کد خبر : 86212 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ شهريور - 11:53
جرياني محافظه كار در ميان انفعال اصلاح‌طلبان و دولتي‌هادر حال نفوذ و تاثيرگذاري در اذهان عمومي هستند فرصت شناسي رقيب ايران سرشار از پتانسيل‌هايي است كه اگر به ‌آن‌ها توجه شود، مي‌تواند نتيجه‌هاي مثبتي داشته باشد و در طرف مقابل نيز اگر اهميتي به آن داده نشود، فرصت‌ها به تهديداتي تبديل خواهد شد كه...

قانون-ايران سرشار از پتانسيل‌هايي است كه اگر به ‌آن‌ها توجه شود، مي‌تواند نتيجه‌هاي مثبتي داشته باشد و در طرف مقابل نيز اگر اهميتي به آن داده نشود، فرصت‌ها به تهديداتي تبديل خواهد شد كه آسيب‌هاي فراواني به كشور وارد مي‌كند. در اين روزهايي كه بسياري از فرصت‌هاي موجود در خدمت دولت و نيروهاي اصلاح‌طلب و اعتدالي از دست مي‌رود، جريان‌هاي رقيب مي‌كوشند تا با استفاده از فرصت به دست آمده براي خود دربين مردم جايگاه ايجاد كنند. در همين راستا چندي است كه با توجه ويژه به مشكلات معيشتي مردم و همچنين عيوبي كه جامعه به آن نقد دارد، به نوعي وانمود مي‌كنند كه برنامه‌هاي فراواني براي بهبود وضعيت دارند و اين وضعيت مي‌تواند در آينده به كمك آن‌ها بيايد. اين نوع عملكرد هم در حوزه‌هاي سياسي و اجتماعي بوده و هم مي‌توان آن‌را در زمينه‌هاي اقتصادي و فرهنگي مشاهده كرد كه در زير به برخي از آن‌ها اشاره مي‌كنيم.


ميتينگ شاد انقلابي-انتقادي

آخر هفته گذشته بسيج دانشجويي كه رسانه خبرگزاري دانشجو را در اختيار دارد ،پنجمين سالگرد تولد برنامه طنز خود را به نام« دكتر سلام» اجرا كرد. برنامه‌اي كه از همان روزهاي ابتدايي روي كار آمدن با هدف انتقاد از دولت پا به عرصه گذاشت و تا حد زيادي نيز تاثيرگذار بود. در اين برنامه شخصيت‌هاي سياسي و فرهنگي محافظه‌كار حضور داشتند. جشن پنج‌ سالگی اين برنامه در مجموعه فرهنگی-ورزشی امام‌علی(ع) دانشگاه آزاد برگزار شد. محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدحسین صفار هرندی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد امیرآبادی عضو هیات ريیسه مجلس، نادر طالب‌زاده، سیدعزت‌ا... ضرغامی ريیس سابق سازمان صداوسیما، محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، مهدی چمران ريیس سابق شورای شهر تهران، عبدالحسین روح‌الامینی، حسین یکتا، محمدمهدی زاهدی نماینده مجلس، محمد سلیمانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس و حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس ازجمله مقامات حاضر در این مراسم بودند. غلامرضا قاسمیان، مدیر حوزه علمیه مشکات با بیان اینکه فردای قیامت از وجود فقیر و غنی از ما سوال می‌شود، گفت: وضعیت اداره امور اجرایی کشور، مثل کلاسی است که معلم، کنترل آن را از دست داده است. وی فرمان آتش به اختیار را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: وقتی ارتباط مرکز با بدنه جبهه قطع می‌شود، باید آتش به اختیار عمل کرد. مدیر قرارگاه جهادی امام‌رضا(ع)، با گرامیداشت یاد مرحوم عبدا... والی، بر لزوم توجه به فعالیت‌های جهادی تاکید کرد و گفت: در زمینه مسائلی از قبیل اشتغال نیز خود جوانان باید ورود کنند و دولت‌ها در این زمینه مثل آمریکا هیچ غلطی نمی‌کنند. کلیپ مرور اتفاقات یک سال گذشته در مراسم پخش شد. مرور اظهارات انتخاباتی روحانی و جهانگیری در این کلیپ، مبنی بر بهبود اوضاع معیشتی مردم با واکنش منفی حضار مواجه شد. در مقابل، تصاویر بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی با تشویق ممتد آنان روبه‌رو شد. پخش جمله ريیس‌جمهور مبنی بر اینکه دولت چاق شده است، موجب خنده حضار شد. این پاسخ قاطع سردار سلیمانی به ترامپ که من حریف تو هستم، سالن را به وجد آورد. تنبلی قوه قضايیه در بررسی پرونده مفاسد اقتصادی در این کلیپ مورد اشاره قرار گرفت. ویلای فیروزآبادی، توچال رفتن روحانی و خجالت کشیدن کواکبیان مبنی بر حمایت از روحانی از دیگر مواردی بود که در این کلیپ مرور شد. همان‌گونه كه مشخص است اين جريان به خوبي از فرصت‌هاي به دست آمده استفاده مي‌كند تا به هدف خود برسد و حريف را زير سوال ببرد.


