کد خبر : 89754 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۵ آبان - 18:00
دست تعزیرات کوتاه است! مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان با اشاره به امکان نداشتن ورود مستقیم تعزیرات حکومتی به پرونده‌های مرتبط با وظایف این نهاد از نمایندگان مردم خواست قوانین مربوط به این حوزه را به‌روزرسانی کنند.

قانون- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان با اشاره به امکان نداشتن ورود مستقیم تعزیرات حکومتی به پرونده‌های مرتبط با وظایف این نهاد از نمایندگان مردم خواست قوانین مربوط به این حوزه را به‌روزرسانی کنند.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، عیسی فاضلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قوانین تعزیرات حکومتی در زمان تصویب، قوانین مترقی و خوبی بودند اما با گذر زمان و به ویژه در شرایط اقتصادی امروز این قوانین نیازمند بازنگری جدی هستند.

وی، ورود تعزیرات به تخلفات بازار و گرانی را مطالبه مردم از این دستگاه برشمرد و افزود: این در حالی است که تعزیرات حکومتی تنها مجاز به ورود به پرونده‌ها و تخلفاتی است که از سوی کاشفین و دستگاه‌های ضابط گزارش شده است و خود رأسا نمی‌تواند وارد شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان با اذعان به اینکه در قوانین فعلی تعزیرات حکومتی، خاکریز آخر و نهاد رسیدگی‌کننده به پرونده‌های تشکیل شده است تصریح کرد: تعزیرات تنها می‌تواند به پرونده‌هایی ورود کند که براساس شکایت‌های واصله از سوی مردم، اشخاص حقوقی و ضابطین و کاشفین تشکیل شده است و این در حالی است که مردم از این دستگاه انتظار ورود و برخورد با تخلفات را دارند.

وی با اشاره به وظایف قانونی این نهاد ذیل وزارت دادگستری گفت: تعزیرات در سه بخش کالا و خدمات، امور بهداشتی، درمانی و دارویی و قاچاق کالا آنهم در چارچوب قوانین وظایف و رسالت‌هایی دارد.

فاضلی از اتاق اصناف و صنعت، معدن و تجارت به عنوان دو دستگاهی که در تشکیل پرونده‌های بخش کالا و خدمات وظیفه تشکیل پرونده را دارند، نام برد و ادامه داد: چنانچه این دستگاه‌ها پرونده‌ای تشکیل ندهند اداره کل تعزیرات حکومتی خود رأسا اجازه ورود ندارد.

وی با بیان اینکه وزارت دادگستری و مسوولان سازمان تعزیرات پیگیر جدی به‌روزرسانی قوانین و افزایش اختیارات این سازمان هستند خاطرنشان کرد: افکار عمومی از ما مطالبات زیادی دارند اما این مطالبات متناسب با اختیارات سازمانی ما نیست و تعزیرات تنها در چارچوب قوانین کشور می‌تواند اقدام عملی داشته باشد.

تعزیرات باید بتواند به‌عنوان مدعی‌العموم ورود کند

عضو شورای قضایی استان با بیان اینکه تعزیرات چنانجه جرائمی وجود دارد باید بتواند به‌عنوان مدعی‌العموم ورود کند، اضافه کرد: انتظار می‌رود که چنین وظیفه‌ای به سازمان واگذار شود تا رأسا به تخلفاتی که در صلاحیتش وجود دارد ، ورود کند.

وی با اشاره به وظایف این نهاد در بحث گشت‌های مشترک و بازرسی از بازارهای فروش خاطرنشان کرد: در این حوزه نیز تعزیرات حکومتی تنها تسهیل‌کننده است، ضمن اینکه امکانات ما محدود است اما با این وجود در حد وسع تلاش کردیم که در این بخش با همکاری دستگاه‌های مسوول، نظارت نسبی انجام شود.

فاضلی با اشاره به ایجاد تغیراتی در برپایی گشت‌های مشترک گفت: تا سال 96 محوریت ایجاد گشت‌های مشترک با تعزیرت حکومتی استان‌ها بود و این نهاد متناسب با شرایط مقاطع مختلف در خصوص راه‌اندازی گشت‌ها و یا تشدید آنها برنامه‌ریزی می‌کرد اما متاسفانه این مهم نیز از سازمان سلب شد و در حال حاضر تنها تسهیل‌کننده برپایی این گشت‌ها است.

جریمه 209 میلیاردی محکومین تعزیرات در استان سمنان

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان با اشاره به عملکرد این اداره کل در سال 97 گفت: از ابتدای امسال تا پایان 30مهرماه در مجموع 3751 پرونده وارده به شعبه های این اداره کل در سطح استان داشتیم که 3626 فقره آن مختومه شده است.

وی، ارزش پرونده‌های تشکیل شده در هفت ماه گذشته در تعزیرات حکومتی این استان را  بالغ بر209 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون 2931 فقره پرونده در بخش کالا و خدمات به شعبات این اداره کل وارد که 96.7 درصد آنها مختومه و به صدور حکم انجامیده است.

فاضلی از تشکیل 232 پرونده قاچاق کالا طی هفت ماه گذشته در این استان خبر داد و گفت: 222 فقره از این پرونده‌ها که معادل 95.70 درصد کل آنها است رسیدگی و مختومه شدند.

وی، حجم پرونده‌های بخش بهداشتی، درمانی و دارویی در این استان را 588 فقره پرونده برشمرد و بیان کرد: 570 فقره از این پرونده‌ها که معادل 95.9درصد کل پرونده‌های این بخش بود توسط قضات تعزیرات رسیدگی و مختومه شدند.