کد خبر : 86523 تاریخ : ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۵ شهريور - 19:30
جان کری: دولت آمریکا در بحران قانون اساسی است در پی افشاگری روزنامه‌نگار تحقیقی پیشکسوت آمریکایی و گزارش نیویورک تایمز به نقل از یک مشاور کاخ سفید، وزیر خارجه سابق واشنگتن امروز (پنج‌شنبه) گفت دولت آمریکا در میان یک "بحران قانون اساسی واقعی" است.

قانون-در پی افشاگری روزنامه‌نگار تحقیقی پیشکسوت آمریکایی و گزارش نیویورک تایمز به نقل از یک مشاور کاخ سفید، وزیر خارجه سابق واشنگتن امروز (پنج‌شنبه) گفت دولت آمریکا در میان یک "بحران قانون اساسی واقعی" است.

به گزارش قانون به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، گزارشی جنجالی روز چهارشنبه نیویورک تایمز تاکید داشت که چندین تن از اعضای دولت ترامپ علیه او کار می‌کنند. نویسنده آن که یکی از اعضای ارشد کاخ سفید بود، نوشت که "زمزمه‌هایی" از استیضاح وجود دارد اما هیچکس نمی‌خواهد وقوع یک "بحران قانون اساسی را تسریع" کند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: ما یک ریاست جمهوری داریم که از مسیر منحرف شده است.... ما رئیس‌جمهوری داریم که قادر به انجام کارش نیست، کسی که اوقات تلخی دمدمی‌مزاجانه دارد، اطلاعات کافی در مورد خیلی از این تصمیم‌هایی که می‌گیرد، ندارد. همچنین می‌بینیم که افرادی اقدام به سرقت اسناد ریاست جمهوری از روی میز او می‌کنند... این یک بحران قانون اساسی واقعی است.

براساس گزیده‌های کتاب آتی باب وودوارد تحت عنوان "ترس: ترامپ در کاخ سفید"، مقام‌های دولتی گاها اسناد را از ترامپ پنهان می‌کنند تا مانع از امضای او شوند و برخی هم از آگاهی ترامپ درباره مسائل پیش رویش ابراز تردید کردند. وودوارد برای گزارش رسوایی واترگیت که نهایتا به استعفای ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا به سال ۱۹۷۴ منجر شد، شناخته می‌شود.  

ترامپ در واکنش به گزارش جنجالی نیویورک تایمز هم، خواستار آن شد تا این روزنامه هویت منبع خودش را، در صورت وجود، فاش کند. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین کتاب جدید وودوارد را "کار تخیلی" توصیف کرد.