كمك به فقرا در اوج بي‌خيالي مسئولان

از طرفي ديگر مطالبي منتشر شد كه در آن از كمك رساني يك گروه جهادي به مردم حاشيه شهر تهران در اوضاع خراب معيشتي خبر مي‌داد. در متن خبر آمده بود: گروه جهادی الکفیل به 20گروه کپرنشین در حاشیه شهر تهران کمک‌رسانی كرده است. گزارش تصويري اين اقدام را خبرگزاري اصلاح‌طلب ايلنا منتشر كرده بود ولي چندي پيش خبرگزاري تسنيم كه نيازي به معرفي ندارد در گزارشي نوشت كه گروه جهادی «الکفیل» متشکل از جوانان انقلابی و جهادگر، از جمله تشکل‌های مردمی و خودجوش است که حل مشکلات مردم را اولویت خود قرار داده است و به‌دور از جناح‌بندی‌های سیاسی و بروکراسی اداری و تشریفاتی، در راه خدمت به محرومان پیشقدم شده است. سرپرستی این گروه جهادی را حجت‌الاسلام دکتر سید امیر عبدالملکی که فعالیت‌های جهادی ایشان در کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه و آب‌رسانی به مناطق محروم سیستان و بلوچستان و ... برای کسی پوشیده نیست، بر عهده دارد. گروه‌های جهادی یک ظرفیت تمام نشدنی برای نظام مقدس اسلامی هستند که دیروز در قالب بسیج مردمی در جبهه‌های دفاع مقدس و بعد از جنگ در قالب جهاد سازندگی و امروز در قالب گروه‌های جهادی در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری خدمت می‌کنند.همین بچه‌های خاکی جهادگر که تصاویر آن‌ها با لباس‌های خاکی رنگ در ذهن‌های‌مان نقش بسته چه بسا در شهرهای‌شان با رنگ‌ها و سلایق متفاوت تیپ می‌زنند و همین‌هایی که گاه در اردوهای جهادی دسته جمعی یک روز را با تنها یک بسته بیسکویت سر می‌کنند، چه‌بسا در زندگی معمولی پراشتهاترین فرد در فضای خانواده هستند.شاید در این سال‌ها آنچه از اردوهای جهادی‌در ذهن مردم نقش بسته تصویری از بیل و کلنگ و شن و ماسه و چند جوان شايد جدی با ظاهرهایی یکدست بوده که در حال انجام کارهای عمرانی بوده‌اند اما اگر کمی عمیق‌تر به ماجرا نگاه کنیم و اگر مزه اردوهای جهادی زیر زبان‌مان برود، می‌بینیم که وضعیت این‌گونه نیست. بچه‌های جهادگر هرچند در فضای اردو همگی یکرنگ و یکدل با هدف رفع مشکلات مردم در تلاشند اما بسیاری از آن‌ها دارای تفکرات سیاسی و اجتماعی مختلفی هستند. ماموریت جدید این گروه جهادی، مناطق جنوبی شهر تهران است که از امکانات اولیه و خدمات رفاهی و درمانی و غیره محروم هستند.


