کد خبر : 91451 تاریخ : ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۲ آذر - 14:47
اعلام شكست اقدام دلواپسان براي زير سوال بردن لاريجاني و ظريف استيضاحي كه فروريخت سوال از لاريجاني از حد نصاب افتاد و ذوالنور به دنبال پس گرفتن امضا‌هاي استيضاح ظريف است!

قانون- مدت‌هاست كه طيف تندوري جناح اصولگراي مجلس سعي مي‌كند با ابزار استيضاح به منافعي كه در سر دارد دست پيدا كند و در اين مسير هر اقدامي كه توانسته، انجام داده است. اين جريان در آخرين اقدام خود سعي كرد كه محمدجواد ظريف و علي‌لاريجاني را زير تيغ بكشد ولي فشار افكارعمومي و اعتراض جريان‌هاي مختلف سبب شد تا پروژه آن‌ها شكست بخورد. در همين راستا روز گذشته غلامرضا کاتب، ريیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: طرح استیضاح علی لاریجانی به دلیل حد نصاب افتادن تعداد امضاهای نمایندگان از دستور کار کمیسیون آیین‌نامه خارج شد. وي درحاشیه جلسه علنی (یک‌شنبه، 11 آذر) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: تعدادی از نمایندگان که استیضاح رييس مجلس را امضا کرده بودند هفته گذشته امضای خود را پس گرفتند بنابراين این طرح از حد نصاب افتاد و در حال حاضر موضوع از دستور کار کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس خارج شده است.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر چند نمایندگانی اذعان دارند که تعدادی به این طرح افزوده شده‌اند اماپنج نماینده که جایگزین امضاهای پس گرفته شدند، در آخرین ساعت روز چهارشنبه هفته گذشته امضای خود را پس گرفتند، بنابراين تعداد امضاهای این طرح از 25 امضا کمتر شد. از طرف ديگر محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر و یکی از امضاکنندگان طرح استیضاح ظریف در گفت‌وگو با مهر، مدعي شد كه مجتبی ذوالنور ريیس کمیته هسته‌ای مجلس برای پس گرفتن امضاهای طرح استیضاح محمدجواد ظریف تلاش مي‌كند!

كنايه رييس

در همين حال روز شنبه ريیس قوه مقننه به برخی اختلاف نظرها در مجلس اشاره کرد: اختلاف نظر سیاسی در مجلس وجود دارد و این حسن مجلس است که آرای سیاسی مختلف در آن وجود داشته باشد و این مشکل نیست اما اینکه برای مسائل مهم وفاق ایجاد کنیم یک مساله اساسی است و طبعا در برخی مسائل به سادگی و در برخی موارد به سختی انجام می شود اما این‌گونه نیست که ريیس آن چرا بگوید و بقیه آن را پیگیری کنند بلکه باید آنقدر قدرت عقلانی در مسائل وجود داشته باشد تا نمایندگان قانع شوند؛ از این رو ممکن است استدلال ها از نظر رویکرد لوایح متفاوت باشد که عجیب نیست.

وی همچنین درباره همراهی مجلس با دولت در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند نمایندگان گاهی با دولت همراهی کرده و گاهی چوب لای چرخ آن می گذارند، عنوان کرد: معتقد نیستم که نمایندگان چوب لای چرخ دولت بگذارند، البته ممکن است انتقادی از نحوه عملکرد داشته باشند. نمایندگان در مسائلی که منافع ملی باشد با دولت همراهی می کنند چنانچه برای اصل 44 نمایندگان با دولت همراهی کردند و در مسائلی که به امنیت ملی مربوط شود در مجموع باوجود اختلاف نظرها وفاق داریم. لاریجانی ادامه داد: در شرایط امروز که با رفتار ناهنجار آمریکایی ها نسبت به منافع ملت روبه‌رو هستیم عقل حکم می‌کند همه قوا با هم کار کنند و زمانی که دشمنی داریم که به صورت مستمر به منافع ملت تعرض کرده و قصد دارد هزینه ملت را از نظر اقتصادی بالا ببرد، باید مسائل خرد و اختلافات جزيی را کنار گذاشت. ريیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه مدت‌هاست پیگیر موضوع سوخت بنزین هستیم، عنوان کرد: در حال حاضر درگیری ذهنی ما حل مشکلات کشور برای رسیدگی به موضوعاتی همچون خودروسازی ها و قطعه سازی ها و همچنین مشکلات وزرا و بانک مرکزی است که حجم زیادی نیروی انسانی در این مراکز کار می‌کنند اما درباره برخی مسائل قانون وجود ندارد.

تشريح ظريف

از طرف ديگر، محمدجواد ظریف نيز كه روز گذشته به كميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي مجلس شوراي اسلامي رفته بود در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با مساله استیضاح خود اظهار کرد: ۱۰ سوال و چند مورد مربوط به استیضاح مطرح شد و بنده توضیحاتی را خدمت نمایندگان ارائه دادم. چون سوالات بسیار گسترده است از فعالیت‌های وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی و روابط با همسایگان تا تعیین سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف در واقع سوالات مفیدی بود و توانستیم همفکری کنیم. وی افزود: در مورد پولشویی هم توضیح دادم و عرایضی که بنده به زبان آوردم واضح است و برخی از حرف‌هایی که در صحبت‌های من نبود را مطرح کردند و فضایی ایجاد کرده‌اند اما صحبت‌های من مشخص است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: بنده به عنوان فردی که همواره از نظام دفاع کرده‌ام، واقعیت را همه جا گفته‌ام. این واقعیت وجود دارد که در کشور ما پولشویی است مانند اینکه در همه کشورهای دنیا انجام می‌شود اما این واقعیت به این معنا نیست که کسی با پولشویی همراهی می‌کند. در کشورهای دنیا هم همان‌طور که دیدیم چند روز قبل در آلمان یا کشورهای دیگر چنین مساله‌ای وجود دارد.

ظریف تاکید کرد: مهم این است که با پولشویی برخورد جدی صورت گیرد، پولشویی در همه جای دنیاهست و کشور ما با توجه به مساله مواد مخدر و فسادی که وجود دارد امکان فرار مالیاتی هم وجود دارد. پولشویی در همه این موارد صورت می‌گیرد اما آنچه مهم است اینکه با تصویب لوایحی که دولت به مجلس ارائه کرده جلوی زمینه‌هایی که می‌تواند برای مبارزه با پولشویی باشد را بگیریم.

ريیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین بیان کرد: بنده احساس می‌کنم در کل نظام اراده و تعهد وجود دارد که این کار صورت گیرد. گروه‌هایی که ممکن است منافعی داشته باشند ممکن است فضاسازی کنند ولی این به این معنا نیست که همه نهادهای جمهوری اسلامی ایران این کار را انجام می‌دهند.

مردم آگاهند

مشخص است جريان‌هايي كه تلاش داشتند تا با استفاد از آيين‌نامه‌هاي مختلف به اهداف سياسي خود دست پيدا كنند در مسير زمينگير شده‌اند و سعي مي‌كنند به گونه‌اي برخورد كنند كه تركش‌هاي اين شكست كمتر هزينه‌دار باشد. آن دسته از افرادي كه تصور دارند مي‌توانند براي رسيدن به منافع خود دست به هر اقدامي بزنند بايد بدانند كه اين نوع اقدامات نتيجه‌اي جز شكست در بر ندارد و از طرفي نيز مردم آگاه هستند و در زماني كه لازم باشد وارد ميدان شده و تصميم مي‌گيرند و حتي آن را از بازي‌هاي سياسي حذف مي‌كنند.