کد خبر : 88801 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۲۰ مهر - 14:10
جلسه کمیسیون آموزش با وزیرعلوم درباره ارزدانشجویی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید این کمیسیون رسیدگی به موضوع وضعیت دانشجویان محصل در خارج از کشور در پی تلاطمات بازار ارز را در دستور کار دارد.

قانون-عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌گوید این کمیسیون رسیدگی به موضوع وضعیت دانشجویان محصل در خارج از کشور در پی تلاطمات بازار ارز را در دستور کار دارد.

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به نامه اعتراضی انجمن دانشجویان ایرانی چندین کشور خارجی درخصوص تلاطم بازار ارز در ایران و تاثیر آن بر سخت شدن نحوه تامین هزینه های تحصیل در خارج، گفت: دانشجویان ایرانی محصل در دانشگاه های خارج فرزندان این کشور هستند که در شرایطی تصمیم گرفته بودند ادامه تحصیل خود را در دیگر کشورها دنبال کنند لذا وضعیت به وجود آمده اقتصادی در این روند تاثیر جدی داشته و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز رسیدگی به این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است.

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی افزود: باید بتوان ساز و کاری برای این موضوع پیدا کرد زیرا تمام این افراد از اقشار پردرآمد جامعه نیستند؛ همچنان که یکی در کانادا درس می‌خواند و دیگری در هند لذا با توجه به اینکه از طبقات مختلف جامعه هستند، باید برنامه‌ای برای آنها تدوین شود که از بابت این موضوعات اقتصادی متاثر نشوند.

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخل کشور

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه زمانی که این افراد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ریزی می‌کردند ذهنیتی از هزینه‌های خود بر مبنای نرخ ارز آن هنگام داشته‌اند که اکنون کفاف نمی‌دهد، ادامه داد: در جلسه کمیسیون آموزش مجلس، راهکارها بررسی خواهد شد؛ یک راه این است که ارز با قیمت مناسب در اختیار این افراد قرار گیرد و راه دیگر این است که همانگونه که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدبیر و اعلام آمادگی کرده، این افراد تحصیل خود در دانشگاه‌های داخل کشور ادامه دهند.

وی درخصوص برخی افراد که تمایل ندارند تحصیل خود را در کشوری دیگر رها کرده و به دانشگاه‌های داخلی بازگردند، گفت: گزینه‌های قابل اجرا مطرح می‌شود؛ افراد مختار هستند که از چه روشی استفاده کنند.

وزیر علوم باید مشکل ارزی دانشجویان را پیگیری کند

ساداتی‌نژاد همچنین در خصوص وظایف وزارت علوم در خصوص ارز دانشجویی، با تاکید بر اینکه چنین موضوعاتی در حیطه اختیارات وزرات علوم تعریف می‌شود، توضیح داد: متولی دانشجویان وزارت علوم است؛ اگر در بحث ارزی برای دانشجویان مشکلی پیش بیاید، وزیر علوم باید این مساله را پیگیری کند و کسی که باید پاسخ دهد وزیر علوم است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حتی درباره نحوه تامین و پرداخت ارز به دانشجویانی که کشور مسئولیت بورسیه آنها را در خارج از کشور متقبل شده، در اولین فرصت بعد از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، از وزیر علوم دعوت خواهد شد تا توضیحی در این باره ارائه کند.