کد خبر : 86850 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور - 17:57
با تحريريه اي حرفه اي و سرمايه گذاري غيردولتي «كارخانه دار» متولد شد ماهنامه «كارخانه‌دار» به مديرمسئولي قاسم خرمي منتشر شد.

قانون- ماهنامه «كارخانه‌دار» به مديرمسئولي قاسم خرمي منتشر شد.

به گزارش قانون ، اين نشريه ويژه صاحبان سرمايه، كارآفرينان و مديران صنعتي است كه در 64 صفحه رنگي و به دو زبان فارسي و انگليسي و با مديرمسئولي و سردبيري دكتر قاسم خرمي منتشر شده است.

«كارخانه‌دار» بنا دارد تا با رويكري نهادگرايانه و با تاكيد بر اقتصاد سياسي به تحليل و بيان مسائل صنعت و توسعه صنعتي ايران بپردازد و به تقويت و تسهيل روابط و مناسبات بخش خصوصي با جامعه و حكومت، كمك نمايد.

در بخش‌هايي از سرمقاله شماره نخست اين نشريه آمده است: «صنعتي شدن در جامعه امروز ايران، مستلزم بازتعريف الگويي از توسعه با بن‌مايه وطن‌خواهي و ملت‌دوستي و مبتني بر ائتلاف و همكاري ميان دولت، بخش خصوصي و نيروهاي اجتماعي تحول‌خواه و موثر بر توسعه صنعتي، اعم از روشنفكران، هنرمندان، بازاريان، بانكداران، كارگران و احزاب و رسانه، حول دفاع از منطق توليدي و بنيادهاي كارآفريني است. حمايت از توليد ملي بدون حمايت از سرمايه‌دار، سرمايه‌گذار و كارفرماي واقعي ايراني، ممكن نخواهد بود...».

عكس جلد و تيتر اول مجله، به بررسي زندگي حرفه‌اي و تجربه كارآفريني مهندس «تقي توكلي» مدير و مالك كارخانه كبريت‌سازي توكلي اختصاص يافته است. اين اقدام به مناسبت يكصدمين سال تاسيس كارخانه كبريت‌سازي توكلي صورت گرفته كه از قديمي‌‌ترين كارخانه‌هاي بخش خصوصي ايران است.

  مطالب اين نشريه شامل تركيبي از مباحث نظري و تاريخي و مسائل روز صنعت ايران است كه در قالب گزارش، مقاله، گفت‌وگو، يادداشت و غيره... تدوين و درج شده است. برخي از عناوين و تيترهاي شماره اول ماهنامه «كارخانه‌دار» عبارتند از:

 • خاطرات ناصرالدین شاه قاجار در بازدید از اماكن صنعتي اروپا؛

توي كارخانه‌هاي فرنگ، یک زن خوشگل پيدا نكردم!

 • گفت‌وگو با دكتر عباس میلانی:

سرمايه‌داران در سقوط شاه نقشي نداشتند

 • گفت‌وگوي انتقادي با حسين هدايتي:

سرمايه‌دار رانتي نيستم!

«كودك كار» بودم تا كارخانه‌دار شدم

 • دولت و کارآفرینان چه كنند تا از تحريم‌ها آسيب كمتري ببینند؟

پيشنهادهاي بخش خصوصي براي عبور از شرايط سخت اقتصادي

 • گفت‌وگو با دكتر هوشنگ اميراحمدي:

طبقه متوسط، اگر حمايت كند، ضعف‌هاي اقتصادي دولت پوشيده مي‌ماند!

 • روابط و مخاصمات

 سرمایه‌داری صنعتی و جریان‌های سیاسی در ایران

 • گفت‌وگو با علی‌اصغر سعیدی:

چرا روشنفكران  با صنعتگران «چپ» افتادند؟

 • اندوه «بيك»

اين خودكار محبوب چگونه آمد و چرا رفت؟

 • گفت‌وگو با محمدرضا نعمت‌زاده:

با تهدید ترامپ ديوانه، ترمز بخش خصوصی را نکشید!

 • «شريعت» در تنگناي صنعت

چالش‌هاي حكمراني در وزارت صنعت، معدن و تجارت

 • و با نوشته‌ها و نظراتي از دكتر مجيد وحيد، دكتر روح‌الله اسلامي، دكتر بهزاد عطارزاده، مهندس رضا رضايي مديرعامل آذين خودرو، مهدی نایبی مدیرعامل الوپيك، مهندس سعيد افشار مديرعامل هوراند و ديگران...

برای دریافت نسخه چاپی نشریه، نام و نشانی پستی خود را به شماره ۰۹۳۸۵۶۵۷۰۹۲ پیامک کنید.

روزنامه قانون ، اين حضور مبارك را به دكتر خرمي صاحب امتياز و مدير مسول مجله كارخانه دار و اعضاي تحريريه آن تبريك مي گويد.