کد خبر : 86608 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۷ شهريور - 13:30
بی قانون/چرا باید فامیلی یک نفر با پدرش فرق داشته باشد؟! -چند وقت قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از ژن‌های خوب برای فریب افکار عمومی، نام خانوادگی خود را عوض می‌کنند

قانون-چند وقت قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه برخی از ژن‌های خوب برای فریب افکار عمومی، نام خانوادگی خود را عوض می‌کنند. متاسفانه ما ایرانی‌ها عادت کرده‌ایم که همیشه نیمه خالی لیوان را نگاه کنیم. مثلا در مورد همین خبر هیچ کس فکر نکرد که این اتفاق چه تاثیرات خوبی می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی جوانان کشورمان داشته باشد. در ادامه چند نمونه از این جنبه‌های مثبت را ذکر می‌کنیم:

الف) این حرکت هوشمندانه باعث می‌شود که یک جوان ایرانی، توانایی‌اش را فقط در یک حوزه خاص آزمایش نکند. به ‌عنوان مثال شما نگاه کنید هر روز یک خبری منتشر می‌شود که دختر یا پسر یک مقام مسئول چند صد میلیارد دارو احتکار کرده. خب این جوان صرفا به خاطر اینکه نام خانوادگی‌اش شبیه فامیل پدرش است، از اين به بعد نمی‌تواند وارد حوزه‌های دیگر شود. اصلا شاید فلان خانم یا آقا، در حوزه احتکار پوشک خیلی توانمندی بیشتری داشته باشد. ولی چوب این شباهت فامیلی را می‌خورد و از ترس اینکه خیلی در رأس اخبار باشد و آخر سر چشم بخورد، نمی‌تواند شانس خودش را در سایر زمینه‌ها امتحان کند. ببینيد با یک تغییر نام‌خانوادگی چقدر راحت می‌توان از استعداد یک جوان ایرانی به صورت بهینه استفاده کرد.

ب) مساله بعدی بحث استقلال رفتار و تفکر جوانان کشور است. اگر دقت کرده باشید در هفته‌های گذشته همه آمدند و گفتند پسر فلان سفیر سابق گفته مردم اگر نمی‌توانند کار کنند، بروند بمیرند؛ در حالی که این واقعا تفکر شخصی این آقازاده بود. باور کنید من هم اگر جای آقا ساشا بودم، خیلی ناراحت می‌شدم که هیچ کس حرفم را مستقل تحویل نمی‌گیرد. حالا فرض کنید که این شباهت نام خانوادگی با پدر وجود نداشت، آدم چقدر راحت می‌توانست به بقیه فحش بدهد و راحت نظرات شخصی‌اش را بیان کند. این حجم از استقلال تفکر هم تنها با یک تغییر فامیلی محقق می‌شود. واقعا زیبا نیست؟!

ج) موضوع دیگر به مساله الگو برداری برمی‌گردد. همه ما می‌دانیم «ایرانی اگر بخواهد، می‌تواند». حالا یک‌سری جوان ایرانی خواستند و بعد توانستند با کارآفرینی به یک ثروت هنگفت دست پیدا کنند. اما متاسفانه هرکسی این خبر را بشنود از روی حسادت و عناد می‌گوید این موفقیت به‌خاطر پدرش بوده. در حالی که با یک تغییر نام خانوادگی، این شخص می‌تواند به الگو تبدیل شود و هر روز از بخش‌های مختلف «حسینی بای» و «مرآتی» بیایند با او مصاحبه کنند و او هم رازهای موفقیتش را بگوید که چطور توانسته در سن 20 سالگی به چند صد میلیارد ثروت برسد. آن وقت جوانان ما هم انگیزه پیدا می‌کنند و می‌روند تا پولدار شوند. البته ممکن است به نتیجه نرسند و افسرده شوند و خودکشی کنند. چون با حقوق ماهی یکی دو میلیون تومان تقریبا ده بیست هزار سال طول می‌کشد که به این ثروت برسند. ولی این مسائل حاشیه‌ای مهم نیست، مهم این است که با این کار ثابت می‌کنیم «جوان ایرانی اگر بخواهد می‌تواند» فقط باید در گذشته هم، در انتخاب پدرش فعل خواستن را به درستی صرف کرده باشد.

د) اما از همه این موارد مهم‌تر موضوع دیده شدن زحمات مسئولان در کشور است. الان یکی از اهداف دولت، مجلس و سایر نهادها، تقویت بخش خصوصی است. مثلا الان تا یک جایی می‌آید و چند ده میلیارد قرارداد یا فلان شرکت را به بخش خصوصی واگذار می‌کند، همه جای اینکه بگویند دست شما درد نکند، می‌روند سراغ اینکه آیا پای یک آقازاده در میان است یا خیر. اگر این تغییر نام خانوادگی هرچه سریع‌تر شکل بگیرد، دیگر هیچ دختر یا پسری در این واگذاری‌ها وجود ندارد که فامیلی‌اش با پدر مسئولش یکی باشد. برای همین مردم همه خوشحال می‌شوند که بخش خصوصی در کشور رونق گرفته و امید و نَشاط به جامعه باز می‌گردد.