کد خبر : 86580 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۱۶ شهريور - 19:00
ادامه‌دار بودن زلزله امروز "ریگان" تا روزهای آینده محقق پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، ضمن اعلام این مطلب که زلزله امروز "مسجد حضرت ابوالفضل"در مرز استان‌های "کرمان"و "سیستان و بلوچستان" و در 134 کیلومتری جنوب شرق بم رخ داده است، از ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های این زلزله در روزهای آینده خبر داد.

قانون- محقق پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، ضمن اعلام این مطلب که زلزله امروز "مسجد حضرت ابوالفضل"در مرز استان‌های "کرمان"و "سیستان و بلوچستان" و در 134 کیلومتری جنوب شرق بم رخ داده است، از ادامه‌دار بودن پس‌لرزه‌های این زلزله در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا،دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به زلزله امروز، 16 شهریور افزود: این زلزله در "ریگان" با بزرگای 5.3 در مرز استان‌های "کرمان" و "سیستان و بلوچستان" و در 134 کیلومتری جنوب شرق بم رخ داد.

وی با تاکید بر اینکه این منطقه همان ناحیه‌ای است که در 39 آذر 1389 زلزله با بزرگای 6.5 در محمدآباد ریگان (درست هم‌اندازه زلزله 5 دی‌ماه 1382 بم) رخ داد، اظهار کرد: زلزله 5 دی ماه 1382 به دلیل خالی از سکنه بودن منطقه تلفاتی نداشت، ضمن آنکه در همان منطقه در 7 بهمن1389  زلزله با بزرگای 6 محمدآباد ریگان را به شدت به لرزه درآورد.

زارع سازوکار زلزله امروز، 16 شهریور 1397 را همانند زلزله‌های 1389 "امتداد لغز" دانست و خاطر نشان کرد: احتمال می‌رود که گسلش با ژرفای حدود 10 کیلومتر به صورت امتداد لغز چپگرد عمل کرده باشد. خوشبختانه منطقه مذبور بسیار کم جمعیت است، ولی البته در همین منطقه کم جمعیت در زلزله 29 آذر 1389، 4 نفر تلفات داشتیم که نباید می‌داشتیم.

به گفته این محقق، در آن زمان بعضی از مسئولان تلفات زلزله ریگان (4 نفر) را با تلفات زلزله 5 دی ماه سال 1382 مقایسه کرده و تلفات حدود 30 هزار نفری زلزله بم را به بی‌تدبیری و بالا بودن آسیب‌پذیری در سال 82 و کم بودن تلفات در زلزله 1389 ریگان را به برنامه‌های موفق مقاوم‌سازی و مدیریت قوی در آن سال نسبت دادند.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله اضافه کرد: این مقایسه اساسا مقایسه‌ای غلط و مع‌الفارق بود؛ چرا که زلزله بم درست در زیر شهر بم رخ داده بود؛ یعنی تنها نقطه جمعیتی منطقه که در لحظه زلزله حدود 100  نفر در آن ساکن بودند، در حالی که ریگان محدوده‌ای است شامل مجموعه‌ای از آبادی‌های کم جمعیت در حد فاصل استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان و در جاده بم - زاهدان که در هر روستا حدود 10 تا 20 نفر دور از هم زندگی می‌کنند.

وی یادآور شد: بنابراین حتی در زلزله‌های بزرگتر و جنبش‌های  شدیدتر میزان تلفات همچنان محدود خواهد ماند و تلفات کم در آن ناحیه ربطی به مدیریت قوی یا سوء تدبیر ندارد. از آن زمان تاکنون گسل جوان "ریگان" همچنان فعالیت نشان داده است.

زارع در عین حال خاطرنشان کرد: هر چند خوشبختانه زمین لرزه‌های ریگان در مناطق مرتع کوهستانی و خالی از سکنه روی می‌دهند، اما این زمین‌لرزه‌ها می‌تواند خطر جدی برای ساکنان مردم شهرهای "ریگان" و "فهرج" و ده‌ها روستای این شهرستان‌های محروم کرمان باشد.

فعال شدن گسل‌های شرق کرمان

وی ادامه داد: این در حالی است که پس از روزها عدم بروز زمین‌لرزه در استان کرمان بار دیگر گسل‌های شرق کرمان فعال شده است و طی سه روز، 5 زمین‌لرزه بالای 3 ریشتر در این منطقه روی داده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله‌شناسی اظهار کرد: در سال‌های گذشته استان کرمان با زلزله‌های مهم  21 خرداد سال 1360 در گلبافت با بزرگای 6.7، زلزله 6 مرداد 1360 در سیرچ با بزرگای 7.1 ، زلزله جنوب گلبافت در اسفند سال 1377 با بزرگای 6.1، زلزله 5 دی سال 82 بم با بزرگای 6.5، زلزله 4 اسفند سال 83 داهوئیه زرند کرمان با بزرگای 6.5 و زلزله 29 آذر 89 ریگان با بزرگای 6.5 و همچنین زمین‌لرزه 7 بهمن 89 با بزرگای 6 در ریگان به لرزه در آمده است.

وی یادآور شد: در سال گذشته نیز در فاصله 10 تا 21 آذر سال 1396 تعداد 3 زمین‌لرزه با بزرگای 6 نزدیکی "چترود" کرمان و جنوب "راور" را به شدت لرزاند که مجددا به دلیل کم جمعیت بودن منطقه تلفاتی در آن زلزله‌ها مشاهده نشد.

ادامه‌دار بودن زلزله 16 شهریور

زارع با اشاره به جزئیات زلزله امروز جمعه، 16 شهریور گفت: در این زلزله یک پس‌لرزه با بزرگای 4.3 نیز 15 دقیقه بعد از لرزه اصلی در ریگان رخ داد و با توجه به فعال بودن گسل "ریگان"، پس‌لرزه‌ها و زمین‌لرزه‌های این منطقه طی روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

وی همچنین تاکید کرد: این زمین‌لرزه‌ها کاملا مستقل از گسل بم است و منشاء گسلش فعال دارند