کد خبر : 90246 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۴ آبان - 15:40
دیدار نماینده پوتین در امور سوریه با شمخانی نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه که برای ارائه گزارشی از نشست چهارجانبه استانبول به تهران سفر کرده است با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کرد.

قانون-نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه که برای ارائه گزارشی از نشست چهارجانبه استانبول به تهران سفر کرده است با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش قانون به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان شمخانی در این ملاقات گفت: سه اصل راهبردی و غیر قابل تغییر، مبنای همکاری های دفاعی، امنیتی و سیاسی ایران و روسیه در بحران سوریه بوده است، حمایت از دولت قانونی سوریه و همکاری با این کشور برای مبارزه با تروریسم، حفظ تمامیت ارضی سوریه و فراهم شدن سازوکارهای سیاسی برای تعیین آینده این کشور توسط مردم سوریه، اهدافی است که مجموعه موفقیت های سیاسی و میدانی حاصل شده برمبنای آن شکل گرفته است.
وی تعامل و هماهنگی بسیار مناسب میان ایران، روسیه و سوریه را عامل اصلی ایجاد برتری میدانی ارتش سوریه و اضمحلال طیف دشمنان و مخالفان این کشور و ایجاد شکاف میان آن ها عنوان کرد و ادامه داد: ایران و روسیه درچارچوب ائتلاف موجود علاوه بر پیگیری فعال روندهای سیاسی به تقویت نیروهای مسلح سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه خواهند داد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی امنیت ملی، با اشاره به اقدام شایسته روسیه در استقرار سامانه دفاعی اس 300 در سوریه افزود: سطح همکاری و مواضع مشترک ایران و روسیه نشان می دهد، بازیگری منفی رژیم صهیونیستی و اقدامات ایذایی و مذبوحانه آنان تأثیری بر همکاری دو کشور ندارد.
شمخانی گفت: مواضع اصولی و قاطع رییس جمهور روسیه در قبال یکجانبه گرایی و بدعهدی آمریکا نشان دهنده تعهد روسیه به موازین بین المللی و پیروی از منطق گفتگو و مفاهمه برای حل و رفع چالش های سیاسی و امنیتی است.
وی با اشاره به تلاش کشورهای غربی و منطقه ای برای جبران شکست های میدانی و نظامی خود در سوریه با استفاده از ابزارهای سیاسی تأکید کرد: کشورهایی که خود قانون اساسی ندارند و با انتخابات بیگانه اند و یا تمامی تعهدات و قوانین بین المللی را یکجانبه زیر پا می گذارند قطعا نمی توانند خیرخواه مردم سوریه و کمک کننده به امنیت منطقه باشند.
شمخانی با اشاره به فرصت های متعددی که تحریم های یک جانبه آمریکا برای پایان دادن به رفتارهای زور گویانه آمریکا پیش روی جامعه جهانی قرار داده است، اظهار داشت: در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی همه کشورهای حاضر در اجلاس به قطعنامه پایان تحریم اقتصادی کوبا از سوی آمریکا رأی مثبت دادند که این رخداد بی سابقه نشان دهنده انزوای مطلق آمریکا در جامعه جهانی است.
وی درپایان گفت: مجموعه کشورها و گروه های مردمی که مورد تحریم ظالمانه آمریکا قرار گرفته اند و یا با آن مخالف هستند باید با بهره گیری از اجماع ایجاد شده در جامعه جهانی، فرایندهای مبتنی بر پایان دادن به استفاده ابزاری آمریکا از سلاح مخرب دلار علیه استقلال کشورها را طراحی و به سرعت اجرا نمایند.
الکساندرلاورنتیف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور سوریه نیز در این ملاقات گفت: با دستور رییس جمهور روسیه برای اجرای دو مأموریت شامل ارائه گزارش از اجلاس چهار جانبه روسیه، ترکیه، آلمان و فرانسه در مورد سوریه که در شهر استانبول برگزار شد و همچنین اعلام حمایت قاطع از جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم های غیر قانونی آمریکا که دور دوم آن از دیروز آغاز شده است به تهران سفر کرده ام.
نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور روسیه با حمایت از نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در روند سیاسی ایجاد صلح در سوریه، خاطر نشان کرد: تقویت و استمرار همکاری های سیاسی و امنیتی دو کشور در سوریه تا استقرار کامل ثبات و امنیت، خواست و اراده فدراسیون روسیه بوده است و در این مسیر، برنامه ریزی برای پاکسازی سایر مناطق آلوده به تروریسم به ویژه ادلب در دستور کار مشترک خواهد بود.
وی با استقبال از پیشنهاد دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت برنامه ریزی برای بهره گیری از اجماع جهانی ایجاد شده علیه یکجانبه گرایی آمریکا ادامه داد: مسکو خود را به پشتیبانی از توافقات بین المللی متعهد می داند و بر اجتناب کشورها از ابزارهای اقتصادی و تجاری برای تحمیل اراده سیاسی به کشورهای دیگر تأکید دارد.