کد خبر : 91397 تاریخ : ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ آذر - 16:39
ايران با ارسال نامه‌اي به شوراي امنيت خواستار برخورد با رژيم سعودي شد كياست امنيتي مسئولان مراقب باشند«‌خاله‌خرسه‌»هاي خودسر، بازي را به نفع رژيم سعودي تغيير ندهند.

قانون- دشمن مبين، عنواني است كه مي‌توان براي اين روزهاي آل‌سعود به كار برد. رژيمي كه تعصب ايدئولوژيك سران آن، اين كشور را به دوران جاهليت سوق داده است و سبب شده تا براي ايستادگي مقابل ايران كه ريشه تاريخي اختلافات را مي‌توان در آن‌ها ديد، دست به هر كاري بزند. در همين راستا چندي پيش روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد که مقام‌های اطلاعاتی نزدیک به ولیعهد سعودی یک سال پیش در تدارک نقشه چند میلیارد دلاری برای خرابکاری در ایران و ترور مقام های ایرانی بوده‌اند. آن‌گونه که نیویورک تایمز به نقل از سه مقام آگاه نوشته است مقامات امنیتی نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی سال گذشته با گروهی از تاجران درباره ترور مقام‌های ایرانی توسط شرکت‌های خصوصی صحبت کرده‌اند. به نوشته این روزنامه آمریکایی این موضوع نشان می‌دهد که مقامات بلندپایه سعودی یک سال پیش از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و همزمان با قدرت گرفتن بن سلمان، ترور مخالفان را بررسی‌می‌کرده‌اند.

خودسرهاي تروريست

نیویورک تایمز می‌افزاید که مقامات سعودی قتل این روزنامه نگار را عملیاتی خودسرانه به دستور ژنرال احمد العسیری توصیف کرده‌اند اما این ژنرال سعودی، در دیداری که مارس ۲۰۱۷ با حضور برخی تجار در ریاض برگزار شده و در آن دو میلیارد دلار به خرابکاری در اقتصاد ایران اختصاص داده شده، حضور داشته است. در این نشست که تجار مزبور سعی داشتند بودجه این نقشه‌ها را از سعودی‌ها بگیرند، العسیری بحث ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران را مطرح کرده است. «جورج نادر» تاجر آمریکایی – لبنانی که پیشتر با محمد بن سلمان دیدار و طرح خود برای ایران را با کاخ سفید نیز مطرح کرده، کسی است که این دیدار را ترتیب داده بود. فرد دیگر حاضر در جلسه یک صهیونیست با نام «جوئل زامل» است که ارتباط عمیقی با آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی دارد. هر دو فرد مذکور مورد تحقیق رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا قرار دارند و مشخص نیست موضوع آن‌ها و طرح مربوط به ایران چه ربطی به تحقیقات گسترده‌تر رابرت مولر در خصوص کمپین انتخاباتی ترامپ و دخالت روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ دارد. مقام‌های سعودی در نشست مارس ۲۰۱۷ با بیان اینکه قصد ترور مقامات ایرانی را دارند، از تاجران حاضر درباره اینکه آیا پیشتر عملیات قتل انجام داده‌اند، پرسش هایی کرده‌اند، اما آن‌ها گفته اند که باید در این‌باره با وکلای خود مشورت کنند. این تاجران با راهنمایی وکلای خود درخواست سعودی‌ها را رد می‌کنند اما نادر، یک شرکت انگلیسی را که توسط ماموران بازنشسته عملیات ویژه انگلیس هدایت می‌شود برای انجام این عملیات تروریستی پیشنهاد می‌دهد ولی نام این شرکت مشخص نیست.

