کد خبر : 88226 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۱ مهر - 16:39
پوتین: آمریکا با تضعیف اطمینان به دلار اشتباه استراتژیک می‌کند ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان در اجلاس موسوم به هفته انرژی روسیه در شهر مسکو و در افتتاحیه این اجلاس با تاکید بر اینکه بخش‌های سوخت و انرژی روسیه فرصت‌های جدیدی برای همکاری و سرمایه گذاری در بردارند، گفت: آمریکا با تضعیف اطمینان به دلار به عنوان یک ذخیره ارزی، مرتکب اشتباه شده است.

قانون-ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان در اجلاس موسوم به هفته انرژی روسیه در شهر مسکو و در افتتاحیه این اجلاس با تاکید بر اینکه بخش‌های سوخت و انرژی روسیه فرصت‌های جدیدی برای همکاری و سرمایه گذاری در بردارند، گفت: آمریکا با تضعیف اطمینان به دلار به عنوان یک ذخیره ارزی، مرتکب اشتباه شده است.

به گزارش قانون به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در اجلاس هفته انرژی روسیه در مسکو بالغ بر ۶۰۰۰ شرکت کننده متعلق به حدود ۷۰ کشور جهان شرکت خواهند کرد و شرکت‌های انرژی از کشورهایی نظیر اتریش، آلمان، چین، لیبی، عربستان، بریتانیا، فرانسه و آمریکا نیز حضور پیدا خواهند کرد.

پوتین در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس گفت: واشنگتن با تضعیف اطمینان به دلار به عنوان یک ذخیره ارزی در حال ارتکاب اشتباه بوده و دارد دستی را که به آن غذا می‌رساند، گاز می‌گیرد.

او خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که شرکای آمریکایی ما در حال انجام یک اشتباه راهبردی بزرگ بوده و دارند اعتماد به دلار به عنوان یک ارز جهانی و درحقیقت تنها ذخیره ارزی امروز را کاهش داده و باور به این ارز به عنوان یک ابزار جهانی را تضعیف می‌کنند.

او یک چنین سیاستی را عجیب و تعجب برانگیز توصیف کرد.

پوتین گفت: با این حال به نظر من می‌رسد که این اشتباه معمول هر امپراتوری است. زمانی که مردم فکر می‌کنند همه چیز بی اندازه قدرتمند و نیرومند و باثبات است که هیچ تبعات منفی ایجاد نخواهد کرد، این اشتباه رخ می‌دهد اما خیر، دیر یا زود این تبعات به وجود خواهند آمد.

پوتین در ادامه گفت: موضع ترامپ درباره مسائل مربوط به انرژی را درک می‌کنم چراکه او از منافع شرکت‌های کشورش دفاع می‌کند و در همین حال من نیز همین کار را انجام می‌دهم.

وی اظهار کرد که پروژه انتقال گاز مایع آمریکا در بازار اروپا ۳۰ درصد گران‌ قیمت‌تر از خط لوله انتقال گاز روسیه است و روسیه منابع انرژی را به اروپا با قیمت‌های رقابت پذیرتری عرضه می‌کند.

پوتین درباره این تامین انرژی برای اروپا گفت: چیزهایی وجود دارند که بیش از تمهیدات سیاسی معنی می‌دهند.

هم‌چنین ولادیمیر پوتین گفت: مسکو می‌خواهد همه نیروهای خارجی از جمله نظامیان روسیه، سوریه را ترک کنند.

او تاکید کرد: آمریکا دو گزینه برای وضعیت سوریه دارد؛ یا اجازه دمشق را برای باقی ماندن در این کشور کسب کند و یا برای آن حکم سازمان ملل را به دست آورد. هیچ راه دیگری وجود ندارد.

در ادامه پوتین افزود: روسیه دائما برای افزایش سفارش‌های صادراتی صنعت انرژی هسته‌ای خود تلاش می‌کند.

او خاطرنشان کرد: ما تاکنون تولید نفت را به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز طبق توافق با شریکانمان افزایش داده‌ایم. اگر که لازم شود ما می‌توانیم این مقدار را به میزان ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار بشکه دیگر افزایش دهیم.

او اظهار داشت: روسیه به حمایت از گفت‌وگو میان کشورهای تولید کننده نفت به منظور تضمین ثبات قیمت نفت ادامه خواهد داد.

اجلاس هفته انرژی روسیه برای دومین بار در حال برگزاری بوده و از ۳ تا ۶ اکتبر جریان دارد.