کد خبر : 90398 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۹ آبان - 13:45
بي قانون/سماق؛ مکیدنیِ گران‌قیمت! محققان اخیرا دریافته‎اند که سماق داریم تا سماغ! سماق‌ها هم عین آدم‌ها بر اساس قیافه، سن و نحوه‌ به عمل آمدن‌شان ویژگی‌های متفاوت دارند و خب سماق از این جهت اهمیت دارد که اخیرا با سه برابر شدن قیمتش همه را دچار ناتوانی در مکیدن کرده است.

قانون-مهرداد نعیمی

محققان اخیرا دریافته‎اند که سماق داریم تا سماغ! سماق‌ها هم عین آدم‌ها بر اساس قیافه، سن و نحوه‌ به عمل آمدن‌شان ویژگی‌های متفاوت دارند و خب سماق از این جهت اهمیت دارد که اخیرا با سه برابر شدن قیمتش همه را دچار ناتوانی در مکیدن کرده است. سماق که روزی جایگاهی مهم در زندگی ما داشت به جمع مرغ، گوشت، ماهی، میوه و سایر اقلام حیاتی زندگانی پیوسته است.

سماقک: گروه اول سماق‌ها شدیدا اسیر دست عواطف انسانی هستند مشابه یک دختر شاداب و خوش‌برخورد‌ و بالطبع آینده‌داری هستند که بسیار حساس است. این سماق جان می‌دهد برای پاچیدن روی کباب! این‌گونه سماق‌ها نه تنها غذا را خوشمزه‌تر می‌کنند بلکه آنزیم‌های بد گوشت قرمز را هم خنثی می‌کنند.

سماقچه: به سماق‌هایی که در دوران بلوغ به سر می‌برند و به تازگی پشت لب‌شان سبز و دهان‌شان کف کرده، سماقچه گفته می‌شود. این سماق‌ها با وجود داشتن جوش‌های ناشی از غرور، خاصیت ضد میکروبی دارند، این کشف را اولین بار سماقف ماکسیمیلیانویچ در قرن 17 سماقانی کشف كرد و به احترام او همه سماق‌ها در نوجوانی عینک به چشم می‌زنند.

سماقه: این‌ها سماق‌بانوان، خون‌گرم و خوش بر و رو هستند که مصرف آن‌ها از درد و خونریزی و سوزش جلوگیری کرده و اگر به صورت نوشیدنی مصرف شوند، برای درد معده و اختلالات گوارشی نیز موثر هستند. به این گونه سماق‌ها، سماقه‌های تحریک کننده نیز گفته می‌شود چرا که خوردن و حتی بويیدن و حتی نگاه کردن به آن‌ها باعث تحریک اشتها می‌شود!

سماق‌باغ: این سماق از آن پسرهای پر شر و شوری است که اصلا توی باغ نیست و همیشه درصدد ورود به آن است، تازه چشم و گوشش باز شده و هوس فتح دنیا را دارد. این سماق مدام در حال صادرات به این کشور و آن کشور است! هرچند خودش بیشتر ترجیح می‌دهد فقط به تایلند صادر شود. این سماق‌های جوان به علت داشتن روحیات منکراتی‌شان، خاصیت ادرارآور یا دیورتیک دارند! این‌ها همان سماق‌هایی هستند که همسایه‌تان می‌آید و از شما قرض می‌گیرد و فامیلِ همسایه‌تان هم از همسایه‌تان قرض می‌گیرد!

سماق‌زاده: این سماق مایه‌دار و به‌ظاهرفرهیخته که گاهی تیریپ روشنفکری هم دارد، روزها در سلف دانشگاه ول می‌چرخد و عصرها با دوز و کلک به قلب سماق‌های آفتاب‌مهتاب ندیده می‌زنه سرک و با ابراز عشق نم‌نمک و خواستن‌های کم‌کمک، فتنه تو کارشان می‌کند و هزار جور بلا بر سر سماق‌های مادرمرده می‌آورد و آخر هم با تکیه بر پول و اعتبار بابایش به آمریکا یا کانادا مهاجرت می‌کند. گردی که روی میوه این‌گونه سماق‌هاست، بسیار قابض بوده و مانند حقیقت تلخ است و استعمال آن می‌تواند موجب تقویب لثه‌ها و فک ‌و دهان شود!

سماق‌خوب: دنیای مکیدنی‌ها هم مثل دنیای ما مکنده‌ها، همه چیزش معکوس است. هرچه خوب‌تر باشید، خوب‌تر می‌فروشندتان! این سماق چشم‌های شهلا و پر احساسی دارد، وفادار و با برکت هستند و به این زودی تمام نمی‌شوند. هرچند مرتب در عشق و شغل‌شان شکست می‌خورند. خداییش دل‌تان می‌آید ننشینید پای برنامه‌های تلویزیون و این سماق را نمکید؟ به عشقِ نیرومند آن‌ها اعتماد کنید و دورشان نزنید. این سماق‌ها خود از بیمارهای خونی رنج می‌برند اما مجبورند پشت ویترین چشم انتظار بیماران گوارشی باشند تا به آنان خدمات پزشکی ارائه کنند. ما خود را ملزم دانستیم درد این مکیدنی‌های گرانقیمت را به گوش شما و جهانیان برسانیم و کمک‌رسانی به آنان را به غیرت شما مکندگانِ آریایی واگذار می‌کنیم.

سماق‌زا: این سماق سالخورده و فرتوت که سابقا برای خودش برو و بیایی داشت، دیگر آفتابِ لب بوم‌ شده و نه استقامتی برایش مانده نه دندانی. پزشکان تاکید دارند که این سماق‌ها بیشتر به درد خفاش‌شب‌ها می‌خورند. این سماق‌ها با وجود اجاق‌کوری و ناتوانی جسمی برای بارداری (که طبیعت سن و سال‌شان است) می‌توانند مسمومیت‌زا، تاول‌زا، خارش‌زا و کلی‌بیماری‌دیگرزا باشند. این سماق‌ها معمولا در همین سنین از فرط خورده نشدن و مورد دست‌درازی قرار نگرفتن فاسد شده اما روحیه‌ خدمت به مردم در آن‌ها نمی‌میرد و همچنان احساسِ تکلیف شدید در خون‌شان جاری است. (با احمدرضا کاظمی)