کد خبر : 90407 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۹ آبان - 14:48
نمايندگان مجلس به دنبال بازخواست مقصران اخلال در راهپيمايي اربعين هستند پرده‌برداري از يك ناكارآمدي محدودیت منابع ارزی، اجازه تحویل ارز به زوار در داخل کشور را نمی‎داد، گفته است كه برگزاری مراسم اربعین امسال با نظم بیشتری همراه بود....

قانون- مسئولان همواره از فرصت‌هاي به دست آمده به بهترين شكل استفاده مي‌كنند ولي در رزمايش‌هاي معنوي امسال اندكي ناكارآمدي مديريتي سبب شد تا تبليغات منفي فراواني درباره مسئولان صورت گيرد. براي مثال در موضوع توزيع ارز در دوران راهپيمايي اربعين برخي مشكلات به وجود آمد كه اعتراضات فراواني را در پي داشت و حتي برخي با اعلام اينكه اين ناكارآمدي مردم و زائران را دلخور كرده است به دنبال يافتن مقصر بودند كه در همين راستا علاالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با انتقاد از نحوه مدیریت تخصیص ارز به زوار و مدیریت حوزه حمل و نقل در ایام اربعین حسینی(ع)، تصریح کرد: بانک مرکزی باید با عاملان نابه‌‎سامانی در نحوه تخصیص ارز به زوار برخورد جدی کند. بروجردی با اشاره به برپایی راهپیمایی عبادی و سیاسی اربعین حسینی(ع)، اظهار کرد: این گردهمایی عظیم مسلمانان و حتی غیرمسلمانان، مظلومیت امام حسین(ع) را به نمایش می‌‎گذارد و همه سلایق سیاسی و ملیتی را دور هم جمع می‌کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور غیرمسلمانان در راهپیمایی امسال محسوس بود، افزود: بيشتر بار این حرکت بزرگ و عظیم بر دوش مردم عراق بود که همه موجودیت خودشان را در این مسیر هزینه کردند و عشایر عراق و عشایر عرب خوزستانی در کشور ما با همین روش عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: در عین حال نواقص زیادی در جریان این سفر وجود داشت که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها روش تخصیص ارز به زائران اربعین حسینی بود. دولت پول ارز را از زائران اخذ کرده و موظف است که ارز مورد نیاز را تحویل آن‌ها دهد اما به بدترین شکل ممکن عمل شد و مردم ساعت‌های متمادی در صف باجه‌های دریافت وجه معطل ماندند.

بروجردی اضافه کرد: برای مثال یکی از محل‌های دریافت ارز، کنسولی‎‌گری‌های ایران در عراق معرفی شده بود که مشخص شد سرکنسول‌های ایران در نجف از این مساله هیچ اطلاعی نداشتند یا یکی دیگر از محل‌های توزیع ارز به زوار فرودگاه نجف اعلام شد که فرودگاه نجف با این حجم از تردد به هیچ عنوان محل مناسبی برای این اقدامات بانکی نیست.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه به هیچ عنوان رفتار محترمانه‌ای با زوار برای دریافت ارز نشد، اضافه کرد: اینکه این نابسامانی در تخصیص ارز را به گردن طرف عراقی بیندازیم نوعی فرافکنی است و مقصر در اینجا بي‌شك مسئولان داخلی هستند.

پول بي‌ارزش و معضل‌هاي خاص

عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس یادآور شد: البته کاهش ارزش پول ملی نیز مزید بر علت بود که ارائه ارز به زوار به مشکل شد. چراکه در بسیاری از مناطق بر خلاف سال‌های گذشته ریال قبول نمی‌شد و زوار ناچار به تهیه ارز بودند.

این نماینده مردم در مجلس بر ضرورت عذرخواهی از مردم و زوار تاکید کرد و گفت: رييس کل بانک مرکزی باید با افراط خاطی در این مساله به صورت جدی برخورد کند.

بروجردی ادامه داد: همچنین در حوزه حمل و نقل در مسیر برگشت از ایلام به تهران نرخ اتوبوس بر اساس شنیده‌های مردمی تا 400 هزار تومان رسیده است که این یک اشکال جدی ناشی از نبود هیچ گونه نظارت است.

