کد خبر : 89960 تاریخ : ۱۳۹۷ جمعه ۱۱ آبان - 16:21
انگلیس به صورت عملی از فلسطین عذرخواهی کند جنبش حماس در سالروز صدور بیانیه بالفور خواهان عذرخواهی عملی انگلیس از ملت فلسطین شد.

قانون-جنبش حماس در سالروز صدور بیانیه بالفور خواهان عذرخواهی عملی انگلیس از ملت فلسطین شد.

به گزارش قانون به نقل از المنار، در بیانیه صادره از سوی جنبش حماس آمده است: انگلیس باید به دلیل بیانیه بالفور که شرایط را برای ایجاد رژیم غاصب صهیونیستی در سرزمین فلسطین ایجاد کرد عذرخواهی عملی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: این عذرخواهمی عملی در سایه بازگشت آوارگان فلسطینی و جبران ظلمهای صورت گرفته در حق آنها و حمایت از آزادی و استقلال آنها محقق میشود. انگلیس دست به ارتکاب یک جنایت تاریخی در حق ملتی زده که تاریخ و فرهنگ گسترده ای دارد.

در این بیانیه تاکید شده است: حضور اشغالگران از لحاظ قانونی در فلسطین باطل است و نمی توان به هیچ بهانه ای آنها را به رسمیت شناخت. ما کاملا با عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر در هر سطحی مخالف هستیم.

دوم نوامبر ۱۹۱۷ میلادی مصادف با ۱۱ آبان ۱۲۹۶ هـ.ش روز صدور نامه تاریخی بود که از سوی «آرتور جیمز بالفور» وزیر خارجه وقت انگلیس خطاب به «والتر روتشیلد» سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام انگلیس نوشته شد.

در این نامه که به «بیانیه بالفور» (Balfour Declaration) شهرت یافت وزیر خارجه انگلیس از «موضع مثبت» دولت انگلیس برای «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» خبر داد.

در میان فلسطینیان و ملت های عرب از بیانیه بالفور و وعده واگذاری سرزمین فلسطین به یهودیان به «پیمان شوم» و «وعده کسی که مالکیتی ندارد به کسی که استحقاق آن را ندارد» یاد می شود.

سه دهه پس از صدور این بیانیه، رژیم جعلی اسرائیل به طور رسمی اعلام موجودیت کرد و بدین ترتیب پروژه استعماری اشغال سرزمین فلسطین ثمر داد