کد خبر : 86677 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۸ شهريور - 13:37
تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد انجام مي‌گيرد دانشگاه آزاد زير تيغ مجلس چندي پيش سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نيز با تشریح دلایل کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، از برگزاری نشستی برای بررسی این امر با حضور ريیس و معاونان دانشگاه در مهر خبر داده بود

قانون-دانشگاه آزاد اسلامي يكي از مراكزي محسوب مي‌شود كه هميشه زير ذره‌بين بوده است و همواره شايبه‌هاي فراواني در رابطه با آن، مطرح مي‌شود. در همين راستا دوباره قرار شده است تا از اين دانشگاه تحقيق و تفحص به عمل آيد. در همين راستا سیدکاظم دلخوش اباتری، یکی از نمایندگان متقاضی طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد درباره دلایل نمایندگان برای طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد توضیحاتی ارائه کرد و در توضیح دلایل درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این تحقیق و تفحص در زمان ریاست فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد به دلیل برخی ریخت و پاش‌ها کلید خورد که پس از تغییر ريیس دانشگاه آزاد مقرر شد با حضور آقای تهرانچی، ريیس جدید دانشگاه آزاد این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا نمایندگان با توجه به توضیحات و پاسخ‌های ایشان نسبت به انجام تحقیق و تفحص تصمیم‌‎گیری کنند. نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی افزود: مسائل و مشکلات مالی، اداری، مدیریتی و نابسامانی برخی واحدهای دانشگاه آزاد همچنین کیفیت پایین آموزش یا گسترش دانشگاه‌ها بدون توجه به آمایش سرزمینی از جمله دلایل تقاضای طرح تحقیق و تفحص است. این نماینده مردم با بیان اینکه سطح کیفیت در دانشگاه آزاد نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشم گیری داشته است، اظهار کرد: تعداد دانشجویان این دانشگاه کم شده در نتیجه صندلی‌های خالی در واحدها روز به روز بیشتر می‌شود. دلخوش با بیان اینکه تدریس در برخی واحدهای دانشگاهی از سطح کیفی مطلوب دور است، تاکید کرد: محل مصرف درآمدها شفاف نیست همچنین برخی از واحدها در بحث مدیریت ضعیف عمل کرده اند؛ در نتیجه نمی توانند به اهداف از پیش تعیین شده دست یابند. وی با بیان اینکه تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در خصوص عملکرد و ساختار است نه در خصوص فرد خاص، تصریح کرد: میزان هزینه‌های دریافتی از دانشجویان نیز نیاز به بازبینی و بررسی دارد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان متقاضی طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد نسبت به عدم تناسب رشته‎های تحصیلی با نیازهای منطقه‌ای و جامعه انتقاد دارند و یکی دیگر از نکات مد نظر نمایندگان استفاده بیش از حد از نیروهای بازنشسته در دانشگاه آزاد است.

آغاز يك طرح از زمان رهبر

چندي پيش سیدحمایت میرزاده،سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس نيز با تشریح دلایل کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، از برگزاری نشستی برای بررسی این امر با حضور ريیس و معاونان دانشگاه در مهر خبر داده بود. میرزاده با اشاره به بررسی طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، بيان کرده بود: این تحقیق و تفحص در خصوص عملکرد و ساختار است، نه در خصوص فرد خاص؛ بنابراین وقتی نمایندگان کیفیت پایین آموزشی یا گسترش دانشگاه‌ها بدون در نظر گرفتن آمایشی سرزمینی را مشاهده می‌کنند، اقدام به کلید زدن چنین طرحی نیز خواهند کرد. نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نمایندگان متقاضی طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد همچنین نسبت به عدم تناسب رشته‎های تحصیلی با نیازهای منطقه‌ای و جامعه انتقاد دارند و یکی دیگر از نکات مد نظر نمایندگان استفاده بیش از حد از نیروهای بازنشسته و عزل و نصب‌‎های سیاسی در دانشگاه آزاد است. وی اضافه کرد: در عین حال وقتی کمیته تحقیق و تفحص تشکیل شود، تمام ابعاد پرونده را مورد بررسی قرار خواهد داد و حتی موضوعات اقتصادی را هم مورد رسیدگی قرار می‎‌دهد. میرزاده درباره اینکه این رسیدگی‌ها تا زمان ریاست چه فردی در دانشگاه آزاد مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: طبیعی است که تحقیق و تفحص‌ها در زمانی که کلید می‌خورد که متقاضیان قصد بررسی وضعیت نهاد مورد نظر را در همان زمان دارند. این نماینده مردم در مجلس تصریح کرد: این تحقیق و تفحص نیز در زمان ریاست فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد به کمیسیون وصول شد که پس از تغییر ريیس دانشگاه آزاد مقرر شده است با حضور ريیس جدید دانشگاه آزاد موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد مورد بررسی قرار گیرد تا نمایندگان با توجه به توضیحات و پاسخ‌های ريیس جدید دانشگاه آزاد نسبت به انجام تحقیق و تفحص تصمیم‌‎گیری کنند. سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات یادآور شد: از آنجا که آقای تهرانچی، ريیس جدید دانشگاه آزاد در نخستین روزهای کاری خود به سر می‌برد با عذر موجه نتوانست در کمیسیون حاضر شود، مقرر شد کمیسیون در مهر با حضور سرپرست دانشگاه آزاد و معاونانش موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را مورد بررسی قرار دهد.