کد خبر : 90701 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ آبان - 14:40
درباره آينده آينده سوريه نمايندگان ايراني با هیات پارلمانی سوری گفت‌وگوكردند رايزني براي بازار شام بعد از اين كارزار و زماني كه پرونده داعش تا حدودي بسته شد عده‌اي براي برداشت‌هايي از سفره سوريه به سمت مراودات سياسي و اقتصادي با مسئولان اين كشور رفتند كه در برخي بازه‌هاي زماني ...

قانون- بحران سوريه مدت‌هاست كه منطقه و جهان را درگير خود كرده است و مسائلي كه در اين كشور به وجود آمد كشورهاي ديگر را نيز ناخودآگاه به بازي وارد كرد كه بردي در آن وجود نداشت و همه در اين ميان هزينه‌هايي داشتند. از طرفي بعد از اين كارزار و زماني كه پرونده داعش تا حدودي بسته شد عده‌اي براي برداشت‌هايي از سفره سوريه به سمت مراودات سياسي و اقتصادي با مسئولان اين كشور رفتند كه در برخي بازه‌هاي زماني عقب ماندن جمهوري اسلامي از اين موضوع سبب بروز انتقاداتي از طرف دوستداران ايران شد. اما برخي از مسئولان بيان مي‌كردند كه مسائل را تحت كنترل دارند و در زماني كه لازم باشد وارد ميدان مي شوند.

ديدار راهبردي

در همين راستا روز گذشته رييس مجلس شورای اسلامی در دیدار با هیأت پارلمانی سوری ضمن ابراز برادری و خوشآمدگویی به نمایندگان پارلمان سوریه، گفت: امیدواریم تعداد اندک باقیمانده از تروریست ها نیز از بین رفته و بازسازی سوریه با سرعت آغاز شود. علي‌لاريجاني در ادامه با بیان اینکه شما از مرحله سختی عبور کردید، یادآور شد: دشمنان که چند سال پیش مشکلاتی را برای سوریه ایجاد کردند این تصور را داشتند که چند روزه کار سوریه تمام می شود . حتی یک روز یکی از وزرای خارجه کشورهای منطقه به تهران آمد و گفت تا چند روز دیگر نماز را در مسجد اموی می خوانیم که به آن‌ها گفتیم برداشت شما از ملت و ارتش سوریه اشتباه است، با این حال شیطنت کردند. وی افزود: نباید فراموش کرد که شما این مقطع سخت را با رشادت های ارتش و ملت سوریه و رهبری بشار اسد به خوبی جلو بردید چنانچه در حال حاضر نیز مواضع وی مواضع عزتمندانه ای است. رييس قوه مقننه همچنین تصریح کرد: هم اکنون مسائلی مثل برخی اقدامات عملیاتی در ادلب باقی مانده تا سوریه به صورت کامل از لوث تروریست ها پاکسازی شود ،همچنین مذاکرات سیاسی در قالب مذاکرات آستانه ادامه دارد. وی بر همین اساس تصریح کرد: کشورهایی که زمانی دنبال این بودند که با عملیات نظامی استقامت شما را بشکنند امروز از لحاظ سیاسی فشار وارد می کنند اما به طور کلی روال آستانه به خوبی جلو می‌رود و امیدواریم آنچه به نفع ملت سوریه است تحقق پیدا کند. لاریجانی ادامه داد: در بعد تدوین قانون اساسی اختلاف نظرهایی وجود دارد که باید آنچه مصلحت ملت سوریه است تحقق پیدا کند که البته باید در نظر داشت کار در زمان جنگ نظامی سختی هایی داشت و در حال حاضر نیز در بعد سیاسی به نوع دیگری سختی دارد اما باید دانست که همانقدر که مقاومت در آن مرحله جواب دارد در این مرحله نیز مقاومت نتیجه می دهد. رييس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تغییرات فضای بین المللی نسبت به سوریه، بیان داشت: باید از ظرفیت بین المللی استفاده کردوی در ادامه با بیان اینکه پیش بینی می شود در مسیر آینده دستاوردهای بیشتری پیدا کنید، اظهار داشت: جمهوری اسلامی تا جایی که بتواند در این زمینه کمک می کند تا سیادت ملت و دولت سوریه برقرار باشد. لاریجانی همچنین با اشاره به همکاری اقتصادی و بازسازی سوریه، عنوان کرد: در این زمینه نیز به دستگاه ها توصیه می کنیم تا همکاری جدی تری داشته باشند که در این خصوص به دستگاه های دولتی و اتاق بازرگانی و بخش خصوصی ایران برای فعالیت بیشتر توصیه‌هایی شده است. رييس نهاد قانونگذاری کشورمان اضافه کرد: شرکت های زیادی در ایران هستند که می توانند اقدامات ساختمانی قوی در سوریه داشته باشند و در حوزه راه سازی و امور صنعتی کمک کنند.

