کد خبر : 86819 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور - 12:59
ديدار اعضاي كميسيون امنيت ملي و محمديزدي با تصويب FATF در هفته آينده بي‌ارتباط نيست لابي با فقيـه قصه FATF همچنان ادامه دارد و اين بار مسئولان مي‌كوشند تا براي به نتيجه رساندن اين مساله از خان ديگري به نام شوراي نگهبان رد شوند.

قانون-قصه FATF همچنان ادامه دارد و اين بار مسئولان مي‌كوشند تا براي به نتيجه رساندن اين مساله از خان ديگري به نام شوراي نگهبان رد شوند. در همين راستا ريیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس که به قم سفر کرده‌اند، سه شنبه 20 شهریور با آیت ا... محمد یزدی، ريیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و يكي از اصلي‌ترين اعضاي تاثيرگذار در شوراي نگهبان دیدار و گفت وگو کردند. یزدی در ابتدای این دیدار با اشاره به مسائل متفاوت اجتماعي و با بیان اینکه مساله زائران ایرانی و عراقی غیر از اینکه در ابعاد سیاسی مسئولیت هایی را ایجاد می‌کند، موضوعی صددرصد مردمی، عاطفی و مذهبی است.

تاریخ نشان داده که هیچ قدرتی نتوانسته جلوی این روابط را بگیرد. ريیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر روابط دو کشور قطع باشد، مردم نمی‌گذارند این ارتباط مذهبی منقطع شود. به بیان دیگر رابطه دینی مردم به دلیل روابط حکومت ها قطع نمی شود.

وی افزود: حکومت موظف است به هر مقداری تسهیلاتی را برای زائران فراهم کند، اگر قوانینی وجود دارد که موانع را زیاد می کند، مجلس باید این قوانین را بررسی و زمینه تسهیل را فراهم کند تا مردم بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند. عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه برای دشمنان ما موضوع مذهب مطرح نیست و آن‌ها منافع خود را دنبال می کنند، گفت: متاسفانه برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی ارتباط دارند و گاو شیرده آمریکا شده اند و هدف سران این کشورها فقط حفظ منافع خود است. ريیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در عراق پس از قرن ها شرایطی به وجود آمده که برای دشمن مشاهده این شرایط سنگین است، گفت: دشمنان تلاش می کنند تا در متن حکومت عراق تغییرات اساسی ایجاد کنند.

وی با اشاره به تلاش دشمنان جمهوری اسلامی علیه نظام جمهوری اسلامی بیان کرد: هدف دشمن از راه اندازی جنگ های روانی، تبلیغاتی و اقتصادی براندازی حاکمیت اسلامی است و ما وظیفه داریم به هر مقداری مواظبت داشته باشیم و در اين راستا عمل کنیم. عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه موضوع تنش زدایی که کمیسیون امنیت ملی به دنبال آن است، در روابط با سایر کشورها خوب است، گفت: باید توجه داشت که امنیت ملی مفهوم وسیع تری است و تنش زدایی یکی از ابزارهای تامین منافع ملی است.

ارجاع به شرع و قانون

یزدی در بخش مهم اين ديدار به مسائل مربوط به FATF اشاره كرد و گفت: لوایح معروفی که اکنون بحث آن ها مطرح است در شورای نگهبان بر مبنای مسائل شرع و قانون اساسی بررسی می شود.

توضيح رييس به فقيه

بعد از سخنان يزدي، حشمت ا... فلاحت پیشه رييس كميسيون امنيت ملي در ابتدای دیدار با پاسخگويي درباره دغدغه‌هاي فقيه شوراي نگهبان گفت كه کمیسیون امنیت ملی مجلس در اجلاسیه سوم خود تنش زدایی با کشورهای اسلامی را در دستور کار قرار داده است. معتقدیم تنش های موجود بین کشورها ریشه در بین مردم ندارد و ملت های اسلامی با یکدیگر دچار اختلاف نشده اند. ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دشمنان به دنبال ایجاد تنش در منطقه‌اند.

جمهوری اسلامی ایران با 15 کشور همسایه و با 25کشور همجوار است که 95 درصد مناسبات ایران با همین کشورها انجام می گیرد. وی تصریح کرد: در کمیسیون امنیت ملی مجلس ماموریت هایی را برای هر کدام از اعضا تعریف کرده‌ایم تا موانع روابط دوجانبه با سایر کشورها را بررسی کرده و در جهت رفع اختلافات اقدام کنیم که در این زمینه اقدامات خوبی در رابطه با روسیه، ترکیه و پاکستان انجام شده است.

