کد خبر : 90493 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ آبان - 20:10
«قانون» از تقابل جدید متحدان ناتو گزارش می دهد ارتش اروپایی در مقابل ترامپ! ترامپ اصلا دوست ندارد که از موج پیاده شود و مدام تشنه دیده شدن است؛ هر چند اخبار حواشی و رفتارهای او غالبا وضعیتی منفی دارند اما برای او مهم دیده شدن است.

قانون-ترامپ اصلا دوست ندارد که از موج پیاده شود و مدام تشنه دیده شدن است؛ هر چند اخبار حواشی و رفتارهای او غالبا وضعیتی منفی دارند اما برای او مهم دیده شدن است.

دیروز آقای رییس جمهور در حالی که هنوز خبر جدال لفظی اش با خبرنگار سی‌ان‌ان در خبرگزاری ها، روزنامه ها و شبکه‌های تلویزیونی دست به دست می شد، در پاریس حاشیه ای دیگر خلق کرد!

او پیش از آنکه از «ایر فورس وان» پیاده شود، توییت خود را آماده کرده بود تا در خاک فرانسه به رییس جمهور این کشور بتازد!

جالب اینجاست که تا همین دیروز، امانوئل مکرون از معدود رهبران اروپایی ، همفکر و همراه با دونالد ترامپ محسوب می شد اما ایده «ارتش اروپا» میانه این دو را شکرآب کرده است.در زمانه ای که روابط چین، روسیه و اروپا بیش از هر وقتی، مطلوب و آرام است، بعید است که ایده تشکیل ارتش اروپا از سوی مکرون برای مقابله با شرق مطرح شده باشد. بسیاری از کارشناسان، تقابل بین اروپای 2019 و آمریکای تحت رهبری ترامپ را خطرناک توصیف می کنند و لزوم اتحاد در این سوی آتلانتیک شمالی برای رویارویی احتمالی با آن سوی آتلانتیک ، احساس می‌شود.کسی فکرش را هم نمی کرد که روزی برسد، اروپا برای مقابله با آمریکا، ارتش تشکیل بدهد اما ترامپ آنقدر شکاف را عمیق کرده که به جای چین هراسی و روسیه‌هراسی، حالا آمریکا هراسی، بد به دل اروپایی ها انداخته است.به موضوع تشکیل ارتش اروپا ، داستان پیچیده ناتو را اضافه کنید! قطعا تشکیل ارتش اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را در معرض فروپاشی قرار خواهد داد و آن را بی اثر خواهد کرد چرا که جز کانادا و آمریکا بقیه کشورهای عضو پیمان، اروپایی هستند و ارتش اروپا در واقع ناتوی منهای آمریکاست.

رییس جمهوری آمریکا، پیشنهاد همتای فرانسوی‌اش را برای تشکیل یک «ارتش اروپایی» ، «توهین‌آمیز» خواند.

ترامپ همزمان با ورود به پاریس برای شرکت در مراسم صد سالگی پایان جنگ جهانی اول، در یک توییت از برنامه ۱۰ کشور اروپایی برای طرح دفاع مشترک به ابتکارعمل رییس جمهوری فرانسه انتقاد کرد.رییس جمهوری آمریکا در حساب توییتری خود نوشت: «مکرون، رییس جمهورفرانسه به تازگی پیشنهاد داده است که اروپا ارتش خود را تشکیل دهد تا بتواند از خود در مقابل آمریکا، چین و روسیه دفاع کندكه بسیار توهین‌آمیز است. بهتر است اروپا ابتدا سهم عادلانه خود در ناتو را بپردازد؛ سهمی که آمریکا آن را به مقدار زیادی تامین می‌کند».

درباره ایده مکرون

مکرون روز سه‌شنبه ۶ نوامبر در مصاحبه‌ای گفته بود کشورهای اروپایی برای تضمین دفاع از خود باید یک نیروی نظامی مشترک تشکیل‌دهند.

رییس جمهور فرانسه که برای گرامیداشت صدمین سالگرد نبرد وردون در جریان جنگ جهانی اول در شمال فرانسه به سر می‌برد، یک روز پیش از نخستین جلسه گروه «ابتکار واکنش اروپایی» این پیشنهاد را مطرح کرد.

«ابتکار واکنش اروپایی»، طرحی است برای افزایش همکاری فرماندهی‌های ارتش‌های اروپایی برای کنش یا واکنش سریع در زمان لازم. این طرح از سوی فرانسه مطرح شده است و آلمان، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، پرتغال، استونی، هلند و بریتانیا آن را پذیرفته‌اند.

ريیس جمهوری فرانسه در توجیه ضرورت تشکیل یک «ارتش واقعی اروپایی» گفت: «در برابر روسیه که با ما هم مرز است و نشان داده که می‌تواند یک تهدید باشد، باید اروپایی داشته باشیم که به تنهایی و بدون وابستگی به ایالات متحده قادر به دفاع از خود است».

