کد خبر : 86766 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۰ شهريور - 12:38
رئیس سازمان زمین شناسی: ما مسول بررسی اکوسیستم کشور هستیم رئیس سازمان زمین شناسی گفت: در خصوص مسکن مهر و جابجایی پایتخت هیچ سوال و استعلامی از ما نشد.

قانون-  رئیس سازمان زمین شناسی گفت: در خصوص مسکن مهر و جابجایی پایتخت هیچ سوال و استعلامی از ما نشد.

به گزارش قانون به نقل از  ایلنا، در نشست خبری معاون وزیر صنعت، معدن و رئیس سازمان زمین شناسی آخرین فعالیت‌های این سازمان تشریح شد.

راضیه لک در این نشست گفت: مهمترین وظیفه سازمان ما بررسی تغییرات اکوسیستم کشور است که در حال حاضر گرمایش زمین مهمترین بخش آن است. بررسی گرم شدن جزیره‌ای که بر روی سطح کلانشهرها به دلیل گازهای گلخانه‌ای صورت می‌گیرد و میزان تاثیر عوامل طبیعی و انسانی از جمله وظایف این سازمان است.

وی ادامه داد: کشور ما یکی از پرمخاطره‌ترین کشورهای دنیاست و از 32 مخاطره موجود در جهان 23 مورد آن در کشو رمان وجود دارد. یکی از اهداف سازمان شناسایی و هشدار در مورد وقوع این مخاطره‌هاست. تولید ثروت نیز یکی از اهداف ماست که با اکتشافات و نکته سنجی می‌توان در استخراج مواد معدنی کمک کرد.

وی ادامه داد: فرونشست، فروچاله، آتش‌سوزی جنگل‌ها و پخش ریزگردها از دیگر مواردی است که ما در حال مطالعه و بررسی آنها هستیم. به طور مثال در بحث ریزگردها گفته می‌شد که منبع آنها در خارج از کشور است؛ در صورتی که مطالعات ما نشان می‌دهد برخی از کانون‌ها در داخل کشور وجود دارد. به طور مثال دریاچه جازموریان یکی از این کانون‌هاست که پس از خشک شدن گردوغبار از آن متساعد شد و طوفان های 180 روزه سیستان نیز به همان علت است.

رئیس سازمان زمین شناسی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص اینکه آیا از سازمان در رابطه با مکان‌نمایی مسکن مهر، انتقال پایتخت و ساخت شهرهای جدید نظرسنجی شده یا خیر، گفت: متاسفانه هیچ الزام قانونی‌ای برای این کار وجود ندارد و ما برای حل این مساله در حال تدوین پیش‌نویس قانون هستیم تا دستگاه‌ها ملزم به این استعلام شوند.

وی ادامه داد: در خصوص مسکن مهر و جابجایی پایتخت هیچ سوال و استعلامی از ما نشد.