کد خبر : 91010 تاریخ : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ آبان - 12:09
مصر اجازه حضور اسماعيل هنيه در گردهمايي ايران را نداد نشستي براي فلسطين بدون حضور حماس مقرر شده است که اسماعیل هنیه به صورت ویديو کنفرانس برای نمایندگان کشورهای اسلامی در اجلاس وحدت سخنرانی کند

قانون-سوم تا پنجم آذر تهران میزبان بزرگ‌ترین گردهمایی نخبگان جهان اسلام با حضور اندیشمندان، علما و مفتیان 80 کشور جهان اسلام خواهد بود. در این اجلاس که به‌میزبانی مجمع جهانی تقریب مذاهب و تحت عنوان کنفرانس وحدت طبق سنوات گذشته در اجلاس سران برگزار خواهد شد، دست‌كم 10 وزیر، 20 مقام ارشد دولتی، 40 مفتی و عالم ارشد اسلامی و ده‌ها اندیشمند و متفکر جهان اسلام برای تبیین وحدت به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

حسن روحانی ريیس‌جمهور و علی لاریجانی ريیس مجلس شورای اسلامی ازجمله سخنرانان این کنفرانس خواهند بود؛ کمیسیون‌های تخصصی در این کنفرانس درباره راهکار مقابله با تفرقه‌افکنی دشمن و وحدت بیشتر جهان اسلام به بحث و گفت‌وگو خواهند پرداخت. اين اقدام در زماني كه دشمنان سعي دارند به ايران ضربه وارد كنند، مي‌تواند اقدامي مبارك باشد ولي به نظر مي‌رسد در همين ابتداي كار برخي بدخواهان نظام سعي دارند تا در مسير اين اقدام سنگ‌اندازي كنند. ماجرا اين‌گونه است كه به گفته رسانه‌هاي داخلي، دولت مصر مانع حضور اسماعیل هنیه، ريیس‌دفتر سیاسی حماس در اجلاس وحدت شده است.

بر همین اساس و بنا بر اعلام دفتر حماس، مقرر شده است که اسماعیل هنیه به صورت ویديو کنفرانس برای نمایندگان کشورهای اسلامی در اجلاس وحدت سخنرانی کند.اين اتفاق در حالي رخ داده است كه پيش از اين محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفته بود كه اجلاس وحدت اسلامی آغازی بر پیروزی جبهه‌ یمن و فلسطین است. وی افزود: این آتش دامن اروپا را هم گرفت اما بسیاری از این توطئه‌ها با خون فشانی مدافعان حرم، نیروهای جبهه مقاومت و نهادهای تقریب‌گرا به تدریج به شکست می‌انجامد. محسن اراکی تصریح کرد: اگر جبهه استکبار به رهبری ایالات متحده و رهبر ماجرا جوی آن تلاش می‌کند، جبهه‌ای علیه ملت ما و منطقه به راه بیندازد و تلاش کردند حدود 50 کشور را علیه جمهوری اسلامی ایران گرد هم بیاورند، ما شاهد گردهمایی 100 کشور جهان اعم از شخصیت‌های رسانه‌ای، سیاسی و عربی هستیم تا اعلام کنند، جبهه‌ آزادی‌خواهی با محوریت جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است. وی در همین زمینه تصریح کرد: این تو دهنی بزرگی به جبهه استکبار است. در این کنفرانس معلوم می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یک جریان جهانی پویا و قدرتمند دشمن‌ستیز را به راه انداخته است. شکل‌گیری این کنفرانس به منزله اعلام شکست برنامه‌های آمریکا در جهت انزوا و تحریم ایران است. اراکی گفت: شاهد فروپاشی نهادهای استکباری هستیم. یکی از این نهادها رژیم صهیونیستی است که مقاومت مردم غزه طی 48 ساعت توانست، شکست بزرگی در جبهه سیاسی شکاف گسترده و عمیق این رژیم ایجاد کند. وی با اشاره به محور‌های این کنفرانس خاطرنشان کرد: این کنفرانس با محوریت دفاع از مردم فلسطین و یمن شکل می‌گیرد. بسیاری از فلسطینیان در فضای مجازی به این نکته اشاره کردند که جبهه یمن با جبهه فلسطین شکل گرفته است. این کنفرانس آغازی برای پیروزی جبهه‌های یمن و فلسطین است. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به تحریم ایران گفت: برگزاری این کنفرانس در این شرایط نشان می‌دهد، ملت ایران در راه مبارزه با استکبار سست و منزوی نمی‌شوند و جبهه مستحکم مقاومت را مستحکم‌تر می‌کنند. از رهبر انقلاب و دولت که به دلیل حمایت‌شان باعث برپایی این کنفرانس شدند، تشکر می‌کنیم. وی به برخی از برنامه‌های این اجلاس اشاره و تصریح کرد: اين كنفرانس یکی از برنامه‌های ویژه به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب است که در یک نشست ویژه دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران تبیین می‌شود. دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به برنامه‌های این کنفرانس در جهت حمایت از مردم مظلوم فلسطین،گفت: در این کنفرانس سه کمیسیون مخصوص فلسطین خواهیم داشت که در یک کمیسیون به موضوع انتقال سفارت آمریکا به این کشور می‌پردازیم.