نمايش اقتدار در ميان فشارهاي دشمن

رويكرد ديگري كه جريان محافظه‌كار و هم‌فكران‌شان در پيش گرفته‌اند رزمايش اقتدار در ميان تهديدات ريز و درشت دشمنان است. در همين راستا سردار غلامحسین غیب پرور، رییس سازمان بسیج مستضعفین در نشست خبری رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی بسیج «سپاهیان حضرت محمد رسول ا... ۲»، گفته است كه این انقلاب یک روز را بدون دشمنی مستکبران سپری نکرده است و در مقابل همه خطوط باطل یک نه محکم گفته و پای آن ایستاده است. غیب پرور به اهداف این رزمایش اشاره کرد و گفت: اهداف این کار بزرگ کشوری، امید بخشی مردمی و‌ مأیوس سازی دشمن و‌اعلام تعامل با همه دستگاه هایی است که خواستار همکاری با بسیج هستند. وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس یک اوج‌ اعزام رزمندگان داشتیم‌ به اسم‌ اعزام رزمندگان سپاهیان محمد رسول ا...؛ بنابراين تصمیم گرفتیم نام این رزمایش «سپاهیان محمد رسول ا... ۲» باشد. رییس سازمان بسیج افزود: در یک بخش رزمایش هفت هزار و ۱۴ گروه جهادی به استعداد ۱۵۰ هزار نفر به سراسر کشور اعزام کرده ایم‌که کار جهادی خود را آغاز کرده‌اند و اعزام همزمان این‌ گروه‌ها یک هماهنگی سراسری لازم داشت که به خوبی انجام شد. غیب پرور تصریح کرد: از طرف دیگر رزمایش همزمان هزار گردان بیت المقدس در جهت امنیت درونی کشور و در سراسر کشور آغاز شده که تا روز ۲۹ شهریور ادامه خواهد داشت .ريیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: بعد از ۲۹ شهریور یک‌ توقف چهار روزه به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی و‌ رژه ۳۱ شهریور خواهیم داشت و در یکی از روزهای هفته دفاع مقدس اجتماع بزرگ سازماندهی شده ۷۰۰ هزار نیروی بسیجی را در مراکز بزرگ شهرها خواهیم داشت. وی با بیان اینکه اوج این تجمع در تهران خواهد بود، گفت: این تجمع صدهزار نفری از بسیجیان سازمان یافته است که یک بارقه امید و نقطه قوت برای نظام خواهد بود و شعار این رزمایش وحدت و پیشرفت است تا بگوییم زمانی که پای ناملایمات و تهدیدات از سوی بیگانگان باشد، صرف نظر از نگاه سیاسی همه ید واحده و پشت سر رهبری از نظام دفاع می‌کنیم. غیب پرور «بسیج » را یک دنیای پر از ظرفیت دانست و ادامه داد: دوستان ما در بخش صنعت و کشاورزی و مهندسی عمران و پزشکی دارای حرف هستند؛ ما در حال حاضر ۹۰ هزار واحد صنعتی در کشور داریم و امسال هم با وزارت صنعت درخصوص ۳۱ هزارو 500 واحد صنعتی تفاهم نامه داشتیم و ظرفیت بسیج پای کار آمده و امیدواریم که مسیر هموارتر شود و ظرفیت بسیج باور شود. مهار ریزگردها و کمک به زلزله زدگان و ایجاد راه های روستایی از جمله حوزه هایی است که بسیج اقشار در آن فعالیت می‌کند.