کد خبر : 88048 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۹ مهر - 12:29
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: اگر ایران نبود، داعش به اروپا می رسید رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل جلوگیری از حملات داعش به اروپایی‌ها را مقاومت جمهوری اسلامی ایران دانست.

قانون- رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل جلوگیری از حملات داعش به اروپایی‌ها را مقاومت جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش قانون به نقل از خبرگزاری تسنیم، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در نشست مشترک این کمیسیون با 26 تن از سفرای کشورهای اروپایی در سخنانی، گفت: ما و کشورهای اتحادیه اروپا در شرایط خطیری به سر می‌بریم که باید همکاری‌ها روز به روز گسترش یابد.

وی با اشاره به تاریخ همکاری های ایران با مجامع جهانی و کشورهای اروپایی گفت: ما از ابتدا در موضوع هسته‌ای نقشه راه مشخصی داشتیم اما به دلیل ادعاهایی که مطرح شده بود کمی مسیر در دست انداز و چالش قرار گرفت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران اولین همکاری‌ها را با کشورهای اروپایی در حوزه هسته‌ای داشت که این نشان می‌دهد که باب مذاکره از سوی ایران با غرب و اروپایی‌ها باز بوده است.

فلاحت‌پیشه با اشاره به نقض یک سویه آمریکا در مسیر برجام، اظهار داشت: با وجود نقض برجام از سوی آمریکا همچنان ایران و کشورهای اروپایی سعی کردند که به آن پایبند باشند؛ ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران و شما به عنوان نمایندگان کشورهای اروپایی وظیفه خطیری دارند که در این شرایط حوزه‌های مشترک همکاری‌های خود را بشناسیم.

وی با تأکید بر اینکه بنده قصد ندارم به عنوان رئیس جلسه در این نشست وارد فضای تقابلی شوم، اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم که این جلسه را به سمت تعاملی و پیش برد اهداف دو جانبه و چند جانبه پیش ببریم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آمریکا را یکی از ناقضان معاهدات بین‌المللی دانست و افزود: امروز ایران دیگر یک کشور هدف نیست، بلکه ایران یک کشور همساز و همکار در منطقه است، اگر جان فشانی‌ها و مقاومت ایران در برابر تروریست‌های داعش در سوریه و عراق نبود، امروز داعش به مرزهای اروپا می‌رسید.

فلاحت‌پیشه زمینه‌های همکاری با اتحادیه اروپا از سوی ایران را در حوزه‌های مقابله با مواد مخدر، قاچاق انسان و مقابله با تروریسم عنوان کرد و گفت: ایران همواره راه همکاری با اروپایی‌ها را باب کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در این جلسه بر روی مسائل مشترک فی‌مابین کار کنیم. اکثریت اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از دیپلمات‌های ارشد بین‌المللی بودند که امروز در عرصه دیگری خدمت می‌کنند و دارای تجربیات موفقی نیزهستند.