کد خبر : 87177 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ شهريور - 14:15
نرخ مشارکت اقتصادی زنان ایران بدتر اززنان عربستان اگرچه زنان بیشتر از مردان در منطقه خاورمیانه به دانشگاه می‌روند، اما مشارکت زنان در نیروی کار در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار پایین است. گزارش‌های بانک جهانی نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران حتی از زنان سعودی هم پایین‌تر است.

قانون- برابری جنسیتی و حضور بیشتر زنان به عنوان نیروی کار، رشد اقتصادی کشورها را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. با این حال، مشارکت زنان حتی در اقتصادهای پیشرفته هم به مراتب کمتر از مردان است.

به گزارش قانون به نقل از تجارت‌نیوز، در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه (OECD) سهم زنان در نیروی کار در سال ۲۰۱۷ به ۶۴ درصد رسیده است. این در حالی است که مشارکت مردان ۸۰ درصد گزارش شده است.

 بر اساس گزارش‌های بانک جهانی، در آمریکای لاتین و کشورهای جزایر کارائیب، زنان نقش مهمی در کاهش فقر ایفا کرده‌اند. افزایش درآمد خانوار در این مناطق باعث کاهش ۳۰ درصدی فقر شدید در یک دوره ۱۰ ساله شده است.

در خاورمیانه اما اوضاع به مراتب بدتر است. اگرچه تقریبا تمامی دختران در دو منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا تحصیل می‌کنند و حتی در مقایسه با مردان، زنان بیش از مردان به دانشگاه می‌روند، اما مشارکت زنان در نیروی کار در مقایسه با سایر نقاط جهان بسیار پایین‌تر است.

جدول زیر نرخ مشارکت زنان در سال ۲۰۱۷ در میان کشورهای خاورمیانه را نشان می‌دهد:

رتبه  کشور  نرخ مشارکت اقتصادی زنان 
۱ قطر ۵۸ درصد
۲ کویت ۴۷ درصد
۳ بحرین ۴۴ درصد
۴ امارات متحده عربی ۴۱ درصد
۵ ترکیه ۳۲ درصد
۶ لبنان ۲۳ درصد
۷ عربستان سعودی ۲۲ درصد
۸ مصر ۲۲ درصد
۹ عراق ۱۹ درصد
۱۰ ایران ۱۷ درصد

 

نرخ مشارکت اقتصادی زنان در ایران بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی بانک جهانی، حتی از زنان سعودی هم پایین‌تر است. این مساله سرعت رشد اقتصادی و درآمدزایی را در کشور ما کاهش داده است. مساله نگران‌کننده‌تر اینجاست که نرخ مشارکت زنان در سال‌های اخیر روند نزولی داشته و در بازه زمانی ۲۰۰۶-۲۰۰۵ این نرخ در ایران ۲۰ درصد بوده است.