کد خبر : 86310 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۲ شهريور - 16:10
پارلمان جدید عراق آغاز به کار کرد پارلمان جدید عراق امروز دوشنبه به دعوت رسمی رییس جمهور این کشور، با حضور نمایندگان پیروز انتخابات 22 اردیبهشت ماه 97 آغاز به کار کرد.

قانون-پارلمان جدید عراق امروز دوشنبه به دعوت رسمی رییس جمهور این کشور، با حضور نمایندگان پیروز انتخابات 22 اردیبهشت ماه 97 آغاز به کار کرد.

به گزارش قانون به نقل از ایرنا، پارلمان جدید عراق قرار است که امروز بعد از انتخاب رییس سنی (کهنسال ترین نماینده پارلمان) اقدام به انتخاب هیات رییس پارلمان (رییس دو نائب اش) بکند.


نمایندگان پیروز انتخابات 22 اردیبهشت ماه همچنین در بدو جلسه سوگند قانونی یاد می کنند و عملا پارلمان جدید کار خود را آغاز می کند.


همچنین در پارلمان امروز بایستی فراکسیون بزرگ پارلمانی برای تشکیل دولت آینده عراق مشخص شود.


اگر فهرست های پیروز انتخابات در جلسه امروز در خصوص فراکسیون بزرگ پارلمانی به اتفاق نظر نرسند، احتمال به تعویق افتادن انتخاب هیات رییسه پارلمان وجود دارد.


در این صورت رییس جمهور عراق 15 روز دیگر فرصت دارد تا تاریخ جدید برای جلسه بعدی پارلمان مشخص کند.


جلسه پارلمان در حال حاضر آغاز به کار کرده و 'فواد معصوم' رییس جمهور در شرف پایان دوره اش در حال حاضر در حال سخنرانی است.


معصوم در سخنانش ابراز امیدواری کرد که پارلمان بتواند یک دولت قوی برای مرحله آتی عراق انتخاب کند.


در حال حاضر دو جبهه پارلمانی شامل محور نوری المالکی و هادی العامری و محور مقتدا صدر و حیدر العبادی شب گذشته مدعی شده اند که توانسته اند فراکسیون بزرگ پارلمانی را تشکیل دهند.


پارلمان امروز پیرامون فراکسیون بزرگ پارلمان تصمیم گیری می کند.


پس از فواد معصوم، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق نیز طی سخنانی با دفاع از عملکرد خود طی دوره گذشته در عین حال از ضرورت تلاش برای تشکیل دولتی فرافرقه ای و خدمتگزار به مردم سخن گفت.