دلگرمي به ايران

حسین راغب حسین، نایب رييس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران ضمن تشکر از میزبانی و دعوت حضور در ایران با اشاره به تحریم هایی که از سوی حامیان تروریسم صورت گرفته است، اظهار داشت: ملت ایران و سوریه اثبات کردند منادی صلح و دوستی در جهان هستند  و با وجود اینکه از کشورهای خود دفاع کردند، در واقع با تاریکی مبارزه کردند. راغب حسین در ادامه با بیان اینکه اصول راهبردی دو کشور مشترک است، عنوان کرد: لازم است به صورت روزانه روابط میان دو کشور برقرار باشد چرا که دشمنان ما به دلیل متحمل شدن شکست های بسیار، از رویارویی با ما دست نخواهند کشید به خصوص که ضربات مهلکی را از سمت جریان مقاومت در سوریه، عراق، یمن و غیره خورده‌اند. نایب رييس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران همچنین حفظ پیروزی‌های کسب شده را نیازمند حمایت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای بازسازی مجدد سوریه دانست و افزود: اجرای پیشنهاداتی که در خلال گفت‌وگوها صورت می گیرد نیازمند حمایت های شما بوده و امیدواریم هرچه سریع تر خبر خوش اقدامات صورت گرفته در این راستا را به مردم ایران و سوریه بدهیم. وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ کدام از کشورهایی که در جنگ علیه سوریه حضور داشتند در بازسازی حضور نخواهند داشت، یادآور شد: بشار اسد اعلام کرده است کسانی در بازسازی سوریه مشارکت خواهند کرد که در زمان جنگ در کنار ملت سوریه بودند. همچنین معتقدیم اگر مشارکت جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه نبود، پیروزی های امروز حاصل نمی شد. راغب حسین اضافه کرد: خون شهدای ایرانی که خاک سوریه را گلگون کرده است در کتب درسی دانش آموزان ثبت و تدریس خواهد شد تا فرزندان سوریه بتوانند دوست را از دشمن بشناسند. وی همچنین ضمن محکومیت اقدامات تروریستی علیه ایران ابراز داشت: ما خون شهدای حمله تروریستی اهواز را به عنوان آخرین حادثه تروریستی که در ایران صورت گرفته، مانند خون شهدای سوریه می‌دانیم و معتقدیم فشار بر ایران فقط به حملات تروریستی ختم نشده و امروز به تحریم‌های اقتصادی و غیرقانونی رسیده است. نایب رييس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران در پایان اظهارات خود خاطرنشان کرد: اقدامات آمریکا علیه ایران یک‌جانبه گرایانه بوده و ضمن محکومیت آن، اطمینان داریم ملت ایران در زیر سایه رهبری آیت ا...خامنه ای از این مشکل نیز عبور خواهند کرد.

قدرداني از تهران

عدنان محمود، سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار ضمن قدردانی از پذیرایی جمهوری اسلامی ایران از تمایل جدی دولت سوریه به افزایش روابط استراتژیک با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: سند همکاری میان دو دولت تدوین شده که امیدواریم هرچه سریع‌تر به امضا برسد تا همگرایی اقتصادی میان دو کشور افزایش یابد.

همدلي سوري

محمدحسین راغب الحسین با احمد سالک کاشانی، نايب ريیس گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه نيز دیدار و گفت‌وگو کرد. سالک کاشانی با تبیین تحولات سیاسی و شرایط منطقه اظهار داشت: دستاوردهای میدانی و سیاسی سوریه در مقابل جریان تکفیری و تروریست‌ها نشان از همت بالای مردم و دولت این کشور دارد. وی با اشاره به نقش با اهمیت ارتش، مردم و رهبری سوریه در مبارزه با تروریست‌ها افزود: با حضور میدانی ارتش، مردم و رهنمودهای رهبری سوریه، تروریست‌ها و جریان تفکیری از دست‌اندازی و ادامه جنایت در سوریه ناکام ماندندو پیروزی ارتش سوریه در مقابل تروریست‌ها کمک شایانی به ثبات و امنیت منطقه كرده است. نايب رييس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و سوریه در ادامه به نقش کشورمان در منطقه به‌ویژه در سوریه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران حامی سوریه در مقابله با تروریسم بوده و در مسیر کمک به امنیت و ثبات منطقه در کنار سوریه همواره خواهد بود.