کد خبر : 90996 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ آبان - 22:11
از بین بردن تومور سرطانی با یک سوزن به تازگی روشی نوین برای بیوپسی و از بین بردن تومورهای سرطان ریه ابداع شده است. در این روش با کمک یک سوزن و انرژی فرکانس رادیویی تومور سرطانی از بین می رود

قانون- به تازگی روشی نوین برای بیوپسی و از بین بردن تومورهای سرطان ریه ابداع شده است. در این روش با کمک یک سوزن و انرژی فرکانس رادیویی تومور سرطانی از بین می رود.

به گزارش قانون به نقل از دیلی میل، روشی نوین برای درمان سرطان ریه ابداع شده که برای تشخیص و ویران کردن تومورهای دور از دسترس به کار می رود. به این ترتیب می توان هزاران نفر از مبتلایان به این بیماری خطرناک را بدون جراحی درمان کرد. در این روش پزشکان به وسیله یک سوزن داغ تومورها را خرد می کنند.

این نوع درمان فرسایش با فرکانس رادیویی( radio frequency ablation )نامیده می شود و همزمان با آن یک بیوپسی نیز انجام می شود. در این فرایند قطعات کوچک تومور سرطانی برداشته و آزمایش می شوند تا میزان شدت و گسترش بیماری در بدن آزمایش شود.

در حال حاضر بیماران مبتلا به سرطان ریه فرایندهایی را به طور مرتب انجام می دهند تا بخش های کوچکی از تومور سرطانی ها آن بریده شود. پس از آن نیز اشعه درمانی یا جراحی های برای حذف این بافت ها انجام می دهند.

اما روش جدید مدت زمان ارائه نتیجه تست بیوپسی را به ۲ هفته یا حتی چند روز کاهش می دهد. به این ترتیب علاوه بر کاهش اضطراب بیمار، تومورهایی که قبلا غیر قابل درمان بوده اند، بدون جراحی های وقت گیر و با بی حسی موضعی در چند دقیقه درمان می شوند.

در مطالعات این نوع از درمان سریع به اندازه روش های به کارگرفته شده برای تشخیص و نابودی تومورها موثر بوده است.

در این فرایند قبل از بی حسی موضعی  سینه بیمار به او آرامبخش تزریق می شود. در مرحله بعد بیمار روی تخت سی تی اسکن دراز می کشد و به این ترتیب پزشکان  می توانند حرکات جراحی را به طور واقعی رصد کنند.

سوزنی بسیار نازک با عرض ۱.۵ میلیمتر وارد سینه بیمار می شود. در این مرحله رادیولوژیست سوزنی با قطر ۹ میلیمتر را از طریق سوزن اولی وارد بدن بیمار می کند تا یک نمونه ۲ سانتیمتری از تومور را برای تحلیل بردارد.

سپس یک سوزن سوم  که نوک آن دارای یک الکترود است وارد بدن بیمار می شود. این سوزن به ژنراتوری متصل است و انرژی فرکانس رادیویی را با دمای ۶۰تا۷۰ درجه سانتیگراد به قلب تومور وارد و آن را نابود می کند.

هنگامیکه سوزن از بدن بیمار خارج می شود، قسمتی از آن که وارد تومور شده با پلاستر پوشانده می شود و چند ساعت بعد بیمار به خانه فرستاده می شود.