به نوشته نیویورک تایمز، طرح جورج نادر برای خرابکاری در اقتصاد ایران که مشاور ولیعهد امارات عربی متحده است و ایران را تهدیدی برای ثبات منطقه می‌داند به سال ۲۰۱۶ بازمی‌گردد. آن‌ها عملیاتی مثل افشای اموال پنهانی سپاه قدس در سراسر جهان، ایجاد حساب های کاربری جعلی به زبان فارسی برای دامن زدن به اغتشاشات در ایران، تامین مالی گروه های ایرانی مخالف دولت و ایراد اتهام‌های علنی علیه مقامات ایرانی برای ایجاد شکاف میان آنان را طرح‌ریزی کردند. نادر و زامل همچنین در هتلی در نیویورک با ژنرال احمد العسیری که در پی پرونده جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی برکنار شد، ملاقات کرده و او را از جزيیات نقشه خود مطلع کردند اما این ژنرال سعودی گفت که این طرح به قدری تحریک‌آمیز و موجب بی‌ثباتی است که باید پیش از آنکه عربستان هزینه‌های مالی آن را بپردازد، تایید دولت تازه کار ترامپ را دریافت کند. نادر پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ بارها با مقامات کاخ سفید درباره طرح خود گفت‌وگو کرد. به گزارش نیویورک تایمز، یک مقام سعودی نزدیک به محمد بن‌سلمان گفته است که علاقه العسیری به ترور تعجب‌آور نیست اما بیانگر سیاست رسمی عربستان هم نیست. وی در عین حال مدعی‌ است که العسیری تلاش داشته بن‌سلمان را با انجام عملیات خودسرانه تحت تاثیر قرار دهد. اما به نوشته نیویورک تایمز، نزدیکی العسیری به بن سلمان باورپذیری این ادعاها را که برای تطهیر بن سلمان مطرح می‌شود، دشوار می‌کند تا جایی که نهادهای اطلاعاتی غرب بر اساس همین ارتباطات به این نتیجه رسیده‌اند که بن سلمان در جریان توطئه قتل خاشقجی قرار داشته است. از سوی دیگر، دیدارهای نادر و العسیری در همان زمانی که وی (نادر) با بن‌سلمان هم ملاقات کرده بود، صورت گرفته است و نیویورک‌تایمز ایمیل‌هایی متعلق به نادر را که وی در آن به مکالماتی با بن سلمان اشاره کرده بود در این خصوص به دست آورده است. این مکالمات درباره پروژه‌های مطرح شده با العسیری بوده است.

نامه اعتراض

حال و بعد از آنكه زواياي پنهان اين اقدام جنون‌آميز نمايان شده است، ايران دست به كار شد و براي رسيدن به حق خود نامه‌اي به شوراي امنيت ارسال كرده است.گفتني است نمایندگی دايم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به این سازمان، با اشاره به اقدامات مخرب عربستان علیه کشورمان، خواستار برخورد جامعه جهانی با آن کشور شده است. در این نامه که به امضای اسحاق آل‌حبیب سفیر کشورمان در سازمان ملل به ريیس شورای امنیت و دبیرکل این سازمان ارسال شد، اعلام شده است: مستندات کافی موجود ثابت می‌کند که عربستان در حال برنامه‌ریزی جهت انجام اقدامات مخرب امنیتی و اقتصادی در ایران است. در این رابطه به اظهارات مقامات عربستان برای کشاندن درگیری به داخل ایران نیز اشاره و از حمایت عربستان از برخی گروه‌های تروریستی برای ارتکاب این‌گونه اقدامات در داخل ایران، به عنوان نمونه بارز رفتار مخرب آن کشور یاد شده است. در این نامه، به اطلاعاتی نیز که به‌صورت آشکار درباره برنامه‌های عربستان برای ایجاد تخریب در اقتصاد ایران و نیز ترور مقامات ایرانی با اجیر کردن تروریست‌ها منتشر شد، اشاره و اعلام شده است: این‌ها بخشی از اقدامات بزرگ‌تر عربستان سعودی برای ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای منطقه است که جهان باید در مقابل آن ایستادگی کند.

نمایندگی دايم ایران در سازمان ملل در این نامه همچنین ضمن اشاره به جنایات عربستان سعودی در تجاوز به یمن، کشتار مردم بی‌گناه این کشور و ارتکاب جنایات بی‌شمار دیگر علیه آن مردم ستم‌دیده، اعلام کرده است كه جامعه جهانی باید این کشور را به توقف جنایات جنگی خود وادار ساخته و آن را به‌خاطر این جنایات مسئول بشناسد.

تعقل به جاي خودسري

نكته‌اي كه در اين بين بايد به آن‌اشاره كرد، اقدام متفاوت و عاقلانه ايران در برابر اين شيطنت سعودي‌هاست. اگر چندي پيش بود و عربستان سفارتي در ايران داشت، عده‌اي «خرس‌خاله» براي تخليه خود به اماكن مربوط به عربستان هجوم مي‌آوردند و فضاي‌ منفي عليه آل‌سعود را به اهرمي براي فشار بر ايران تغيير مي‌دادند و بازي را عوض مي‌كردند ولي اين اقدام دولت مي‌تواند به صورت قانوني و انساني رژيم سعودي را زير سوال ببرد و در مجامع بين‌المللي متهم كند؛ البته اگر مسئولان مواظب باشند عده‌اي كه جز اقدام عليه منافع ملت كاري ديگر از دست‌شان برنمي‌آيد در اين مدت با اقدامات خودسرانه مشكل‌سازي نكنند.