کد خبر : 91365 تاریخ : ۱۳۹۷ شنبه ۱۰ آذر - 20:55
شناسایی عنکبوتی که به نوزادش شیر می دهد محققان چینی موفق به شناسایی نوع خاصی از عنکبوت شده اند که جنس مونث آن به نوزادان خود شیر می دهد تا آنها از تغذیه ای مناسب در ابتدای تولد برخوردار باشند.

قانون-محققان چینی موفق به شناسایی نوع خاصی از عنکبوت شده اند که جنس مونث آن به نوزادان خود شیر می دهد تا آنها از تغذیه ای مناسب در ابتدای تولد برخوردار باشند.

به گزارش قانون به نقل از بیزینس اینسایدر، شیر یادشده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و میزان پروتئین موجود در آن چهار برابر میزان پروتئینی است که معمولا در شیر گاو یافت می شود.

محققان می گویند شکل گیری این قابلیت در بدن عنکبوت های یادشده ناشی از کمبودهای غذایی در محیط زندگی آنها بوده و گونه های قبلی آنها از چنین توانایی و قابلیتی برخوردار نبوده اند.

عنکبوت یادشده که Toxeus magnus نام دارد، با ایجاد آشیانه ای خاص برای نوزادانش آنها را از شیر خود تغذیه می کند. این در حالی است که اکثر گونه های مختلف عنکبوت ها برای رشد نوزادانشان مواد غذایی مختلفی را شکار کرده و در اختیار آنها قرار می دهند. این شیر از حفره هایی که در درون عضلات شکم عنکبوت های مذکور قرار دارد به بیرون تراوش می کند.

نکته جالب آنکه مادر می تواند این شیر را در قالب قطره هایی در داخل آشیانه خود ذخیره کند تا نوزادان در زمان عدم حضور وی نیز برای تغذیه از آنها استفاده کنند.

یافته مهم دیگر آنکه زمانی که دانشمندان مانع از تغذیه برخی نوزادان از شیر عنکبوت مادر شدند، آنها به سرعت مردند که این امر نشاندهنده وابستگی کامل نوزادان به این شیر است و لذا نمی توان آن را یک ماده تغذیه ای کمکی در نظر گرفت.

نوزادان عنکبوت تا ۲۰ روز به طور کامل به این شیر وابسته هستند و بعد از گذشت ۴۰ روز نیاز آنها به این منبع تغذیه برطرف شده و قادر به رفع نیازهای تغذیه ای خود به شیوه های دیگری هستند.