کد خبر : 88367 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۴ مهر - 13:59
تولید داروی گیاهی درمان کیستهای تخمدانی دربانوان استفاده مکرر از دمنوش ها چند سالی است که همه‌گیر و بعضاً از شکل سنتی خود نیز خارج شده و جوانانی هستند که برای استفاده از انواع دمنوش ها به کافه‌های مختلف نیز سر می‌زنند...

قانون-استفاده مکرر از دمنوش ها چند سالی است که همه‌گیر و بعضاً از شکل سنتی خود نیز خارج شده و جوانانی هستند که برای استفاده از انواع دمنوش ها به کافه‌های مختلف نیز سر می‌زنند. دمنوش هایی که در گذشته به شکل و شمایل گیاهان و برای درمان امراض مختلف استفاده می‌شد این روزها برای تفنن و رفع خستگی نوش جان می‌شوند.
به گزارش قانون،استفاده از این دمنوش ها هم مثل همه گیاهان دارویی و سنتی نیاز به رعایت حد تعادل و منطق دارد؛ اما می‌توان ادعا کرد عوارض ناشی از این سنتی‌های خوشمزه می‌تواند کمتر از عوارض داروهای شیمیایی باشد، دشمن‌فکن، مدیرعامل یکی از شرکت‌های تولیدکننده دمنوش های طبیعی، می‌گوید: این شرکت در سال 85 تأسیس شده و یک سال بعد در رشته تولید دمنوش های گیاهی شروع به فعالیت کرد. در حال حاضر نیز در این شرکت مشغول تولید دمنوش های گیاهی هستیم. در سال 95 نیز به عنوان کارآفرین نمونه، پژوهشگر نمونه و واحد نمونه استان انتخاب شدیم.
به گفته این فعال حوزه گیاهان دارویی، محصولات تولیدی این شرکت، در قالب گرانولدر ارائه می‌شود. به این معنی که محصولات ما به غذا اضافه شده و به همراه غذا خورده می‌شود؛ محصول تولیدی این شرکت برای تغذیه، تقویت تخمدان‌ها و برطرف کردن کیست‌های تخمدانی ارائه شده است. این محصول مشابه داخلی ندارد و در دنیا نیز هنوز تولید نشده است.
وی ادامه می‌دهد: مکانیسم اثر این دارو به این صورت است که وقتی مصرف می‌شود به تغذیه قسمت تخمدان می‌پردازد و به تخمدان‌ها قدرت باروری و تولید آزاد کردن تخمک ارائه می‌کند. اگر تخمدان‌ها عمل آزادکردن تخمک را درست انجام دهند خانم‌ها دچار کیست تخمدان نمی‌شوند؛ ولی در برخی موارد به علت ضعیف بودن تخمدان، تخمک بیرون می‌آید ولی در همان محیط می‌ماند و نمی‌تواند از بدن خارج شود به همین دلیل به کیست تبدیل می‌شود. محصول تولیدی شرکت ما باعث تولید تخمک‌های درشت و سالم می‌شود.
این فعال حوزه داروهای سنتی در ادامه عنوان می‌کند: در شرکت ما شربتی هم برای کنترل چربی خون در حال تولید است که هم برای پائین آوردن گلسترول و هم کنترل تیریگلسیرین استفاده می‌شود. در داروهای شیمیایی موجود، مورد مشابه این دارو با اثر دوگانه وجود ندارد. این گیاه طبیعی است و با استفاده از گیاهان دارویی تولید می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که محصولات تولیدی این شرکت صادر می‌شود یا خیر، می‌گوید: تاکنون صادرات محصول نداشته‌ایم. زیرا ما در منطقه آزاد ارس فعالیت می‌کنیم به همین دلیل برای تولید گیاهان دارویی دچار محدودیت‌های خاصی هستیم که تولید آنها را با مشکل مواجه کرده است.
دشمن‌فکن، در خصوص جایگاه صنعت استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کشور، می‌گوید: در کشورهای همسایه ایران استفاده از این صنعت بسیار زیاد است، مخصوصاً کشور ترکیه. اما در ایران با وجود آنکه مهد داروهای سنتی و طبی است؛ متاسفانه حرکات ما لازم و کافی نیست و هنوز درگیر بعضی مسائل اداری هستیم.
وی ادامه می‌دهد: کشور ترکیه پیشرفت خوبی در این صنعت داشته است، کشور آذربایجان نیز به صورت  فوق‌العاده در این صنعت رشد کرده است. در کشورهای اروپایی نیز تا 60 درصد به داروهای ارگانیک و گیاهی رو آورده‌اند. ولی در کشور ما محدودیت‌ها باعث شده است تا در مسیر اصلی قرار نگیریم. دولت، دانشگاه و دستگاه‌هایی که باید به رشد صنعت داروهای گیاهی کمک کنند هماهنگ نیستند و این باعث شده تا به تولید کننده کمک نشده و مانع‌های مختلفی هم در سر راه آنها قرار گیرد.
وی معتقد است که باید شرکت‌هایی داخلی حمایت شوند تا تولیدات و صادرات آنها افزایش یابد، زیرا ایران یکی از کشورهایی است که از لحاظ گیاهان دارویی بسیار غنی است. ضروری است که جایگاه ایران در دنیا در عرضه گیاهان دارویی باید افزایش یابد. در ایران یک هزار و 800 گونه اختصاصی گیاه دارویی وجود دارد؛ ولی تولیدات داخلی بسیار کمی داریم و استفاده از آنها حدود 2 درصد است، در حالی که مصرف این داروهای سنتی در اتریش 62 درصد و در کشور چین بالای 80 درصد است.
متاسفانه یکی از دلایل عدم رشد این صنعت در کشور، اختلافات و  هماهنگ نبودن سیاست‌ها و برنامه‌های دانشگاه‌ها و صنعت است زیرا این دو نهاد اصلی با یکدیگر همکاری خوبی ندارند و هر کدام کار خود را انجام می‌دهند.
مدیرعامل یک شرکت تولیدی در حوزه گیاهان دارویی، در خصوص مزایای برگزاری جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی در کشور، می‌گوید: ارائه دستاورهای شرکت‌ها و مردم در جشنواره گیاهان دارویی بسیار خوب است و جمع کردن تخصصی افراد یک صنعت در کنار هم باعث همگرایی دانش‌ها می‌شود و رقابت مناسبی هم بین آنها ایجاد می‌کند. این جشنواره و نمایشگاه می‌تواند معیار و میزان سنجش رشد شرکت‌های فعال در این حوزه در کشور باشد. در جشنواره سوم گیاهان دارویی هم حضور داشتیم و حضور ما در این نمایشگاه، تاثیرات مثبتی برای شرکت ما داشت. در واقع شرکت ما دانش بینان نیست ولی در منطقه دانشگاه آزاد ارس به عنوان یک شرکت فناور شناخته شده است.
چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) به همت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، 21 تا ۲۴ آبان ماه 97 در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.