فلاحت پیشه با بیان اینکه دنیا فقط آمریکا نیست، گفت: در گذشته بارها ایالات متحده تهدید نظامی را مطرح می‌کرد، اما اکنون آن‌ها می دانند حتی نباید این تهدید را به زیان بیاورند. نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سایه وحدت باید ظرفیت هایی را که در روابط دوجانبه با سایر کشورها وجود دارد احیا کنیم. عده ای فکر می کردند همه دنیا فقط آمریکا است در حالی که مجموعه مناسبات ایران با عراق چندین برابر مناسبات ما با کل کشورهای اتحادیه اروپایی است. ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: زنجیره طلایی زائران دینی و مذهبی بسیار برای ما ارزشمند هستند ولی دشمنان تلاش می‌کنند تا با طرح شایعاتی در زمینه زائران مذهبی مشکلاتی را به وجود آورند.

سياست اخلال در نظم

مرتضی صفاری نطنزی، عضو ديگر كميسيون امنيت ملي نیز در این دیدار اظهار داشت: سیاست اعلامی آمریکا این است که در نظم عمومی کشور ما اخلال ایجاد کند. مواردی که در مشهد شایع شده و اتفاقاتی که در بصره رخ داده، بخشی از توطئه آمریکا برای اخلال در مسائل داخلی و روابط دو کشور ایران و عراق است. ريیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرد: مراجع و روحانیون لازم است که مردم را نسبت به توطئه دشمنان آگاه کنند. نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی گفت: سعودی ها پول خرج می کنند تا روابط ایران با سایر کشورها دچار اختلاف شود.

انتقادي سازنده

محمدابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در این دیدار اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس ائمه جمعه و جماعات با مردم در ارتباط بودند و به اثرگذاری بیشتر مردم در حمایت از نظام جمهوری اسلامی ایران نقش کلیدی داشتند. وی افزود: در مقطع کنونی نیز ائمه جماعات باید به مردم کمک کنند تا به حمایت از نظام منجر شود.

FATF در آستانه تصويب

بي‌شك نمايندگان كميسيون امنيت ملي مجلس براي بررسي اين موضوعاتي كه در اولويت نيستند به قم نرفتند و ديدار آن‌ها با محمديزدي از افراد تاثيرگذار و با نفوذ در شوراي نگهبان، براي به نتيجه رساندن FATF است زيرا محمد بیرانوندی، عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه نمایندگان مجلس از طرح هایی که تاثیر مثبتی در زندگی مردم دارند حمایت می‌کنند، افزود: طرح FATF یک لایحه ضروری برای مبادلات با بانک‌های بین‌المللی بوده اما در این لایحه یک سری موارد که با منافع ملی ناسازگار است وجود داشته، بنابراين این طرح در حال حاضر توسط کارشناسان خبره حقوقی و اقتصادی در حال چکش کاری بوده تا با منافع ملی ناسازگاری نداشته باشد و به احتمال بالا در هفته آینده در صحن علنی مجلس تصویب خواهد شد.

فضاسازي منفي

در همين حال بسياري از شخصيت‌ها و جريان‌هاي محافظه‌كار تلاش مي‌كنند تا با منفي نشان دادن به نتيجه رسيدن FATF فضارا آماده روز بررسي لوايح در صحن كنند. براي نمونه فارس با علی‌اکبر کریمی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو كرده است و وي با اشاره به تلاش برخی شخصیت‌ها برای ربط دادن مشکلات اقتصادی کشور به عدم الحاق به FATF گفت: شرایط فعلی اقتصاد کشور و بازار سکه و ارز و سایر مسائلی که در ماه‌های اخیر اتفاق افتاده به جز بخشی که مربوط به دسیسه‌های دشمن بود عمده موارد مربوط به نوع تصمیماتی بود که توسط دولت و بانک مرکزی اتخاذ و این موضوع باعث شد که شرایط اقتصادی کشور اعم از بازار ارز و نقدینگی در یک شرایط ناپایدار و بی‌ثبات قرار گیرد. ما با یک تورم افسارگسیخته و مشکلات این چنینی و افزایش نرخ ارز و سکه مواجه شدیم.