کد خبر : 91491 تاریخ : ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ آذر - 12:01
استیضاح ظریف،ترامپ،نتانیاهو وبن‌سلمان راگستاخ‌ترمیکند مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه تاکید کرد: طرح استیضاح ظریف، علاقه‌مندان ایران در خارج از کشور را ناامید کرده و همچنین ترامپ، نتانیاهو و محمد بن سلمان را گستاخ‌تر می‌کند و منجر می‌شود آنها فکر کنند فشارهایشان نتیجه داده و در نهایت، درصدد اعمال فشارهای بیشتر می‌شوند.

قانون-مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه تاکید کرد: طرح استیضاح ظریف، علاقه‌مندان ایران در خارج از کشور را ناامید کرده و همچنین ترامپ، نتانیاهو و محمد بن سلمان را گستاخ‌تر می‌کند و منجر می‌شود آنها فکر کنند فشارهایشان نتیجه داده و در نهایت، درصدد اعمال فشارهای بیشتر می‌شوند.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا،علی اکبر فرازی با اشاره به تعلل اتحادیه اروپا در اجرایی شدن سازوکار ویژه مالی و همچنین تلاش برخی از نمایندگان مخالفت دولت در استیضاح محمدجواد ظریف گفت: همزمان با تعلل اتحادیه اروپا در بازگشایی و اجرایی کردن سازوکاری مالی برای همکاری‌ و تبادلات اقتصادی که قرار بود تا پیش از فاز دوم اعمال مجدد تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران انجام شود، شاهد تحرکاتی در میان مخالفان برجام در داخل کشور هستیم.

پیامد پیگیری استیضاح ظریف و فشار به وزیر امور خارجه، تضعیف دیپلماسی ایران است

وی ادامه داد: اگرچه یکی از فشارها در خارج از کشور است اما فشار دیگر، در داخل کشور در حال انجام شدن است و ممکن است بسیاری از کسانی که درصدد استیضاح وزیر امور خارجه هستند، متوجه تبعات کارشان نباشد.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه پیامد پیگیری استیضاح ظریف و فشار به وزیر امور خارجه، تضعیف دیپلماسی ایران و کمتر شدن صدای کشورمان در عرصه بین‌المللی است، اظهار داشت: اتحادیه اروپا از یک طرف، در توجیه تاخیر اجرایی شدن سازوکار ویژه مالی مورد ادعای خود، مسائل فنی را مطرح می‌کند و با تعلل خویش، میدان را برای ترامپ و دارودسته وی خالی گذاشته است غافل از آنکه توافق هسته‌ای در حوزه منافع امنیتی اروپایی‌ها تعریف می‌شود.

اتحادیه اروپا هزینه استقلال خود را بپردازد

فرازی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا با تعلل خود و به بهانه مسائل فنی وقت‌کشی کرده تا طرف ایرانی کمتر از دستاوردهای برجام استفاده کند، تصریح کرد: برجام، توافقی مبتنی بر بازی برد – برد است و نمی‌شود تمام هزینه‌های این توافق را ایران پرداخت کرده و به شکل یکسویه باشد. صبر ایران، حدی دارد و نامحدود نیست. اتحادیه اروپا یک بار برای همیشه باید جرات تصمیم‌گیری مستقل از امریکا را داشته باشد و هزینه استقلال خود را هم بپردازد.

وی افزود: با گفتاردرمانی و حمایت صرف لفظی از برجام، نمی‌توان توافق هسته‌ای را زنده نگه داشت و حمایت صرف سیاسی قادر نخواهد بود نیازهای ایران را در عرصه‌های اقتصادی تامین کند.

طرح استیضاح ظریف در بدترین زمان ممکن برای ایران است

سفیر اسبق ایران در رومانی و مجارستان طرح استیضاح ظریف را در بدترین زمان ممکن برای ایران و بهترین خبر برای مخالفان برجام و دشمنان جمهوری اسلامی دانست.

فرازی با تاکید بر اینکه طرح استیضاح وزیر امور خارجه به تضعیف صدای دیپلماسی در عرصه بین‌المللی منجر می‌شود، ابراز داشت:‌ کش دادن فشار به وزارت امور خارجه و سکاندار آن، موجب از بین بردن فرصت‌ها خواهد شد. در شرایطی که اتحادیه اروپا تعلل می‌کند، مثلث امریکا، اسرائیل و عربستان درصدد افزایش فشارها به ایران و منزوی ساختن کشورمان هستند و وزارت امور خارجه نیازمند پشتیبانی ارکان مختلف جامعه و نظام برای حفظ دستاوردها و منافع ملی است، طرح استیضاح ظریف، علاقه‌مندان ایران در خارج از کشور را ناامید کرده و همچنین ترامپ، نتانیاهو و محمد بن سلمان را گستاخ می‌کند و منجر می‌شود آنها فکر کنند فشارهایشان نتیجه داده و در نهایت، درصدد اعمال فشارهای بیشتر می‌شوند.

استیضاح‌ ظریف موجب افزایش تردید اروپایی‌ها برای همکاری با ایران می‌شود

وی اضافه کرد: در شرایط کنوین، باید سکاندار کشتی دستگاه سیاست خارجی را پشتیبانی کرد تا با در پیش گرفتن اصول سه گانه عزت، حکمت و مصلحت از مرحله حساس کنونی عبور کرد.

مدیرکل اسبق وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه یکی از دلایل تعلل اتحادیه اروپا در اجرایی کردن سازوکار ویژه مالی رصد تحولات ایران و امریکا است تا ببیند وضعیت داخلی ایران و امریکا به کجا می‌رسد، بیان کرد: استیضاح‌ وزیر امور خارجه منجر می‌شود تا اروپایی‌ها تردیدهایشان برای همکاری با ایران بیشتر شده و میدان برای فشار به ایران  در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی بیشتر شود.