کد خبر : 86804 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۰ شهريور - 20:23
فرهنگ اشتغال خصوصی باید در جامعه نهادینه شود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ اشتغال خصوصی در جامعه نهادینه شود، گفت: برای احیاء گفتمان فقرزدایی، اعضای شوراهای فرهنگ عمومی باید تلاش کنند تا این رویکرد در کشور ترویج یابد.

قانون-  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید فرهنگ اشتغال خصوصی در جامعه نهادینه شود، گفت: برای احیاء گفتمان فقرزدایی، اعضای شوراهای فرهنگ عمومی باید تلاش کنند تا این رویکرد در کشور ترویج یابد.

به گزارش قانون به نقل از ایرنا، سید عباس صالحی روز سه شنبه در دیدار با هنرمندان شهرستان های ایلام، ایوان، سیروان، ملکشاهی، چرداول و مهران با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر ظرفیت ایجاد 26 هزار شغل را در کشور دارد، افزود: افراد فاقد شغل می توانند با سرمایه گذاری اندک از این فرصت استفاده کرده و از طرفی اطلاع رسانی از فرصت های گردشگری، اقتصادی و اجتماعی باید برای این افراد فراهم شود.
وی اظهارداشت: استفاده از حوزه فرهنگ و هنر در زمینه اشتغالزایی به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور کمک خواهد کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه باید در کنار یکدیگر تلاش کنیم ضمن پاسخ به مطالبات عمومی در جهت همگرایی حرکت کنیم چرا که کاهش اعتماد عمومی به فروپاشی نظم اجتماعی منجر می شود.
صالحی با بیان اینکه این وزارتخانه در حوزه کنترل آسیب های اجتماعی ایده های متنوعی دارد و با نگاه فرهنگی در این زمینه اقدام کرد، افزود: باید فرصت های تخلیه انرژی و هیجان های مثبت در جامعه ایجاد و این مساله از طریق گرایش مردم به ورزش، پارکها و فضاهای فرهنگی تحقق خواهد یافت.
وی با اشاره به مشکلات جامعه در پنج محور شامل فقر و بیکاری، آسیب های اجتماعی، گسست های نسلی و قومیتی، کاهش اعتماد مردم به یکدیگر و مردم به مسئولان و کمبود زیرساختهای فرهنگی، اظهارداشت: اگرچه راه حل برخی از این حوزه ها سیاسی و اقتصادی است ولی تمامی آنها مرتبط با فرهنگ هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امروز نوع نگاه بیشتر مردم به پشت میزنشینی است و بی شک دولت نمی تواند زمینه ایجاد فرصت های شغلی دولتی را برای همه فارغ التحصیلان بیکار کشور فراهم کند.

** بافت اجتماعی در ایلام قوی است
صالحی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت استان ایلام اشاره کرد و گفت: مردم ایلام برای این استان و کشور نقطه عطف دوران هشت سال دفاع مقدس محسوب شده و فداکاری های آنان در دوران جنگ برای ملت ایران شناخته شده است.
وی اظهارداشت: ایلام پیشانی مقاومت ایران در دوران دفاع مقدس است و امروز تردد زائران عتبات عالیات در این استان فرصت خاص برای توسعه و رونق بیش از پیش این منطقه است.
وی با بیان اینکه در این سفر سعی می شود برنامه ای سه ساله برای استان ایلام تصویب شود، گفت: اگرچه این استان عاری از آسیب های اجتماعی نیست ولی به دلیل داشتن بافت اجتماعی قوی در مقابل حرکت آسیب های اجتماعی مقاوم خواهد بود بطوری که قابلیت تغییر به سمت کاهش مشکلات را دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزیستی اقوام در این استان را نمادی از رخدادهای مثبت و فرصتی برای این استان در مقایسه با سایر مناطق کشور دانست و افزود: از طرفی مشارکت اجتماعی و سیاسی مردم ایلام در برنامه های نظام در این استان بالا بوده که بیانگر اهمیت سرنوشت اجتماعی مردم این منطقه است.
وی آمار بالای افراد تحصیلکرده این استان در مقایسه با دیگر مناطق برخوردار کشور و پایین بودن نرخ بیسوادی را بیانگر جریان مثبت تحصیل و سواد علمی و رسمی در این استان دانست که رو به پیشرفت است.
به گفته صالحی، مجموع این عوامل نشانگر وجود فضای توام با عزت و غیرت ملی در این استان است که به عنوان یک فرصت و منبع پایدار قابل توجه باید قدردان آن بود.