کد خبر : 90653 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۲ آبان - 15:53
اظهارات جهانگيري درباره سودسهام عدالت اعتراض نمايندگان را درپي‌داشت آمارسازي دردسرساز سياست‌هاي انتخاباتي و پوپوليستي در كشور هيچگاه نتيجه‌هاي ماندگار و پايدار نداشته است و اگر برخي از مسئولان سعي دارند تا دل مردم را با خود همراه كنند بايد راهكارهاي ديگري را در دستور كار خود قرار بدهند

قانون- دوران احمدي‌نژاد، آمار و ارقامي كه مسئولان بيان مي‌كردند سبب تامل فراوان مي شد. ادعاهايي كه با واقعيت فاصله‌هاي زيادي داشت و مردم بيشتر آن را رد مي‌كردند. در انتخابات‌هاي بعد از دوران احمدي‌نژاد ملت ايران به دنبال آن بودند كه افرادي برسركار بيايند كه صلاحيت و كارآمدي لازم را داشته باشند و به مسائلي اشاره كنند كه واقعيت داشته باشد و مسيري غير از مسير آن مرد را طي كنند. اما به نظر اين رويه نيز مانند بسياري از مسائل ديگر جز خصوصيات دولتمردان است و براي راضي نگهداشتن بدنه اجتماعي به جاي تلاش در عرصه حقيقي به سمت ارائه آمار و ارقامي پيش مي روند كه صحت و سقم كافي ندارد و سبب بروز شائبات مي‌شود. در همين راستا صبح ديروز اسحاق‌جهانگيري، معاون اول حسن‌روحاني با حضور در مراسم تکریم و معارفه وزرای تعاون و کار و رفاه اجتماعی با ابراز اینکه مقاومت زیادی کردیم تا توانستیم سود سهام عدالت را پرداخت کنیم‌ گفت: انتقادهای زیادی بود که چرا سود سهام عدالت را پرداخت می‌کنید؟ اما طی نامه‌ای به رییس جمهور بیان کردم اگر قرار است سودی در بنگاه‌ها بماند بهتر است سود سهام‌داران کلان بماند نه سود 50 و 60 هزار تومانی سهام عدالت. وی ادامه داد: طرحی را به مجلس برده‌ایم مبنی بر اینکه بعد از آنکه مبلغ سهام‌ها پرداخت شد، مردم بتوانند سهام خود را در صورت تمایل بفروشند. جهانگیری گفت: در حال حاضر قیمت سهام 2میلیونی سهام عدالت حدود 14میلیون تومان است.

اعتراض به آمارسازي
اين اعداد و ارقام جهانگيري به ويژه در قسمت ميزان سود، اعتراض‌هايي را در پي داشت و در همين راستا غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید ارزش سهام عدالت روی کاغذ به ۱۴ میلیون رسیده و بسیاری از پشتوانه های مالی سهام عدالت زیان‌ده هستند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، در واکنش به اظهارات یکی از مقامات دولتی  که گفته ارزش سهام عدالت 14 میلیون تومان است، اظهار داشت: شاید روی کاغذ برای ارزش سهام عدالت اتفاقی افتاده باشد، منکر آن نمی شویم اما اعلام چنین نرخ هایی و عدم پرداخت سود به سهام عدالت نتیجه‌ای ندارد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه اعلام چنین نرخ هایی جز بالا بردن مطالبات و ایجاد توقع در مردم نتیجه دیگری ندارد، از دولتی ها خواهش می‌کنم مستندات ادعای خود را برای اطلاع مردم در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر کنند.
نماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: ارزش سهام های عدالت باید در مجامع آن‌ها به تصویب برسد و صورت های مالی شفاف داشته باشند بنابراین باید مستندات ادعای رشد 14 میلیون سهام عدالت منتشر شود تا مشخص شود که واقعا چنین رشدی داشته اند یا خیر.
 وی با اشاره به اینکه مجامع سودده سهام عدالت امکان توزیع سود ندارند، بیان داشت: تقریبا اکثر کارخانه‌ها مشمول سهام عدالت زیان ده شده اند اما افزایش ارزش سهام عدالت ها طبیعی است چرا که ارزش افزوده آنها به این معنا که قمیت زمین  ودستگاه هایشان افزایش یافته است.
جعفرزاده ایمن آبادی، با تاکید براینکه کارخانه‌ها و مجامع سهام عدالتامکان پرداخت سود ندارد، توضیح داد: به تناسب افزایش ارزش دارایی های این مجامع آن‌ها زیان ده شده اند و نمی تواند سودی پرداخت کنند. این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر ما باید از افزایش ارزش سهام عدالت به 14 میلیون باید چنین برداشت کنیم که سود پرداختی به مردم افزایش می یابد باید گفت خیر همچنین اتفاقی نمی افتد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس عنوان کرد: ارزش سهام عدالت افزایش پیدا کرده است اما به معنای پرداخت سود نیست، با وجود اینکه ارزش صنعت، زمین و دستگاه ها  بالا رفته اما کارخانه ها زیادده شده است، طبیعی است که ارزش سهام آن‌ها افزایش یابد اما نمی‌تواند سود بدهند.
پوپوليست‌ها مشغول كارند
سياست‌هاي انتخاباتي و پوپوليستي در كشور هيچگاه نتيجه‌هاي ماندگار و پايدار نداشته است و اگر برخي از مسئولان سعي دارند تا دل مردم را با خود همراه كنند بايد راهكارهاي ديگري را در دستور كار خود قرار بدهند زيرا اين رويه مي‌توان بيش از پيش به اعتمادعمومي آسيب بزند و افكار ملت را با مشكل روبه‌رو كند. دولت اگر دستاوردي دارد آن را در اختيار مردم قرار دهد تا آن‌ها از جزييات اين اقدامات با خبر شوند كه خود اين وضعيت يكي از بهترين تبليغات براي دولت‌ها به حساب مي‌آيد و ديگر به آمارسازي و بيان ادعاهايي كه منفعتي ندارد، نيازي نيست.