کد خبر : 91161 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر - 22:20
دانشمند ایرانی درمیان پژوهشگران دنیا بر اساس اعلام موسسه کلاریویت آنالیتیکس از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۱۶ دانشمند پراستناد در بین ۴ هزار و ۵۸ پژوهشگر دنیا قرار گرفتند.

قانون-بر اساس اعلام موسسه کلاریویت آنالیتیکس از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۱۶ دانشمند پراستناد در بین ۴ هزار و ۵۸ پژوهشگر دنیا قرار گرفتند.

به گزارش قانون به نقل از ايسنا،جعفر مهراد استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز گفت: موسسه کلاریویت آنالیتیکس سالانه فهرستی روزآمد از دانشمندان پر استناد را معرفی می کند.

وی افزود: براساس اعلام این موسسه، پژوهشگران پراستناد به ۲۱ رشته موضوعی و در کشورهای مختلف تعلق دارند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز عنوان کرد: تعداد پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸ در فهرست کلاریویت آنالیتیکس بیش از ۴ هزار نفر است که در سال گذشته تعداد این دانشمندان ۳ هزار و ۳۰۰ نفر بود.

مهراد خاطرنشان کرد: در بین ۴ هزار و ۵۸ پژوهشگر پراستناد در ۲۱ رشته موضوعی تعداد ۱۹۴ دانشمند یا ۴.۸ درصد، تنها در رشته Essential Science Indicators قرار دارند. تعداد ۲۴ دانشمند پراستناد نیز از کشور های آمریکا، اروپا، آسیا و خاورمیانه تنها در ۳ رشته موضوعی فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: در میان پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸ تعداد ۱۷ برنده جایزه نوبل وجود دارد.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز تاکید کرد: آمریکا با ۲ هزار و ۶۳۹، انگلستان با ۵۴۶، سرزمین اصلی چین با ۴۸۲، آلمان با ۳۵۶، استرالیا با ۲۴۵، هلند با ۱۸۹، کانادا با ۱۶۶، فرانسه با ۱۵۷، سوئیس با ۱۳۳ و اسپانیا با ۱۱۵ دانشمند، ۱۰ کشوری هستند که بیشترین دانشمندان پراستناد را در اختیار دارند.

مهراد عنوان کرد: براساس اعلام این موسسه از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۱۶ دانشمند پراستناد در بین ۴ هزار و ۵۸ پژوهشگر قرار دارند.

دانشنمدان پراستاد ایرانی

نام دانشمند دانشگاه
سعید عباس بندی بین المللی امام خمینی (ره)
اخوان صنعتی اصفهان
مهدی دهقان صنعتی امیرکبیر
محمدرضا دومیری گنجی صنعتی نوشیروانی بابل
مهراورنگ قائدی یاسوج
مفید گرجی بندپی صنعتی نوشیروانی بابل
سید مهدی جعفری علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان 
حسن کریمی صنعتی قوچان 
امید ماهیان فردوسی مشهد 
مرتضی محمودی علوم پزشکی تهران
سید فاضل نبوی علوم پزشکی بقیه الله (عج)
سید محمود نبوی علوم پزشکی بقیه الله (عج)
طاهر نیکنام صنعتی شریف
مسعود رضایی تربیت مدرس 
محسن شیخ الاسلامی صنعتی نوشیروانی بابل
محمد والی پور آزاد اسلامی

وی تاکید کرد: حضور دانشمندان پراستناد از دانشگاه های تازه تاسیس  مانند صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی قوچان، یاسوج، علوم و منابع طبیعی گرگان و علوم پزشکی بقیه الله (عج) در جمع پژوهشگران پراستناد جهان و غیبت تعدادی از دانشگاه های برتر و بزرگ کشور در این زمینه مستلزم توجه بیشتر به دانشگاه های تازه تاسیس است.  

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: این دانشگاه ها روند رشد و ترقی را با امکانات نسبتا محدودی که از نظر بودجه، تعداد اعضای هئیت علمی، آزمایشگاه ها و فضای مورد استفاده، آغاز کرده و اکنون به صورت موثر  در جمع دانشگاه های برتر جهان افتخار بزرگی را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده اند.