به گزارش یورونیوز، وزیر دفاع فرانسه، فلورانس پارلی نیز در نشست «ابتکارعمل مداخله اروپایی» که روز چهارشنبه گذشته با حضور وزرای دفاع چند کشور اروپایی در پاریس برگزار شد، گفته بود که اروپا نمی‌تواند برای همیشه پشت دیوار دفاعی آمریکا بماند.

سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام بلندپایه فرانسوی در واکنش به سخنان رییس جمهوری آمریکا نوشت که ترامپ از سخنان مکرون «بد برداشت» کرده است.این مقام بلندپایه فرانسوی درباره واکنش رییس جمهوری فرانسه به گفته‌های رییس جمهوری آمریکا گفت که احتمالا آقای مکرون روز شنبه خودش مستقیما به آقای ترامپ پاسخ خواهد داد.

هدف چنین طرحی در ابتدا مقابله با بلایای طبیعی و خارج كردن غیرنظامیان از محل حادثه اعلام شد. این طرح گرچه هنوز از طرف فرانسه به تنهایی رهبری می‌شود، اما دولت بریتانیا در نظر دارد پس از خروج از اتحادیه اروپا همکاری‌های نظامی خود با فرانسه را افزایش دهد. بریتانیا البته نمی‌خواهد این همکاری را در چارچوب اتحادیه اروپا اجرایی کند.

واکنش رییس شورای اروپا

مکرون اولین رهبر اروپایی نیست که معتقد است اروپا برای دفاع از خود باید بیشتر تلاش کند، دونالد توسک، رییس شورای اتحادیه اروپا بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و پیمان اقلیمی پاریس و همین‌طور به دنبال انتقادات ترامپ از نقش مالی کمرنگ اروپا در پیمان ناتو و تهدیدات وی مبنی بر آغاز یک جنگ تجاری با اروپا گفته بود: «اروپا باید هرآنچه را در توان دارد برای حفظ رابطه و همکاری‌های دو سوی اقیانوس اطلس انجام دهد اما در عین حال ما باید برای هر سناریوی احتمالی آماده باشیم تا بتوانیم به طور مستقل عمل کنیم».توسک همچنین گفته بود: اتحادیه اروپا «باید سپاسگزار» ترامپ باشد چرا که «به لطف او، ما دیگر از توهمات خلاص شده‌ایم».

ریاست شورای اتحادیه اروپا افزوده بود: «با در نظر گرفتن تصمیمات اخیر رییس جمهور ترامپ، باید گفت با همچین دوستانی، دیگر به دشمن احتیاجی نیست».

درباره بودجه ناتو

ناتو بودجه نظامی ندارد ولی اعضای این پیمان تعهد داده‌اند که دست‌کم دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای مصارف نظامی خرج کنند. با این حال شماری از کشورهای ناتو این مقدار را برآورده نمی‌کنند؛ مثلا در سال جاری میلادی، ایالات متحده ۳.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف بودجه نظامی کرده است. در حالی که این نسبت برای فرانسه، ۱.۸ درصد گزارش شده است.

ارتش اروپا؛ طرحی که ریشه در تاریخ دارد

طرح آرمانی ایجاد ارتش اروپایی واحد برای نخستین بار در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و در کوران جنگ سرد به وجود آمد. با این حال از آنجا که چنین ابتکاری با اصل حاکمیت دفاع ملی کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تلاش‌ها برای تحقق آن هرگز موفق نبوده است. فرانسه در سال ۱۹۵۲ یکی از بزرگ‌ترین مخالفان ارتش اروپایی و مانع اصلی تشکیل آن بود.

دیدار برای صلح زیر طاق پیروزی

قرار است امروز، یک‌شنبه ولادیمیر پوتین، ريیس جمهوری روسیه و دونالد ترامپ، ريیس‌جمهوری آمریکا، سران دوکشور روسیه و آمریکا که در جریان جنگ سرد بزرگ‌ترین دشمن بودند، در مراسم طاق پیروزی پاریس شرکت کنند.در زیر طاق پیروزی پاریس مقبره یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول واقع است. آنجا آتشی به یاد سرباز گمنام این جنگ همواره شعله‌ور است که آتش آن هر بعدازظهر طی مراسمی خاص با گاز طبیعی شعله‌ور می‌شود.

به مناسبت صدمین سال پایان جنگ جهانی اول کنفرانسی نیز در پاریس با نام«مجمع صلح» در پاریس برگزار می‌شود که تاکید آن بر چندجانبه‌گرایی و علیه ناسیونالیسم است. همه رهبران حاضر در پاریس به غیر از ترامپ قرار است دراین مراسم شرکت کنند و نسبت به تنش‌های موجود در جهان هشدار دهند. آلمان اما هدفش این است که همکاری‌های نظامی تا حد ممکن با همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقویت شود.