وی تصریح کرد: همچنین نرخ هواپیما در مسیر بازگشت نیز دوبرابر شده بود که به هیچ عنوان این موضوع نیز توجیه‌پذیر نیست این درحالی‌است که مسئولان شرکت هواپیمایی ساها متعلق به ارتش اذعان داشتند که نصف قیمت می‌توانند به مردم خدمات دهند اما به دلایل واهی فرسودگی ناوگان، اجازه پرواز در این شرایط تحریمی را ندارند در حالی‌که سایر کشورها ناوگانی به مراتب با سن و سال بالاتر و فعال دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بر بازنگری جدی در زمینه برگزاری راهپیمایی عبادی و سیاسی اربعین تاکید و اظهار کرد: باید کار را به دست مردم سپرد تا بتوانیم از این نابه‌سامانی‌ها فاصله بگیریم.

پشت‌پرده يك ناكارآمدي

اما از طرف ديگر مهدي شيخ، عضو اصلاح‌طلب فراکسیون روحانیت مجلس با بیان اینکه محدودیت منابع ارزی، اجازه تحویل ارز به زوار در داخل کشور را نمی‎داد، گفته است كه برگزاری مراسم اربعین امسال با نظم بیشتری همراه بود.

شیخ با اشاره به برپایی راهپیمایی عبادی سیاسی اربعین حسینی(ع)، اظهار کرد: بي‌شك در اجرا و برپایی این حرکت بزرگ مذهبی نواقصی وجود خواهد داشت که با توجه حجم کاری که توسط دو دولت ایران و عراق و مردم دو کشور صورت می‌‎گیرد به چشم می‎خورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: در رابطه با نحوه تخصیص ارز به زوار با توجه به نواسانات نرخ ارز و سردرگمی برای تصمیم‎گیری در خصوص چگونگی اعطای ارز به زوار، تصمیمات در این حوزه دقیقه نودی بود و به همین دلیل نارضایتی‎هایی در این خصوص در بین مردم و زوار ایجاد شد.

وی ادامه داد: البته با توجه به اینکه تمام این مسئولیت بر عهده دولت ایران نبود و این مساله بین کشوری محسوب می‎شد، هماهنگی‌ها در این حوزه نیز، قدری با سختی مواجه بود که در این میان برخی از زوار را دچار مشکل کرد.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: البته وزیر کشور قرار است در این‌باره طی جلسات آتی با حضور در کمیسیون فرهنگی گزارشی از عملکرد ستاد اربعین ارائه کند و در این باره پاسخگوی سئوالات نمایندگان باشد ولی با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با دولت عراق و محدودیت منابع ارزی در داخل کشور، قرار بر این بود که ارز زوار بدون واسطه دلار، با تبدیل ریال به دینار در کشور عراق به زوار ایرانی اعطا شود که شواهد و قرائن نشان می‌دهد در این بین برخی بی‌نظمی‌ها وجود داشته است.

عضو فراکسیون امید مجلس، که خود امسال در میان زوار اربعین حسینی(ع) حاضر بود، درباره وضعیت حمل و نقل و اخذ کرایه‌های نامتعارف در مسیر بازگشت از مبادی ورودی به کشور نیز، توضیح داد: در زمان بازگشت 700 یا 800 هزار زائر ظرف مدت یک یا دو روز از مرزهای زمینی به کشور بازگشتند که قطعا مدیریت این جمعیت به خودی خود کار بسیاری بزرگی‌است.

شیخ با بیان اینکه برای حمل و نقل این تعداد زائر باید ناوگان ذخیره در اختیار داشت تا حمل و نقل آن‌ها با مشکل مواجه نشود، اظهار کرد: در عین حال در همین ایام اربعین نیز ناوگان حمل و نقل بین شهری در سایر مسیرها نیز در کشور به خدمات رسانی به مسافران نیز مشغول بود و کار بزرگی در این ایام صورت گرفت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: در مجموع خدمات رسانی دولت امسال درقیاس با سال گذشته به مراتب بهتر و قوی‌تری بود و این مساله در منظم‎تر برگزار شدن این مراسم به خوبی مشهود بود.