرچند كه همراه با سه شكست بود اما اميدها به آينده اين رشته ورزشي ادامه دارد.