کد خبر : 89198 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۵ مهر - 11:10
آمادگي مجلس براي ايستادن مقابل ستاره‌ها! در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی براي افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان‌یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند

قانون-گرفتن حق تحصيل از ايرانيان، به ويژه آن دسته‌ از افرادي كه به دليل انتقاد ستاره‌دار شده‌اند، اقدامي نا مبارك به حساب مي‌آيد كه مدتي است در كشور سبب بروز نارضايتي‌هايي مي‌شود.

دولت‌هايي وجود دارند كه خود را مخالف اين نوع محدوديت مي‌خوانند ولي در عمل به نوعي ديگر پيش مي‌روند. هر چند كه در سال‌هاي اخير مقابله چشمگيري با اين اقدام شد ولي همچنان شاهد اين‌گونه رفتارها هستيم.

از طرفي به نظر مي‌رسد مجلس سعي دارد در برابر اين نوع عملكرد اقداماتي را در دستور كار قرار دهد و در همين راستا سهیلا جلودارزاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه مجلس موافق شفاف شدن فضای دانشگاه‌ها و عدم برخورد سلیقه‌ای با دانشجویان است، گفت: دانشگاه محیط آزادی است که دانشجو باید بتواند آزادانه در این فضا اظهارنظر کند و لایحه قانون سنجش و پذیرش دانشجو نیز به دنبال همین مساله است. جلودارزاده با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، اظهار کرد: به موجب این اصلاحیه، حق آموزش جزو حقوق اساسی افراد است و هیچ‌کس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر، از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد.

در برخورداری از حق آموزش در مقاطع تحصیلی براي افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان‌یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی مستثنی هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بي‌شك مجلس موافق این خواهد بود که دانشجویی نباید به علت گرایش سیاسی از تحصیل محروم شود، افزود: دانشگاه محیط آزادی است که دانشجو باید بتواند آزادانه در این فضا اظهار نظر کند و در نظر گرفتن محرومیت تحصیلی برای دانشجویان ظلم به یک ملت است. وی با بیان اینکه به دلیل شفاف نبودن قانون در نوع مواجهه با دانشجویان به صورت سلیقه‌‎ای برخورد صورت می‌گیرد، ادامه داد: با تصویب لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور بساط ستاره‌دار شدن دانشجویان برچیده خواهد شد و دانشجویان جسورانه می‎‌توانند نظرات خود را بیان کنند.

جلودارزاده تصریح کرد: با فضایی که در مجلس وجود دارد و این فضا خود را در رای‌گیری‌های اخیر نیز نمایان کرده به نظر می‌رسد مجلس با این لایحه موافقت کند و به آن رأی مثبت بدهد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: البته طبیعی است که دانشگاه محل حضور افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان‌یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی نیست و باید با این افراد به نحو دیگری برخورد صورت گیرد.