کد خبر : 90468 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ آبان - 14:52
كم رنگ بودن نقش ايثار، حلقه مفقوده‌اي كه از سوي نهادها جدي تلقي نمي‌شود از خودگذشتگي در محاق! کارکنان و کارگران جهادگر در خط تولید با آنچه كه منفعت اجتماعي نام دارد در راستاي بهبود كيفيت كالا بايد تلاش كنند و مصرف‌كنندگان نيز با خريد و استفاده از كالاي داخلي مي‌توانند تهديدات انجام شده را به فرصت مبدل كنند

قانون- وحيد ارونقي

در لغت نامه دهخدا واژه ايثار اين گونه معني شده است كه فردي غرض دیگران را بر غرض خویش مقدم بداند. هدف و غرض همه ما در زندگي برگزيدن بهترين شرايط از لحاظ مادي و معنوي است كه تلاش مي كنيم در هر مقطعي از زندگي مان به آن دست پيدا كنيم. برگزيدن و نفع شخصي از موضوعاتي است كه انسان را هميشه در راهي قرار مي‌دهد كه سرانجامش هميشه سعادت و كمال نيست. از ديد شخص دوم كه به زندگي يك انسان موفق مي انديشد و زاوياي پيدا و پنهان آن را مي بيند، شايد در همان نگاه اول، نفر برگزيده خود را داراي كمالات دنيوي و اخروي بسياري ببيند؛ فارغ از اينكه فرد موفق،‌ در راه رسيدن به موفقيت چه اقدامات و فعاليت هايي داشته است؟ آيا در راه رسيدن به اين حد از كمال توانسته نفر ديگري را همراه كند؟ آيا براي رسيدن به اين درجه از سعادت حقي را از كسي ضايع نكرده است؟ انسان موفق داراي مشخصه هايي است كه با توجه به ملاحظات اجتماعي، فرهنگي و حتي سياسي هر كشوري مي تواند تعريفي متغير و متفاوت داشته باشد. اما ايثار و از خودگذشتگي مقوله اي است كه مي تواند به عنوان يكي از شاخص هاي مهم يك فرد موفق حايز اهميت باشد، ايثار به معناي نفع ديگري را به مصلحت خويش مقدم شمردن در تمام دنيا و از نگاه همه انسان ها چه انسان سنتي و چه انسان مدرن و به دور از ايدئولوژي و جناح بندي هاي اجتماعي و فرهنگي، مورد احترام و شايسته تكريم بوده است. تحقق معناي ايثار آن گونه كه در لغت‌نامه‌ها به آن اشاره شده است اگر بتواند در يك انسان بروز و شهود پيدا كند، مي‌تواند يكي از مهم‌ترين شاخص‌هاي انسان موفق و كمال‌جو را مطابق با آن تعريف كرد. ايثار فرد در مقابل يك فرد و در بسط و گستره آن به يك جمعيت جغرافيايي خاص مي‌توان از مرزهاي فردي بودن اين مقوله پر اهميت عبور كرد و ارزش‌هاي اجتماعي در يك جامعه را ارتقا داد. ايثار اجتماعي از جمله مواردي است كه به عنوان يك حلقه مفقوده در جامعه فراسنتي مي‌تواند روح انسان دوران مدرن را كه از آداب و رسوم جامعه سنتي عبور كرده، جلا بخشد و در ارتقاي مقام متعالي انسان مثمرثمر عمل كند. اخلاق و آداب انساني كه در همه مذاهب و اديان به آن اهميت ويژه داده شده است، با كليد واژه ايثار كامل مي شود.چه اخلاقي را مي‌توان از اين شايسته تر دانست كه منفعت غیر را بر مصلحت خود و نفع جمعي را به نفع شخصي مقدم بدارد. ويژگي انساني ياد شده يكي از بالاترين درجات سخاوت است كه تمام پيامبران اهل كتاب و غيرآن و نيز تمام فلاسفه و انديشمندان غرب و شرق مورد تحسين‌شان بوده كه در تبليغ،‌ ترويج و گسترش آن از هيچ تلاشي دست نكشيده اند كه اين استمرار در فراخوان انسان‌ها به سوي اين مقوله فرهنگي و اجتماعي حاكي از اين است كه اين اخلاق، نزد خداوند نيز از جايگاه بالايي برخوردار است.

لازمه ايثار

نقش احساس مسئولیت، ايثار و داشتن تعهد در همه زمينه‌ها و فعاليت‌ها در این برهه از زمان آن قدر می‌تواند مهم باشد که نقش یک رزمنده در دفاع از آرمان‌ها و مرزهای جغرافیایی در دوران جنگ تحميلي و دفاع مقدس اهميت داشت. عدم احساس مسئولیت و كم رنگ بودن نقش ايثار و ازخودگذشتگي میان اقشار مختلف یک جامعه حلقه مفقوده‌اي است كه از سوي نهادها و سازمان ها جدي تلقي نمي‌شود. از خود گذشتگی به معناي رقم زدن کوچک‌ترین اتفاقات، نظیر رعايت حال سالخوردگان و افراد كم توان هنگام سوار شدن به مترو و عبور آن‌ها از خیابان گرفته، تا گذشتن از مال به نفع ديگري از مصاديقي است كه در جامعه امروز به دست فراموشي سپرده شده يا حداقل كم‌رنگ شده است.

درس رزمنده‌ها

رزمنده‌ای که در سال‌های بحرانی جنگ، برای راحتی و آسودگی ما از جان و مال و خانواده خود گذشت تا ما سری راحت بر بالین بگذاریم و با خیالی آسوده شب را صبح کنیم، معناي احساس مسئوليت و ايثار را درك كرده و براي اداي دِين خود راهي جبهه نبرد شده است. تلاش براي رسيدن دوباره به اين نوع تفكر مي‌تواند كشور را از بحران‌هاي پيش رو نجات دهد و در مسير شكوفايي قرار دهد. داشتن روحيه تعهد و فداكاري در هر فرد بنا به جايگاهي كه در آن قرار گرفته است، مي‌تواند به عنوان يك عضو از خانواده يا عضوي از يك سازمان يا نهاد خصوصي و دولتي باشد، فرد با توجه به موقعيت اجتماعي‌اي كه در آن قرار گرفته است و بنا به وظايف شغلی كه دارد اگر امورمحوله‌ را به نحو احسن انجام دهد، بي‌گمان شاهد رشد و تعالي در همه زمينه‌ها خواهيم بود. اجراي درست وظايف توسط هر فرد بي‌شك مي‌تواند در روند اصلاح حركت جامعه ثمربخش باشد تا بيش از پيش شاهد احترام اجتماعی متقابل به یکدیگر و رونق در همه زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگي باشيم. در روزگاري به سر مي بريم كه فارغ از تهديدات نظامي كه هر ازچندگاهي از سوي دشمن صورت مي‌گيرد، جنگ اقتصادي و فرهنگي به معناي واقعي در دستور كار دشمنان قرار گرفته است و حرف را از تهديد گذرانده و به عرصه عمل رسانده‌اند. در شرايط فعلي‌ جايگزيني خط تولید کالا با خط مقدم جبهه از نقل يك مثال عبور كرده و به نظر اجتناب ناپذير مي نمايد. توليد و رونق در كسب و كار و خريد كالاي ايراني يكي از راه‌هاي برون رفت از اين تنگناي اقتصادي است كه محقق شدن و به دست آوردن این مهم جز با وحدت، احساس مسئولیت و ترويج و توسعه روحيه از خودگذشتگی و تعاون نمی‌توان نقش دیگری را متصور بود.

جهاد نوين

کارکنان و کارگران جهادگر در خط تولید با آنچه كه منفعت اجتماعي نام دارد در راستاي بهبود كيفيت كالا بايد تلاش كنند و مصرف‌كنندگان نيز با خريد و استفاده از كالاي داخلي مي‌توانند تهديدات انجام شده را به فرصت مبدل كنند. بارها شنیده‌ایم و شاید برای خودمان نیز اتفاق افتاده باشد که با تهیه کالای ساخت کارخانه‌های کشور خودمان از کیفیت آن ناراضی بوده‌ایم و آن کالا نتوانسته موجب جلب رضایت‌مان شود. این روزها که شاهد آماج اطلاع رسانی و اخبار منتشرشده از سوی رسانه‌ها مبنی بر خرید کالای ایرانی و نه گفتن به تهیه کالای خارجی هستیم،‌ كيفيت كالاي توليد شده اهميت فراواني مي‌يابد كه اين موضوع مهم و حساس با اتكا به نقش احساس مسئولیت مي ‌تواند روندي نو و اثرگذار به خود گيرد. هر قدر که یک رزمنده در زمان بحران و جنگ برای رفتن به جبهه جنگ احساس مسئولیت می‌‌كرد، کارگر ایرانی نیز در مقام تولید کالای ایرانی با کیفیت و شاخص‌های یک کالای خوب، مسئول و تاثیرگذار است و نظير يك رزمنده در حال دفاع از مرزو بوم کشور، ‌این بار کارگر ایرانی در حال دفاع از صنعت و تکنولوژی ایرانی است.